Reklama

Polska

Kalatówki: nuncjusz apostolski w Polsce z grupą biskupów zwiedzali Pustelnię Brata Alberta

Abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce z grupą kilku biskupów zwiedzali Pustelnię Brata Alberta na Kalatówkach powyżej Kuźnic.

[ TEMATY ]

nuncjusz

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

- Bardzo siostrom dziękuję za te chwile modlitwy i pokazanie tego niezwykłego miejsca, które bardzo urzeka - mówił abp Salvatore Pennacchio. Nuncjusz z grupą biskupów zwiedzał Pustelnię Brata Alberta, wpisał się także do księgi pamiątkowej. Razem z nim był m.in. bp Jan Piotrowski z Kielc. - Wracam zawsze chętnie do Pustelni Brata Alberta. To jest przepiękny zakątek na podhalańskiej ziemi. Naszła mnie taka refleksja, że ludzie wielcy tak niewiele potrzebowali do życia - mówił bp Piotrowski.

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Na Kalatówki przyszedł także bp Adam Szal z Przemyśla. "Dziękuję Bogu za dar modlitwy w Pustelni Brata Alberta na Kalatówkach. Św. Brat Albert przyszedł z pomocą potrzebującym także w diecezji przemyskiej. Ja w tym miejscu dziękuję za to niezwykłe dobre poprzez jego osobę i dzieła, które stworzył. Jakże potrzeba nam takiej prostoty w działaniu, pokory" - podkreślał bp Szal.

Hierarchów spotkała wielka niespodzianka ze strony sióstr albertynek. Otóż zakonnicy zaprosiły księży biskupów do modlitwy w kaplicy od strony klazuli, którą w ogóle nie otwierają dla innych. Był też czas na mały poczęstunek. Pustelnia Brata Alberta to niewielki drewniany budynek w klasztorze albertynek na Kalatówkach w Zakopanem. Wybudowany został w 1901 r. W swojej celi brat Albert przyjmował przedstawicieli polskiej inteligencji przyjeżdżającej do Zakopanego na odpoczynek. Gościli tam m.in. Stefan Żeromskii Stanisław Witkiewicz. Pustelnię, podczas pobytu w Zakopanem 20 lat temu, odwiedził papież Jan Paweł II.

Według nieoficjalnych informacji Pustelnię Brata Alberta chce odwiedzić jeszcze dzisiaj prezydent RP Andrzej Duda, który będzie w Zakopanem uczestniczył w Mszy św. w sanktuarium na Krzeptówkach.

2017-06-06 12:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowy nuncjusz w Bułgarii

[ TEMATY ]

Watykan

nuncjusz

Graziako

Ojciec Święty mianował swego dotychczasowego przedstawiciela w Urugwaju, 68. letniego Włocha, abp Anselmo Guido Pecorari nowym nuncjuszem apostolskim w Bułgarii. Zastąpi on przechodzącego na emeryturę Polaka, abp Janusza Bolonka.

Nowy nuncjusz apostolski w Bułgarii urodził się 19 maja 1946 roku w miejscowości Sermide, w Lombardii niedaleko Mantui. Święcenia kapłańskie przyjął 27 września 1970 roku. Uzyskał doktorat z teologii i prawa kanonicznego. W służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej pracuje od 25 marca 1980 roku, w tym w papieskich przedstawicielstwach w Liberii, Hiszpanii, Irlandii i Słowenii oraz w Sekretariacie Stanu. 29 listopada 2003 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Populonii i mianował nuncjuszem w Rwandzie. 24 maja 2008 roku Benedykt XVI mianował go z kolei swym przedstawicielem w Urugwaju, skąd obecnie uda się do Sofii.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

2023-01-07 15:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję