Reklama

Parafia pw. św. Katarzyny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Golczewo
Siedziba: Trzechel 26
Liczba wiernych: 1 040
Proboszcz: ks. Henryk Marszałek
Kościoły filialne: Dzisna - pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Łożnica - pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Wspólnoty: Żywy Różaniec (3 róże), Rada Parafialna, Rada Gospodarcza, Grupa Synodalna, Poradnictwo Rodzinne, Parafialny Zespół Caritas, Schola, Klub Piłkarski Orzeł Łożnica, ministranci (21)
Czasopisma: „Niedziela” - 5 egzemplarzy

Trzechel jest wsią położoną 16 km na płn.- zach. od Nowogardu. Otoczona jest lasami Puszczy Goleniowskiej, przepływa tu Trzechelska Struga będąca dopływem Wołczenicy. Okolica była wcześnie zasiedlona, jak o tym świadczy odkryte w 1934 r. cmentarzysko kurhanowe z epoki brązu. W 1272 r. książę Barnim I podarował 100 włók ziemi znajdującej się na terenie Dąbrowy Trzechelskiej klasztorowi w Grobe - na wyspie Uznam. W drugiej połowie XIII w. biskup Herman von Gleichen przekazał te tereny von Eversteinowi. Jako jego lennicy wymienieni są von Zastriow i von Behr. W II połowie XVII w. wieś weszła w skład domeny państwowej. Rozwijać poczęła się w XIX w., kiedy to pobudowano kościół, a w pobliżu wsi, w odległości 2 km przechodziła linia kolejki wąskotorowej ze Stepnicy do Golczewa. Do dziś zachowały się domy szachulcowe z XIX w.
Kościół pw. św. Katarzyny wybudowano w XIX w., w stylu neogotyckim. Jako budulca użyto kostki granitowej, ułożonej w 19 warstw. Kościół ma plan prostokąta, prezbiterium jest wydzielone i zamknięte 3-bocznie. Od zachodu posiada kwadratową wieżę, przykrytą smukłym ośmiobocznym hełmem. Oba schodkowe szczyty kościoła wykonano z cegły. Teren przykościelny ogrodzony jest murem kamienno-ceglanym, rosną na nim lipy i 3 tuje (żywotniki).
Wnętrze przykryte jest stropem drewnianym, belkowanym. Wyposażenie wewnątrz kościoła jest neogotyckie, z okresu budowy kościoła. Nastawa ołtarza to jakby przekrój gotyckiego kościoła. W części zasadniczej są trzy płyciny (środkowa wyższa od dwóch bocznych). Całość jest strzeliście zwieńczona, posiada przypory, a na nich pinakle. W środkowej płyciźnie nad tabernakulum umieszczona jest figura św. Katarzyny. Inne zabytkowe sprzęty to: chrzcielnica, lichtarz, mosiężny krzyż ołtarzowy, organy.
Kościół po II wojnie światowej dla kultu katolickiego, (21 listopada 1945 r.) poświęcił ks. Bogdan Szczepanowski TChr. Początkowo świątynia należała do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie. Samodzielną parafię erygowano 4 marca 1964 r. Pierwszym administratorem parafii był ks. Zenon Świątkowski (1957-1958), dalej księża: Leon Lis (1958-1964), Michał Sulej (1964-1966), Józef Walewicz (1966-1973), Adolf Tarnowski (1973-1977), Stanisław Bełczącki (1977-1983), Michał Sporek (1983-1987), Czesław Grajkowski (1987-1991), Dariusz Kiljan (1991-1993), Marek Piotrowski (1993-1998). Po nim parafię objął 20 sierpnia 1998 r. obecny proboszcz ks. Henryk Marszałek. Ksiądz Proboszcz otrzymał święcenia kapłańskie w 1990 r.
Pracował jako wikariusz w Dobrej Nowogardzkiej i w Dolicach. Przeniesiony do Szczecina był wikariuszem w bazylice archikatedralnej oraz w parafii pw. Przemienienia Pańskiego na Gumieńcach. W tym czasie dodatkowo był redaktorem Katolickiego Radia Plus. Trzechel jest jego pierwszą samodzielnie prowadzoną parafią.
Dzisiaj do parafii należy 9 miejscowości. Największe z nich to: Łożnica, Trzechel, Budzieszewice, Dzisna. Parafia jest rozległa terytorialnie. Najdalej od siedziby parafii wysuniętą miejscowością jest Babigoszcz, położony w odległości 18 km. Niedzielną Mszę św. w siedzibie parafii sprawuje Ksiądz Proboszcz o godz. 9.00; w kościołach filialnych: w Łożnicy o godz. 10.30 i w Dzisnej o godz. 12.00. Następnie pomaga sąsiedniej parafii w Strzelewie, odprawiając Mszę św. o godz. 13.30 w Czermnicy. W tygodniu Msza św. odprawiana jest w kościele parafialnym we wtorek i sobotę o godz. 17.00; w Łożnicy w środę o godz. 16.00 i w piątek o godz. 17.00, w Dzisnej w czwartek o 16.00.
Ksiądz Proboszcz nieustannie pracuje nad ożywieniem ducha religijnego swoich parafian poprzez zwiększenie frekwencji na niedzielnej Mszy św. (obecnie wynosi ona około 30%). Parafia cieszy się z wyświęcenia na kapłana (29 maja 2004 r.) pierwszego mieszkańca Trzechla - ks. Marcina Smoliga. Z Łożnicy natomiast, pochodzi brat zakonny Łukasz Borodziewicz. Co roku Trzechel gości grupę pielgrzymów pieszych udających się na Jasną Górę. Przychodząc z Gryfic, nocują oni u gościnnych mieszkańców Trzechla, skąd po porannej Mszy św. udają się w dalszą drogę pątniczą do Goleniowa.
Na terenie parafii znajduje się szkoła podstawowa w Budzieszewicach. Uczęszcza do niej 66 dzieci. Katechizuje je Ksiądz Proboszcz (13 godz. tygodniowo).
Oba kościoły filialne - w Dzisnej i Łożnicy to budowle zabytkowe, zbudowane w konstrukcji ryglowej. Wymagają stałej troski i znacznych nakładów finansowych, są jednak chlubą parafii. Szczególne znaczenie ma kościół w Dzisnej, prawdziwa perła naszego regionu. Świątynia ta - pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika powstała w 1595 r. i jest najstarszą tego typu budowlą na Pomorzu Zachodnim. Łatwo można do niej dojechać, położona jest bowiem zaledwie 2 km od Babigoszczy, miejscowości znajdującej się na głównej trasie Szczecin - Świnoujście. Apeluję do środowiska przewodników PTTK i pilotów wycieczek, by częściej włączali ten obiekt w program swoich wycieczek. Ich uczestnicy będą im wdzięczni i oczarowani wnętrzem świątyni. Ks. Henryk dba o zabytek, ostatnie remonty i konserwacje przywróciły mu świetność. Dotacji udzieliło Ministerstwo Kultury. Remont budowlany polegał na malowaniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych, impregnacji elementów drewnianych, uzupełnieniu szyb w oknach, wymianie instalacji elektrycznej. Remont konserwatorski objął pięć elementów wyposażenia świątyni: ołtarz, ambonę, fasety, strop i emporę muzyczną. Kościół został zabezpieczony, otrzymując system sygnalizacji antywłamaniowej i przeciwpożarowej. Jest teraz jednym z najlepiej zabezpieczonych obiektów na Pomorzu Zachodnim i w Polsce.
W 2001 r. udało się odremontować dom parafialny w Trzechlu. Zakupiono elementy wyposażenia wnętrza kościoła i jego otoczenia w Łożnicy, sprzęt sportowy dla świetlicy w Trzechlu oraz sprzęt sportowy dla piłkarzy w Łożnicy.
Obecnie Ksiądz Proboszcz czyni starania o pozyskanie sponsorów, którzy pomogliby w przeprowadzeniu koniecznego remontu wieży kościoła w Łożnicy. Środki na malowanie kościoła w Trzechlu zostały już zgromadzone i wkrótce się ono rozpocznie.
Chciałbym wspomnieć o wielkiej pasji ks. Henryka, którą jest sport, a najważniejszą dla niego dyscypliną sportową jest piłka nożna. Jest kapelanem drużyny piłkarskiej Orzeł Łożnica, która walczy o awans z klasy A do okręgówki. Ks. Henryk czuje się także związany na dobre i na złe ze szczecińską Pogonią. Piłkarzom służy posługą ojca duchownego. Jest wśród nich bardzo duże zapotrzebowanie na przewodnictwo duchowe i chętnie korzystają z tej posługi.
Ksiądz Proboszcz, charakteryzując swoich parafian, mówi, iż dokuczają im negatywne zjawiska społeczne, takie jak: bieda, brak pracy, zniechęcenie, marazm. Podkreśla, że mimo to potrafią się dzielić ze swoim proboszczem tym, co mają. Chętnie angażują się w działania duszpasterskie i gospodarcze, sprzątanie kościoła i jego zdobienie na niedzielę, pranie bielizny kościelnej, porządki wokół kościoła (koszenie trawy itp.). Wiedząc, że nie zatrudnia gospodyni, zapraszają na posiłki. „W tak funkcjonującej parafii chce się być i z radością pracować na większą chwałę Bożą i pożytek wiernych” - stwierdza Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Świeccy w obronie kapłanów

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 14-16

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Archiwum organizatorów

"Dziękuję księżom za ich posługę". Plakaty z takim napisem można spotkać w wielu hiszpańskich miastach

„Jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż las, który rośnie. Dziękujemy za wierną posługę”. Na początku maja mieszkańcy Torunia ujrzą na ulicach miasta kilka wielkich billboardów, stanowiących element kampanii społecznej, której celem jest obrona dobrego imienia polskich księży.

Pomysł został zaczerpnięty z Hiszpanii. Narodził się wśród świeckich działaczy Asociación Católica de Propagandistas – stowarzyszenia zajmującego się krzewieniem wiary na Półwyspie Iberyjskim. „Tą kampanią chcemy uczcić codzienną pracę dla Boga i innych ponad 15,6 tys. hiszpańskich księży. Dziękujemy wam wszystkim za zaangażowanie i lojalność w trudnym czasie, przy nieprzychylnej opinii publicznej, która kładzie nacisk na skandale nielicznych, a nie na codzienne i ciche poświęcenie większości” – czytamy na stronie internetowej ACdP.

CZYTAJ DALEJ

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Modlitwa o jego kanonizację, nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za Ojczyznę zanoszona jest podczas comiesięcznych czuwań „Z bł. Prymasem w Domu Matki”. W sobotę, 27 kwietnia, wieczorną modlitwę poprowadzą członkowie wspólnoty Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Rozpocznie ją Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję