1 września. „Dziś, kiedy przeżywamy tragiczną rocznicę wybuchu II wojny światowej, powinniśmy się zastanowić nad tym, co doprowadza ludzi do konfliktów, oraz nad tym, jak budować pokój we współczesnym świecie” - powiedział biskup legnicki Tadeusz Rybak podczas Mszy św. odprawionej w intencji ofiar II wojny światowej. Na uroczystości związane z 65. rocznicą napaści Niemiec na Polskę do legnickiej katedry przybyli kombatanci, Sybiracy wraz ze swoimi duszpasterzami, kompania honorowa Wojska Polskiego oraz wierni. Modlono się nie tylko za poległych, ale również o pokój we współczesnym świecie. W homilii Biskup Legnicki przypomniał, że pokój zależy od dobrego wychowania młodego pokolenia opartego na wartościach etycznych i religii. Po Mszy św. delegacja kombatantów złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej.
1 września. W środę zabrzmiał pierwszy dzwonek, który obwieścił rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Zanim jednak sale szkolne wypełniły się uczniami, większość z nich wzięła udział we Mszach św. odprawianych w parafiach. Jak mówi ks. Jan Gacek, co roku uczniowie i nauczyciele w ten sposób dziękują za wakacje i modlą się o potrzebne łaski w nowym roku szkolnym.
1 września. W środę przypadało wspomnienie bł. Bronisławy. Ten dzień szczególnie uroczyście obchodzony był w sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie znajdują się relikwie Błogosławionej zakonnicy. O godz. 18.00 w uroczystej Mszy św. uczestniczyli parafianie oraz siostry zakonne pracujące w Legnicy. Podczas liturgii, której przewodniczył ks. inf. Władysław Bochnak, pobłogosławiony został miód, na pamiątkę odnalezienia relikwii bł. Bronisławy. Obchody ku czci bł. Bronisławy zakończyły się procesją z relikwiami i degustacją miodu.
4 września. Blisko 5 tysięcy osób - niepełnosprawni, ich rodziny i wolontariusze przybyło w sobotę do Krzeszowa. Odbyła sie tam V Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych. Pielgrzymom dopisywała wspaniała pogoda i dobre nastroje. O godz. 11.00 Mszy św. w bazylice krzeszowskiej przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. W homilii przypomniał wszystkim, że najważniejsza w życiu każdego człowieka jest miłość, a jej brak jest powodem nienawiści, wojen i lekceważenia człowieka, zwłaszcza bezbronnego i chorego. Po Mszy św. tradycyjnie na pielgrzymów czekało wiele atrakcji. Wystąpiła grupa akrobatyczna Ocelot ze Złotoryi, odbył się koncert zespółu „Viola i New Day”, zagrała też orkiestra dęta z Nowogrodźca. Dla wszystkich przygotowano ciepły posiłek. Główny organizator pielgrzymki bp Stefan Regmunt wręczył dyplomy „Przyjaciel niepełnosprawnych” oraz dyplomy „Superpielgrzym”. Krzeszowskie spotkanie osób niepełnosprawnych zakończyło się o 16.00.
4 września. Żniwa dobiegły końca, więc rolnicy będą dziękować za zebrane plony. Uroczystości dożynkowe przygotowali już rolnicy z Małuszowa koło Legnicy. Święto plonów rozpoczęło się w niedziele w samo południe procesją z wieńcami dożynkowymi. Później odprawiona była Msza św. dziękczynna. Jak mówi proboszcz parafii w Małuszowie, ks. Krzysztof Kowalczyk, po uroczystościach kościelnych odbył się festyn dożynkowy. Było dużo dobrej muzyki, loteria fantowa, gry i zabawy dla najmłodszych. Jak zapewnia Ksiądz Proboszcz, nie zabrakło też dobrego jedzenia. Dochód z festynu przeznaczony zostanie na remont kościoła pw. św. Józefa w Małuszowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu