Reklama

„Z Matką o barwie twarzy wiejskiego chleba”

Przygotowanie do przyszłorocznego jubileuszu naszej diecezji rozpoczęło się 1 czerwca br. na Jasnej Górze peregrynacją kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W ramach archidiecezjalnej pielgrzymki do narodowego sanktuarium zaproszono Maryję w tajemnicy jasnogórskiego znaku do nawiedzin wszystkich lubelskich wspólnot kościelnych. Trud pielgrzymi został ofiarowany w intencji jak najlepszych owoców nawiedzin Jasnogórskiej Pani oraz był wyrazem dziękczynienia za 200 lat istnienia diecezji lubelskiej.

Niedziela lubelska 25/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowaniem do Liturgii, w wypełnionej lubelskimi wiernymi bazylice jasnogórskiej, był wspólnotowy śpiew prowadzony przez ks. Ryszarda Juraka z towarzyszeniem Orkiestry Garnizonu Lublin. Komentarze liturgiczne i ogłoszenia głosił ks. Krzysztof Podstawka - dyrektor biura prasowego peregrynacji. Oprawę liturgiczną uroczystości przygotowali klerycy naszego seminarium prowadzeni przez ks. Macieja Staszaka. Mszy św. koncelebrowanej przez ponad 80 kapłanów przewodniczył abp Józef Życiński w asyście bp. Artura Mizińskiego oraz ks. inf. Kazimierza Bownika. Przeor, o. Marian Lubelski witając w domu Matki, wspomniał ponad 600 lat obecności Maryi na Jasnej Górze. Pielgrzymki naszych przodków i obecne są wyrazem wiary w orędownictwo Maryi - ostoi, mocy i ratunku dla ducha narodu. Maryja, nawiedzając od 1957 r. polski lud, umacnia wiarę, nadzieję i miłość. Przychodzi do wszystkich, by dać nam Jezusa Chrystusa. Ojciec Paulin wspomniał na udzielenie przez Ojca Świętego specjalnego błogosławieństwa dla obecnych „duchem i sercem” w codziennym Apelu Jasnogórskim. Na znak jedności z Matką i Królową Polski oraz łączności z Jasną Górą przekazana została do archikatedry lubelskiej świeca apelowa.
Abp Życiński zadeklarował umiejscowienie u stóp „Płaczącej Pani” wspomnianej świecy, symbolizującej „stągwie naszych serc przygotowane na wyborne wino Chrystusowej prawdy i łaski”. Obecność Maryi na szlaku nawiedzin ma nam pomóc dostrzec w naszych wspólnotach, czego najbardziej potrzebujemy. Następnie pozdrowił pielgrzymów tworzących wspólnotę modlitwy, słuchaczy Radia Jasna Góra oraz obecne na Liturgii dzieci w ich święto. Metropolita Lubelski wskazał na przygotowania serc na przybycie Maryi i Jej Syna oraz zaakcentował konieczność podążania szlakiem pątników do Maryi i oczekiwania „na lubelską wersję godów w Kanie”. W rocznicę historycznej pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II, doprowadzającej do wielkich zmian w naszej Ojczyźnie, wspomniał na ciemny czas komunizmu i rolę Jasnej Góry w doświadczeniu godności człowieka. U tronu Maryi ludzie poniżeni, mający poczucie bezdomności, zagubieni, przeżywający lęk odnajdywali swój dom i doświadczali bycia „królewskim szczepem, dziedzicami mocy i pięknem stworzenia”. Postawa Maryi w Kanie jest dla nas dzisiaj zadaniem. Ona, Panna o wrażliwym spojrzeniu, pierwsza zauważyła braki w Kanie i przez to uczy nas „dobrego patrzenia na nasz horyzont zatroskania”. Ona nie panikowała i nie dramatyzowała, lecz ufała Synowi - „krzykiem nie można nadrobić niewiedzy, lecz tylko poprawić samopoczucie”. Czując się dziećmi wtulonymi w Matczyne objęcia, chcemy trwać na szlaku odnowy, walczyć z pesymizmem, aby żadne przeciwności nas nie zniechęciły i tylko „Chrystusowi zawierzyć, czyniąc wszystko cokolwiek nam powie”.
Przed błogosławieństwem Metropolita Lubelski podziękował wszystkim za śpiew i modlitwę. Szczególne podziękowania zostały skierowane do ks. Stanisława Sieczki - koordynatora peregrynacji. Stwierdził następnie, że choć świat PRL-u już odszedł - dobrze, aby odeszły wraz z nim inne polskie absurdy. Polska zmieniła się od czasów poprzedniej peregrynacji i trzeba prosić, aby „wicher Ducha Świętego dalej oczyszczał, prowadził i kierował”. Pasterz zachęcił wszystkich do modlitwy w intencji nowo wyświęconego bp. Artura sprawującego na Jasnej Górze swą Mszą św. prymicyjną.
Po Mszy św. procesja przeszła do kaplicy Matki Bożej i uczestnicy pielgrzymki odmówili modlitwę Anioł Pański, a Metropolita Lubelski zawierzył nawiedzenie archidiecezji lubelskiej Matce Bożej. Następnie odprawiono na Wałach Jasnogórskich nabożeństwo Drogi Krzyżowej przygotowanej i prowadzonej przez wspólnotę ks. prał. Czesława Przecha.

Zawierzenie nawiedzenia archidiecezji lubelskiej

Maryjo! Stajemy przed Tobą jako pielgrzymi z ziemi lubelskiej i chełmskiej. Przybywamy do Ciebie, Jasnogórska Matko, aby w modlitwie pielgrzymów przedstawić nasze nadzieje i troski ludu, który oczekuje nawiedzin w peregrynującej kopii Twego Matczynego oblicza. Przybywamy ufni, że w nasze serca wniesiesz tę samą radość, którą wniosłaś w atmosferę wesela w Kanie; tę radość, którą podczas nawiedzenia przyniosłaś do domu Elżbiety, śpiewając radosne Magnificat.
Twej szczególnej macierzyńskiej trosce pragniemy polecić wszystkich naszych bliskich, których reprezentujemy tu dziś jako delegaci Kościoła w Lublinie. Zawierzamy Ci tych, którym brakuje radości, podobnie jak brakowało wina uczestnikom wesela w Kanie. Napełnij Bożym pokojem stągwie serc, w których panuje zniechęcenie i niepokój. Niechaj wyborne wino Twego zaufania Bogu pozwoli przezwyciężyć nasze codzienne obawy i lęki. Miej w Swej szczególnej opiece najuboższych, bezrobotnych, rozczarowanych, zagubioną młodzież i tych, którzy nie widzą sensu jutra. Niechaj pielgrzymi szlak spotkania z Tobą stanie się dla nich szlakiem odnalezionej nadziei. Wyzwól nowy zapał w sercach młodzieży, aby potrafiła rozpoznać swą odpowiedzialność za Kościół jutra i odważnie podjęła nowe wyzwania. Obdarz darem świętości nasze rodziny i spraw, aby duch Nazaretu jednoczył nas z Tobą i Twoim Synem. Obejmij Swoją troską wszystkie wyższe uczelnie Lublina. Spraw, niech ich otwarcie na łaskę Ducha Świętego pozwoli formować nowych apostołów, którzy niczym ewangeliczni strażnicy blasku ukażą światu piękno życia oddanego Bogu. Obejmij swoją troską nasze seminarium i spraw, aby ci, którzy tam kształtują się do kapłaństwa Chrystusowego, potrafili papieskim spojrzeniem obejmować świat, Kościół i współczesną kulturę. Rozpal w ich sercach ogień odpowiedzialności za misje, aby cały świat jawił się im jako jedno wielkie żniwo Chrystusa, na którym potrzebni są Panu. Umacniaj siostry zakonne na szlaku ich codziennej wierności Chrystusowi.
Obejmij swoim wrażliwym spojrzeniem także tych, którzy nie przygotowują się na Twe nawiedziny - wszystkich, którzy odeszli daleko od Chrystusowego Kościoła. Spraw, aby czas nawiedzin był dla nich czasem powrotu do domu Ojca, w którym można znowu odnaleźć pokój duszy i utraconą radość serca. Dziś przybyliśmy do Ciebie, aby wyrazić naszą tęsknotę za łaską Chrystusa, bez której życie traci sens i piękno. Dziękujemy Ci za wszystkie zmiany, jakie dokonały się w naszej Ojczyźnie w ciągu lat, które upłynęły od ostatnich nawiedzin. Dziękujemy za czas łaski pontyfikatu Jana Pawła II i za przemiany jakie zaszły u nas od czasu jego pierwszej pielgrzymki. Spraw, abyśmy włączeni w nurt obecnych przemian potrafili okazywać niezmiennie tę samą wierność Chrystusowi żyjącemu w Kościele. Niech Jego łaska uczyni nas prawdziwymi świadkami Ewangelii, którzy poniosą przesłanie Dobrej Nowiny naszym bliskim, Europie i światu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości odpustowe w Czerwieńsku

2024-04-24 10:54

[ TEMATY ]

Czerwieńsk

parafia św. Wojciecha

Waldemar Napora

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Parafianie z Czerwieńska 23 kwietnia przeżywali odpust ku czci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję