Reklama

Lublin

Dni Starego Miasta

Już po raz szósty Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina, przy współudziale licznych organizacji i instytucji, przygotował Dni Starego Miasta. Formuła tego cyklicznego projektu kulturalnego oparta jest na prezentacji różnych inicjatyw, wpisujących się w staromiejski pejzaż Lublina. Dni Starego Miasta, organizowane w dniach poprzedzających rocznicę nadania praw miejskich, trwały od 13 do 15 sierpnia.

Niedziela lubelska 35/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek, 13 sierpnia, o godz. 13.00 odbyło się oficjalne otwarcie VI DSM. Na Placu Łokietka happening uliczny przeprowadzili m.in. uczestnicy „Teatroterapii” przy Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie. Spod Ratusza w barwnym korowodzie uczestnicy oraz honorowi patroni przeszli na Rynek Starego Miasta. Tam Krystyna Szydłowska i Piotr Wysocki, którzy wcielili się w historyczne postaci Doroty i Jana Kochanowskich (z okazji 420. rocznicy śmierci poety i rozpoczynającego się Roku Jana Kochanowskiego w Lublinie) powitali gości, przybyłych w asyście przedstawicieli Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Po oficjalnym otwarciu VI DSM rozpoczęły się tańce renesansowe w wykonaniu członków Stowarzyszenia.
Przez dwa dni na Starym Mieście królowały bajki polskie. W ten sposób organizatorzy DSM nawiązali do postaci Jana Kochanowskiego oraz do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Lektorzy wraz z Akademią Nauki, dziećmi Starego Miasta i Teatrem Jasny przypomnieli polskie utwory dla dzieci - bajki, wiersze, opowiadania. Uczestnicy spotkań zaproszeni zostali do udziału w konkursach i quizach z nagrodami w postaci książek, ufundowanych przez poznańskie Wydawnictwo „W Drodze”, krakowskie „Wydawnictwo Literackie” oraz Tygodnik Katolicki Niedziela. Towarzystwo dla Natury i Człowieka w ramach „Jarmarku św. Jacka” przygotowało „Ekojarmark”, którego celem było kształtowanie proekologicznych postaw konsumenckich oraz promocja inicjatyw ekologicznych. Przez trzy dni na Rynku można było zobaczyć makietę grodziska z X w., udostępnioną przez gospodarstwo agroturystyczne - ośrodek archeologiczny państwa Wolińskich.
Dni Starego Miasta to przed wszystkim koncerty. „Wędrowiec”, czyli Remigiusz Mazur-Hanaj wraz z przyjaciółmi dali koncert roztoczańskich ballad lirycznych, grupa dzieci uchodźców z Czeczenii wystąpiła w programie „Tańce kaukaskie”. Ciekawy program przygotował dziecięcy zespół hip-hopowy „85 LBN”, działający w Domu Kultury w Niemcach pod opieką Jolanty Janson. Na Rynku odbyły się również koncerty kawiarni „Czarcia Łapa”, zespołów „Dream Project” oraz „ZOOM”. Soliści Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją Dariusza Machnickiego wykonali znane szlagiery sprzed lat, publiczność zgromadził także koncert Orkiestry Dętej Kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Pozdrowienia z Żytomierza wyśpiewała Olena Lujliawska z towarzyszeniem gitary. W specjalnym programie „W 80 minut dookoła świata”, składającym się z najsłynniejszych arii i duetów operetkowych oraz światowych przebojów, usłyszeliśmy solistów Lubelskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Marka Serwety.
W sobotni wieczór rozbrzmiewały kompozycje Dariusza Kwiatkowskiego, któremu towarzyszyła Wiktoria Trynkiewicz. Młodzi artyści, występujący pod patronatem Niedzieli Lubelskiej wyśpiewali najpiękniejsze wiersze m.in.: Norwida, Asnyka, Brzechwy, Stachury, Czechowicza i innych znanych poetów. Spektakl O trzech księżniczkach, biedaku i sprzątaczce Renacie przedstawiły dzieci ze Starego Miasta pod kierunkiem Piotra Rządkowskiego. W piątkowy wieczór melomani mogli usłyszeć międzynarodową parę artystów - Francuzkę Catherine Dagois, śpiewającą bardzo rzadko spotykanym głosem - kontraltem i niemieckiego pianistę, Edgara Teufla. W programie Słoneczne nastroje - Od Kuby po Sewillę, muzycy przygotowali utwory Xaviera Montsalvatge - Cancione Negras, George’a Gershwina - Porgy and Bress, Karla Michaela Kommy - egzotyczne melodie Algierii, Martyniki, Wietnamu, Emmanuela Chabriera - L’Île heureuse (E. Mikhaël), Aarona Coplanda - stare amerykańskie pieśni oraz Georga Bizeta - arie z Carmen.
Tradycyjnie na Podzamczu odbył się już po raz czwarty „Dzień Lubelskiego Kundelka”, organizowany w tym roku przez Lubelskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt wspólnie z Kurierem Lubelskim, pod patronatem czasopisma Planeta Zwierząt. Gościem honorowym imprezy byli Elżbieta i Grzegorz Wydrowie oraz ich psi zaprzęg Alaskan Malamut „Śnieżne Duchy”. W programie Dnia Kundelka nie zabrakło konkursów, wyborów miss i mistera kundelków, konsultacji lekarza weterynarii. Chętni mogli przygarnąć szczeniaki i psy ze schroniska w Krzesimowie.
Na zakończenie DSM w klasztorze Dominikanów odbyły się „Nieszpory Starego Miasta”, prowadzone przez Zespół Śpiewaczy z Tuszowa. Po nich, podczas uroczystej Mszy św. w intencji mieszkańców Lublina, grupa staromiejskiej młodzieży poświęciła kwiaty i zioła, a potem rozdawała je przechodniom na ulicach miasta. Po wspólnej modlitwie w wirydarzu klasztornym i na placu przed Teatrem im. H. Ch. Andersena odbyła się „Wieczornica”, przygotowana przez Teatr Jasny. Artyści i ich goście śpiewali pod figurą w klasztornym wirydarzu, kończąc spotkanie Apelem Jasnogórskim.
15 sierpnia odbył się XI Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich, zorganizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich z siedzibą w Lublinie A.D. 1996 oraz Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu. Przegląd jest integralną imprezą, która wpisuje się w staromiejski projekt kulturalny na lato w mieście. W tym roku przegląd rozpoczął się Mszą św., sprawowaną w bazylice Dominikanów w intencji zmarłych i żyjących trębaczy. Po raz pierwszy trębacze udali się do Zamościa, gdzie ze stopni Ratusza odegrali intradę pieśni Łzy Matki, związanej z 50-leciem Cudu Lubelskiego oraz hejnały Zamościa, Krakowa i Lublina. Po południu, już w Lublinie, spod Trybunału Koronnego w uroczystej kolumnie uczestnicy przeglądu udali się pod pomnik Jana Kochanowskiego i na Plac Litewski, gdzie złożono kwiaty. Później z balkonu Trybunału Koronnego odegrano hejnały 27 miast.

Współorganizatorami VI Dnia Starego Miasta byli: Fundacja Galeria na Prowincji, klasztor Ojców Dominikanów, Kurier Lubelski, Lubelska Orkiestra Kameralna, Lubelskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich z siedzibą w Lublinie, Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Dni odbywały się pod patronatem Plus Media, przy współpracy Akademii Nauki, Biura Promocji Miasta, Centrum Wolontariatu, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Domu Kultury w Niemcach, EMPiK-u Galerii Centrum, Kawiarni „Czarcia Łapa”, Krystyny Głowniak, Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA, Lubzelu, MPK, MPWiK-u, miesięcznika Mój Pies, Ośrodka dla Uchodźców w Lublinie, Ośrodka Archeologicznego Jarosława Wolińskiego, „Planety Zwierząt”, Pracowni Artystycznej „Traf”, PZU SA, Sanpolu, Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Teatru im. J. Osterwy, Teatru Jasny, Teatru Muzycznego, Telewizji Lublin SA, Tygodnika Katolickiego Niedziela, Urzędu Miasta, Wydawnictwa „W Drodze”, Wydawnictwa Literackiego w Krakowie, Zakładu Gazowniczego oraz właściciele zaprzęgu Alaskan Malamut „Śnieżne Duchy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

76 lat temu został zamordowany rtm. Witold Pilecki

2024-05-25 08:53

[ TEMATY ]

historia

rtm. Witold Pilecki

pl.wikipedia.org

76 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera AK, więźnia Auschwitz. „Przez całe życie pracowałem dla Polski” – pisał w liście do komunistycznego dyktatora Bolesława Bieruta.

Witold Pilecki pochodził z rodziny szlacheckiej o tradycjach niepodległościowych. Jego dziad Józef Pilecki został zesłany na Syberię za udział w Powstaniu Styczniowym, a majątek rodzinny na Nowogródczyźnie uległ częściowej konfiskacie. Jako uczeń gimnazjum związał się z ruchem harcerskim. Pod koniec I wojny światowej wstąpił do oddziałów samoobrony, które na przełomie 1918 i 1919 r. przejęły władzę w mieście, a następnie broniły go przed bolszewikami. Następnie walczył w oddziale ułanów dowodzonym przez legendarnego „Łupaszkę”, czyli rtm. Jerzego Dąmbrowskiego. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej bronił Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP o sprawie ks. Adriana G.: jeśli w procesie zabrakło empatii, bardzo za to przepraszam

2024-05-24 15:00

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

Yt/Archidiecezja Gdańska

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Zapewniam, że postępowanie ws. oskarżanego o molestowanie seksualne ks. Adriana G. prowadzone jest prawidłowo. Jeśli w procesie zabrakło empatii, bardzo za to przepraszam - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda w nagraniu zamieszczonym na YouTube.

9 maja na portalu Więź ukazał się artykuł: "Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos? Pytania do abp. Tadeusza Wojdy", w którym poinformowano, że w marcu 2024 r. do Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie wpłynęło oficjalne zawiadomienie w sprawie możliwych zaniedbań metropolity gdańskiego w kwestii wyjaśniania sprawy molestowania seksualnego osoby małoletniej przez księdza z archidiecezji gdańskiej. Sprawę opisała również "Gazeta Wyborcza".

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg jest nowością i kocha was

2024-05-25 18:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Światowe Dni Dzieci

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Bóg jest nowością, miłuje was - zapewnił Franciszek spotykając się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie z dziećmi uczestniczącymi w I Światowym Dniu Chłopców i Dziewczynek. Został on zorganizowany dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji we współpracy ze Wspólnotą Sant'Egidio.

Ojciec Święty w żywiołowym dialogu wyznał, że pomysł zorganizowania Światowego Dnia Chłopców i Dziewczynek zrodził się w nim po spotkaniu 7 listopada ubiegłego roku z dziećmi przybyłymi z całego świata. Dzisiejsze wydarzenie pragnie być kontynuacją nawiązanego wówczas dialogu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję