Reklama

Europa

Moskwa: 8 lat temu patriarcha Cyryl objął rządy w Rosyjskim Kościele Prawosławnym

Przed ośmiu laty - 1 lutego 2009 wybrany 4 dni wcześniej patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl uroczyście objął najwyższy urząd w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP). W tym czasie nastąpił ogromny rozwój organizacyjny, m.in. utworzono w nim system metropolii, których obecnie jest 59, a liczba eparchii (diecezji) prawie się podwoiła, wzrastając w ciągu tych 8 lat ze 159 do 296. Patriarcha odbył też prawie 200 podróży zarówno na terenie Rosji, jak i za granicę (m.in. do Polski w sierpniu 2012).

[ TEMATY ]

rocznica

prawosławie

Rosja

patriarcha Cyryl

WIKIPEDIA

Kolejną rocznicę inauguracji patriarszej posługi Cyryla rozpoczęto "nabożeństwem w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela pod jego przewodnictwem i z udziałem setek biskupów RKP" - oświadczył rosyjskiej agencji TASS sekretarz prasowy zwierzchnika Patriarchatu Moskiewskiego ks. Aleksandr Wołkow. Osiem lat temu W tym samym miejscu patriarcha, wybrany na to stanowisko 27 stycznia 2009 przez Sobór Lokalny RKP, uroczyście rozpoczął swe urzędowanie.

W oświadczeniu, wydanym 1 bm. przez patriarszą służb prasową, zaznaczono, że "jednym z najbardziej wyrazistych posunięć patriarchy była zmiana systemu zarządzania eparchialnego (diecezjalnego)": w tym czasie powstały metropolie i zwiększyła się liczba eparchii. Działania Świętego Synodu RKP miały na celu zbliżenie biskupów eparchialnych do parafii, do duchowieństwa i ludu, a zmniejszenie wielkości eparchii winno umożliwić ordynariuszowi "głębsze wykorzystanie potencjału parafialnego w celu rozwijania życia diecezjalnego, łącznie z kształceniem księży, organizowaniem działalności misyjnej, katechetycznej, młodzieżowej, społecznej i oświatowej". Chodziło również o umocnienie stosunków wzajemnych między eparchiami a miejscowymi władzami i organizacjami społecznymi - przypomniała służba prasowa.

W łonie Patriarchatu Moskiewskiego powstało 59 metropolii i dwa okręgi metropolitalne - w Kazachstanie i Azji Środkowej. Liczba eparchii wzrosła w ciągu tych 8 lat ze 159 do 296.

Według służby patriarszej "ważnym kierunkiem społecznych działań Kościoła była pomoc ludności cywilnej, która ucierpiała w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie Południowo-Wschodniej". Od lipca 2014 zebrano ponad 132 mln rubli na pomoc dla tych ludzi, a w samej tylko Moskwie do kościelnego punktu pomocy zwróciło się prawie 20 tys. uchodźców. Do rejonu działań wojennych na Ukrainie wysłano ponad 570 ton produktów, co pozwoliło zapewnić żywność przeszło 97 tysiącom osób - stwierdza oświadczenie.

Reklama

Ważnym etapem w rozwijaniu społecznego zaangażowania Kościoła stało się powołanie w 2011 przy każdej dużej parafii stanowiska pracownika socjalnego. Ta inicjatywa patriarchy pozwoliła "podnieść kościelną pomoc społeczną na jakościowo nowy poziom systemowy" - podkreśliła służba prasowa patriarchy. Z dokumentu wynika, że obecnie w Rosji działa 46 kościelnych przytułków dla kobiet w trudnej sytuacji życiowej, w 57 świątyniach prawosławnych w całym kraju pracuje się z głuchymi i słabo słyszącymi, w dalszych 9 cerkwiach istnieje duszpasterstwo osób głuchoniewidomych oraz prowadzi się ponad 50 projektów pomocy rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi.

Jedną z najbardziej znaczących decyzji kierownictwa RKP było utworzenie stale działającej tzw. Obecności Międzysoborowej, będącej "organem zbiorowym, pomagającym najwyższej władzy kościelnej w przygotowywaniu postanowień dotyczących najistotniejszych zagadnień życia wewnętrznego i zewnętrznej działalności RKP" - głosi oświadczenie patriarszej służby prasowej.

Przypomniano też, że w ciągu 8 dotychczasowych lat posługi patriarszej Cyryl odbył 197 podróży do 116 eparchii i do krajów tzw. "dalekiej zagranicy" (czyli tych, które nie wchodziły w skład ZSRR przed jego rozpadem w 1991). W 2016 zwierzchnik RKP odwiedził Szwajcarię, Kubę, Paragwaj, Chile, Brazylię i Antarktydę, a także Grecję, Wielką Brytanię i Francję. W ub.r. złożył też 23 wizyty w eparchiach na terenie Rosji i 6 za granicą. W tym czasie odprawił ponadto 230 liturgii i nabożeństw, w tym było 29 konsekracji cerkwi, 16 poświęceń kamieni węgielnych pod przyszłe świątynie i inne obiekty.

Natomiast cieniem na reputacji patriarchy Cyryla - o czym służby prasowe Patriarchatu Moskiewskiego nie wspominają - kładzie się jego poparcie dla wojny toczonej przez Rosję przeciwko suwerennemu państwu jakim jest Ukraina. Patriarcha Cyryl wspomaga agresywną politykę reżimu Putina poprzez głoszenie zasady tzw. Ruskiego Miru, co jest próbą religijnego uzasadnienia rosyjskiego imperializmu. W świetle teorii Ruskiego Miru, rolą Rosji jest przewodnictwo wśród słowiańskich prawosławnych narodów Europy wschodniej.

2017-02-01 17:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: P. Poroszenko zapewnił, że jego ekipa będzie broniła nowego Kościoła prawosławnego

[ TEMATY ]

Ukraina

prawosławie

Wikimedia Commons

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

Były już prezydent Ukrainy Petro Poroszenko jeszcze przed ogłoszeniem wyników wyborów prezydenckich zapewnił, że on i jego współpracownicy będą bronić Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) przed odwetem ze strony Patriarchatu Moskiewskiego. Oświadczenie to złożył w orędziu do Ukraińców 21 kwietnia ze swego sztabu wyborczego.

"Nasza ekipa będzie bronić Prawosławnego Kościoła Ukrainy przed zemstą Patriarchatu Moskiewskiego. I nadal czekamy na przeprosiny za słowo «termos»" - stwierdził Poroszenko w swym komunikacie. Dodał, że jego zespół będzie również bronił "stabilności systemu bankowo-finansowego kraju".

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję