Reklama

Niedziela Częstochowska

Żołnierze Wyklęci - bohaterowie, którzy będą żyć wiecznie

Żołnierze Wyklęci – ludzie znienawidzeni przez komunistyczny reżim Polski Ludowej. To oni u schyłku II wojny przelewali krew, pozostając do końca wiernym Bogu i Ojczyźnie. Walcząc w różnych ugrupowaniach Podziemnego Państwa Polskiego, wiele razy byli zwyciężani, lecz nigdy nie zostali pokonani.

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Sławomir Jodłowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem walki była wolna i sprawiedliwa Ojczyzna. Niestety dla wielu, po wyzwoleniu z niewoli hitlerowskiej, bardziej tragiczna okazała się kolejna okupacja, tym razem sowiecka. „Chłopców z lasu” zamiast honorów i odznaczeń, w nowych realiach czekały upokorzenia, prześladowania, wygnanie i drewniane krzyże na nieznanych mogiłach. Przez lata, w ramach tzw. poprawności politycznej, te historyczne postacie wymazywano ze szkolnych podręczników, opracowań naukowych. Reżim PRL starał się za wszelką cenę ukrywać ślady zbrodni dokonanych na Polakach, niestety także przez współczesnych „Judaszów”.

Pamięć o tamtych dniach przechowywano w sercach, przekazach rodzinnych, często z narażeniem życia. Dziś po ponad 70 latach nadszedł czas na odkurzenie historii, zgłębienia prawdy. Warto tutaj przytoczyć słowa senatora RP Piotra Andrzejewskiego wypowiedziane ongiś przy symbolicznej leśnej mogile żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego - „Historię tamtych dni trzeba poznawać nie w imię zemsty, lecz sprawiedliwości, prawdy historycznej i przestrogi dla następnych pokoleń”. My, którzy jeszcze pamiętamy, mamy dzieci, wnuki i zobowiązania wobec Ojczyzny - tę pamięć przenośmy na młode pokolenia i to powinien być dla nas ostatni rozkaz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Próbą przywrócenia pamięci narodowej, w tym okazją do uczczenia Żołnierzy Wyklętych są organizowane w całej Polsce, a nawet Europie uroczystości patriotyczne, połączone z edukacją i zainteresowaniem młodzieży historią minionych lat. Jedną z z takich imprez stał się zaprezentowany 24 lutego b. r. w Domu Kultury w Koziegłowach, z inicjatywy europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej i burmistrza Jacka Ślęczki koncert historyczno – patriotyczny zespołu muzycznego „Forteca”, łączący muzykę rockową z poezją patriotyczną.

Reklama

Liczny udział i zainteresowanie młodzieży kolejny raz pokazało potrzebę takich spotkań. Muzyczne wspomnienia poprzedził wykład historyka IPN, Tomasza Goneta poświęcony m. in. Władysławowi Musialikowi, mieszkańcowi Koziegłów, cichemu bohaterowi, który jako jeden z wielu oddał swoje życie za prawdziwie wolną Polskę. Ukoronowaniem Dnia Pamięci Narodowej na Ziemi Myszkowskiej stał się zorganizowany 26 lutego przez Stowarzyszenie Narodowy Myszków I Bieg Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Celem biegu ulicami Myszkowa, na dystansie 1963 m. (symboliczna data zamordowania Józefa Franczaka, ostatniego Żołnierza Wyklętego), oprócz propagowania aktywności fizycznej jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, podtrzymywanie świadomości historycznej, przekazywanie młodemu pokoleniu prawdy o bohaterach tamtych dni. O tym jakie to potrzebne świadczyły wypowiedzi tuż przed startem : „każdy młody człowiek powinien poznawać niezakłamaną historię swego narodu. Ta prawda jest potrzebna do kształtowania ducha narodowego. W szkołach powinno się więcej o tym mówić. My tego potrzebujemy” (Grzegorz z kolegami). W pierwszym myszkowskim biegu wystartowało 105 uczestników, w różnym przekroju wiekowym. Pośród biegaczy nie zabrakło burmistrza Koziegłów, Jacka Ślęczki, który na mecie skomentował - „to wyjątkowy bieg, wyjątkowi uczestnicy, organizatorzy, kibice i cel który mu przyświeca. W tej żywej lekcji historii, oprócz biegaczy uczestniczyło sercem wielu mieszkańców miasta, witając nas oklaskami”. Swoistą „gwiazdą” biegu okazała się 7 letnia Maja Maszczyk, która jak powiedziała, swój wysiłek poświęciła bohaterskiej „Ince”.

Tegoroczne uroczystości w Koziegłowach i Myszkowie stały się manifestacją patriotyzmu tutejszych mieszkańców i hołdem oddanym bohaterskim synom Ojczyzny. Godnym uwagi stało się wystąpienie kombatanta Narodowych Sił Zbrojnych, Zdzisława Wronki. Przypomniał uczestnikom, że w latach jego młodości „Ojczyzna była rzeczą najważniejszą i jak matkę trzeba ją było kochać i o nią walczyć”. Minęły lata, ale ta prawda i obowiązek pozostał. Europoseł Jadwiga Wiśniewska dodała, że dzisiaj wspólnie upominamy się o honor i przywracanie pamięci narodowej, a będąc razem możemy zrobić wiele dobrych i pięknych rzeczy. Okrzyki - „Cześć i chwała bohaterom” poniósł myszkowski wiatr daleko ponad miasto, Ziemię śląską, trafiając do wszystkich polskich serc.

2017-02-26 21:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To byli nasi bohaterowie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 8/2018, str. I

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Karolina Krasowska

Opowiadamy historię Edwarda Kuli, odsłaniając 28 lutego br. pamiątkową tablicę poświęconą jego osobie w Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze

Opowiadamy historię Edwarda Kuli, odsłaniając 28 lutego br. pamiątkową tablicę poświęconą jego osobie w Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze

1 marca 2018 r. po raz 8. będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji 25 lutego w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze odbędzie się uroczysta Msza św., a po niej złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na pl. mjr. Adama Lazarowicza

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze organizują Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz radni miasta Zielona Góra. Obchody uświetni koncert zespołu Forteca, który zagra 26 lutego w hali CRS dla młodzieży, ale nie tylko. „To święto tych – jak czytamy na stronie internetowej portalu edukacyjnego IPN – którzy po 1944 r. nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę”. – Ludzie, którzy walczyli z ówczesnym systemem, którzy nieraz przypłacili to swoim życiem, mieli zniknąć całkowicie. To byli tzw. Wyklęci, z jednej strony, bo byli przez tamten system wyklęci, natomiast my to słowo wydobywamy w sensie bardzo pozytywnym i w taki sposób chcemy o tych ludziach mówić, bo to byli i są nasi bohaterowie. Przez lata nie wolno było o nich mówić, zresztą do dziś szukamy ich grobów i nazywamy ich po imieniu. Chodzi przede wszystkim o to przywołanie ich pamięci – mówi Marek Budniak, radny miasta Zielona Góra. Historyk od wielu lat zajmuje się tematyką Żołnierzy Wyklętych w naszym regionie. Mówiąc o zbrojnych działaniach, przywołuje tu m.in. znakomity oddział Polskiego Związku Wojskowego „Maria” w Międzyrzeczu oraz funkcjonującą przez wiele lat na naszym terenie organizację Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Czasami, jak mówi, walka wyglądała w ten sposób, że ktoś podejmował decyzję o współpracy z wywiadem amerykańskim, bo miał taką możliwość. – W moich badaniach pojawiają się takie postaci. Kończą tragicznie, bo otrzymują wyroki śmierci, jak np. kolejarz ze Świebodzina Stanisław Jaworski czy major LWP Wacław Worotyński. Na uwagę zasługuje także młodzież, która organizowała się w mniejszych lub większych grupach, jak w Gorzowie czy organizacja „Lwie Gniazdo” w szkole przy ul. Bema w Zielonej Górze. Radni chcą także upamiętnić postać Edwarda Kuli, nauczyciela i dyrektora Szkoły Przemysłowej w Zielonej Górze, który za uczciwość historyczną w przekazie uczniowskim nie ulegał naciskom i propagandzie, za co zapłacił bardzo surową karę, bo – jak mówi Marek Budniak – komuniści zniszczyli mu życie.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję