Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: konferencja naukowa i otwarcie wystawy nt. „Ewangelicy w Częstochowie”

„Ewangelicy w Częstochowie. Wpływ ewangelików na życie miasta Częstochowy i okolic” – to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się 1 czerwca w sali reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Częstochowie. Konferencja wpisała się w obchody 500-lecia reformacji w Częstochowie.

[ TEMATY ]

konferencja

ewangelicy

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja została połączona z promocją „Kroniki Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Częstochowie”, autorstwa ks. Leopolda Wojaka. Publikacja została wydana z okazji 150-lecia urodzin ks. Leopolda Wojaka pierwszego pastora parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa różnych wyznań chrześcijańskich, m. in. abp senior Stanisław Nowak, bp Jerzy Samiec – biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bp Paweł Anweiler, bp dr Marian Niemiec – biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. mitrat Mirosław Drabiuk z Kościoła Prawosławnego, ks. Szczepan Rycharski z Kościoła polskokatolickego, ks. prof. Marek Jerzy Uglorz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego seminarium Duchownego w Częstochowie, przedstawiciele władz samorządowych: Krzysztof Matyjaszczyk prezydent Częstochowy, Stanisław Gmitruk, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciele świata kultury i edukacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwierając konferencję ks. Adam Glajcar - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie podkreślił m. in. jak ważne jest ocalenie dziejów wkładu ewangelików w Częstochowie.

Następnie bp dr Marian Niemiec – biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przypomniał, że „Kościół ewangelicki jest Kościołem słowa”.

Na wkład ewangelików w dzieje Częstochowy zwrócił uwagę również prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk - Współpraca buduje. Częstochowa najlepiej rozwijała się kiedy była otwarta. Ważne jest łączenie kultury i religii – mówił prezydent Częstochowy.

Przed rozpoczęciem konferencji ks. Adam Glajcar otrzymał dwa odznaczenia: „Złotą Honorową Odznakę „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” oraz

Reklama

Medal „Merentibus” od prezydenta Częstochowy za wkład w życie społeczne, kulturalne i religijne miasta.

W części wykładowej konferencji, którą poprowadził prof. Rafał Glajcar nt. ewangelików w Częstochowie i okolicach oraz dziejach parafii ewangelickiej w Częstochowie mówił ks. Adam Glajcar. W trakcie pierwszego wykładu zaprezentowany został o parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie.

Na temat wkładu ewangelików w dzieje Częstochowy mówił dr Ryszard Stefaniak, wiceprezydent Częstochowy, który przybliżył wkład ewangelików w przemysł Częstochowy na przełomie XIX i XX wieku, powstanie huty żelaza, fabryki włókienniczej – Ewangelicy w Częstochowie tworzyli również stowarzyszenia kulturalne i dobroczynne, a także uczestniczyli w życiu organizacji społecznych, w pracach odradzającego się samorządu – mówił dr Ryszard Stefaniak.

Z kolei Bartosz Kapuściak przybliżył postać ks. Leopolda Wojaka – duszpasterz, katecheta i patrioty, pierwszego proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, w latach 1912-1953. – Ks. Wojak nie tylko był gorliwym pastorem, ale również bardzo czynnie angażował się w życie społeczne Częstochowy, był m. in. radnym miasta – przypomniał Bartosz Kapuściak.

O „ewangelickim etosie” mówił ks. prof. Marek Jerzy Uglorz. Prelegent mówiąc o tożsamości ewangelickiej wskazał na ważne jej wymiary jak: wielbienie Boga pracą, pobożne życie codzienne - Rodzina jest podstawową wspólnotą wychowawczą. Człowiek jest pewien Bożej miłości i nie musi bać się przyszłości – mówił ks. Uglorz.

W drugiej części konferencji odbyła się promocja Kroniki Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Częstochowie”, autorstwa ks. Leopolda Wojaka, podczas której m. in. Ewa Sum, prawnuczka ks. Wojaka dzieląc się swoimi wspomnieniami podkreśliła, że ks. Leopold Wojak bardzo dbał o wykształcenie. Starał się również wszędzie widzieć drugiego człowieka. Był także bardzo konsekwentny w tym co robił – opowiadała Ewa Sum.

Reklama

Na zakończenie konferencji w gabinecie sławnych częstochowian Ratusza Miejskiego została otwarta wystawa poświęcona ks. Leopoldowi Wojakowi oraz dziejom ewangelików w Częstochowie. Wystawę można oglądać do końca sierpnia 2017 r. Na wystawie można zobaczyć m. in. : wykazy konfirmantów, księgi metrykalne, alegata, korespondencję, księgi depozytowe i inne dokumenty z XIX i XX wieku.

Po konferencji jej uczestnicy udali się na cmentarz ewangelicki, gdzie złożyli wiązanki kwiatów na grobach: pierwszego burmistrza Częstochowy Ignacego Bernecka oraz ks. Leopolda Wojaka.

Jeszcze dzisiaj wieczorem o godz. 18.00 w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie odbędzie się jubileuszowy koncert z udziałem zespołu Impast.

„Nie wolno zapomnieć o przeszłości. Na kartach historii buduje się dobrą, pewną przyszłość. Ta konferencja, wystawa jako również otwarte dzisiaj Archiwum naszej parafii jest dobrym zaczynem budowania na fundamencie wiary ojców” – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Adam Glajcar proboszcz parafii luterańskiej w Częstochowie.

Pierwsze wzmianki o ewangelikach w okolicy Częstochowy pochodzą z końca XVIII wieku. Jednak dopiero w roku 1802 na północ od Częstochowy powstała pierwsza ewangelicka kolonia tkaczy z Niemiec. Początkowo nazywała się ona Hilbach, a następnie Czarnylas. Opiekę duszpasterską nad czarnoleskimi ewangelikami sprawowali początkowo kapelani wojsk pruskich, a następnie duchowni ze Śląska, przede wszystkim z Tarnowskich Gór. Po powstaniu w roku 1820 parafii ewangelickiej w Wieluniu, ewangelicy z Czarnegolasu udawali się tam na nabożeństwa.

W roku 1852 rozpoczęto odprawianie nabożeństw w mieszkaniu prywatnym w Częstochowie. W latach 1870-1880 nabożeństwa odbywały się w domu modlitwy w alei Najświętszej Marii Panny nr 14. W dniu 8 października 1891 roku superintendent generalny ks. Paweł von Everth poświęcił dom modlitwy w Częstochowie przy ul. Ogrodowej 8. W roku 1905 władze rządowe zgodziły się na utworzenie w Częstochowie parafii ewangelickiej. Stało się to faktem w dniu 22 czerwca 1905 r. Administratorem był w tym czasie ks. Jan Buse z Piotrkowa Trybunalskiego. W roku 1909 ukonstytuował się komitet budowy kościoła. W dwa lata później sprzedano plac przy ul. Ogrodowej, gdzie znajdował się dotychczasowy dom modlitwy i zakupiono plac przy ul. Centralnej (obecnie ul. Śląska). 6 czerwca 1912 r., dokonano poświęcenia kamienia węgielnego pod obecny kościół ewangelicki w Częstochowie. Aktu poświęcenia kościoła dokonał w dniu 8 grudnia 1913 roku bp Juliusz Bursche.

Reklama

Kolejno duszpasterzami kościoła ewangelicko-augsburskiego w Częstochowie byli: ks. Leopold Wojak (1912 – 1953), ks. Ryszard Neuman (1953 – 1979), ks. Paweł Anweiler (1979 – 1991), ks. Henryk Kurzawa (1991 – 2000), ks. prof. ChAT dr hab. Marcin Hintz (2000 – 2011). Obecnie funkcję tę pełni od 2011 r. ks. Adam Glajcar.

Przez ponad dwieście lat pobytu na ziemi częstochowskiej ewangelicy mieli znaczący wpływ na życie społeczne, gospodarcze i kulturalne Częstochowy, zwłaszcza na rozwój przemysłu w mieście.

„Idea stworzenia Archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Częstochowie powstała w 2015 r., kiedy część wiernych poruszyła temat dotyczący zachowanych dokumentów na Zgromadzeniu Ogólnym” – powiedział KAI Bartosz Kapuściak – archiwista parafii luterańskiej w Częstochowie.

„Nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach w kwestii wydania kroniki autorstwa ks. Leopolda Wojaka, pierwszego proboszcza parafii. Również nawiązaliśmy współprace ze Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich Oddział w Częstochowie, z Narodowym Archiwum Cyfrowym i Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie oraz z Towarzystwem Genealogicznym w Częstochowie” – dodał Bartosz Kapuściak.

Archiwum parafialne w swoim zasobie oprócz wykazów konfirmantów, zapowiedzi i ksiąg metrykalnych będzie posiadało dokumentacje od lat 30-tych XIX wieku dotyczących m.in. powstania szkoły i filiału w Czarnym Lesie, następnie filiału parafii w Częstochowie, protokoły posiedzeń Kolegium Kościelnego, korespondencję i rozliczenia z Konsystorzem i władzami lokalnymi oraz materiały dotyczące historii ewangelików na Ziemi Częstochowskiej.

2017-06-01 16:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel bp. Jerzego Samca dotyczący koronawirusa

[ TEMATY ]

ewangelicy

koronawirus

Episkopat News

Bp Jerzy Samiec

Bp Jerzy Samiec

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jerzy Samiec wystosował apel zachęcający do podjęcia środków ostrożności w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa w Polsce.

Biskup Samiec pisze w apelu: „Do Polski docierają informacje z kolejnych krajów w Europie, gdzie stwierdzono przypadki zachorowań na koronawirusa. Wiem, że wśród wielu osób rodzi się niepewność i strach. Dlatego przede wszystkim chciałbym prosić wszystkich o modlitwę za chorych w różnych częściach świata, za ich rodziny oraz lekarzy, którzy się nimi opiekują. Bóg jest Bogiem pokoju. Pragnę zachęcić więc do tego, byśmy w Nim szukali naszego pocieszenia i powierzali mu wszystkie nasze lęki. Ważnym jest byśmy nie popadali w panikę, zdając sobie sprawę z tego, że w życiu czeka na każdego z nas wiele zagrożeń. Jako chrześcijanie opieramy swoje życie na wierze w Boga, który otacza nas swoją opieką. Wiara nie oznacza jednak zachęcenia do nierozsądnego postepowania. Proszę Was również o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby potrzebujące wsparcia. Warto zainteresować się czy osoby starsze, chore nie potrzebują naszej pomocy. Pomaganie jest także wyrazem naszej wiary.”

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

plakat z zaproszeniem

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15:00 w Katedrze Rzeszowskiej, gdzie podczas Mszy Świętej będziemy mieli okazję uhonorować Złotych Jubilatów sakramentu małżeństwa, którzy razem spędzili już 50 lat. Wszystkie małżeństwa będą miały możliwość odnowienia swoich przyrzeczeń małżeńskich, a także pobłogosławienia dzieci oraz kobiet w stanie błogosławionym.

Po uroczystości religijnej organizatorzy zapraszają wszystkie rodziny na wielkie rodzinne świętowanie do Parku Papieskiego, gdzie czekają liczne atrakcje dla wszystkich uczestników. Pneumatyczne place zabaw dla najmłodszych, strefa zabaw dla dzieci, pokaz i warsztaty ratowania życia oraz koncert zespołu uwielbienia "Gracja" to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowali organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję