Do klasztoru Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie powróciły rękopisy św. o. Maksymiliana Marii Kolbego. Przez kilkadziesiąt lat manuskrypty przechowywano w Kurii Generalnej Franciszkanów w Rzymie. Do Niepokalanowa trafiło siedem ksiąg. Wywieziono je stamtąd w 1958 r., gdy klasztor pozostawał pod szczególnie aktywną obserwacją władz komunistycznych.
W ostatni weekend wakacji można było skorzystać z przejazdu kolejką na trasie między Rawą Mazowiecką a Rogowem. Kolejka słynie z zabytkowych wagoników. Z jej okien podziwiać można m.in. ruiny zamku w Rawie i kościółek w Boguszycach. Po licznych kradzieżach z 32 kilometrowego odcinka Rogowskiej Kolei Wąskotorowej została tylko połowa torów. Złodzieje ukradli ponad 5 tys. metalowych podkładek i śrub, mocujących szyny. Udało się jednak, głównie dzięki wolontariuszom Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, odtworzyć brakujące elementy torowiska. Z okazji rozpoczynających się 27 sierpnia Dni Rawy 28 i 29 sierpnia wagony wąskotorówki kursowały między Rawą Mazowiecką a Głuchowem. Wagoniki z lat 80. XX w. pociągnęła lokomotywa spalinowa z lat 70.
Tegorocznej jubileuszowej, dziesiątej już edycji Dni Rawy Mazowieckiej towarzyszy IV Rodzinny Rajd Rowerowy. Impreza rozpocznie się 28 września, o godz. 10.00. Hasło rajdu brzmi: „Wygraj z nudą - wsiądź na rower”. Organizatorzy przygotowali malowniczą trasę o długości 25 km, która biegła przez Boguszyce, Dziurdzioły, Podkonice, Księżą Wolę i Chrusty.
Rolnicy prowadzący ekologiczne uprawy od 1 września mogą starać się o specjalne dopłaty. W regionie łódzkim jest to szansa dla kilkudziesięciu tysięcy gospodarstw. Jest o co walczyć, bo uzyskać można nawet 1800 zł dopłaty do 1 ha upraw. Rolnicy będą mogli pozyskać fundusze m.in. na to, aby zachować tradycyjny krajobraz rolniczy. Jednym z siedmiu elementów programu będą dopłaty dla gospodarstw ekologicznych. Wnioski o dopłaty można składać tylko w biurach powiatowych agencji. Jest to szansa dla gospodarstw ekologicznych, które są nam niezwykle potrzebne. Z dopłat mogą skorzystać rolnicy będący właścicielami lub dzierżawcami co najmniej jednego hektara gruntów rolnych, łąk lub sadów. Muszą oni przygotować specjalne programy rolno-środowiskowe, które będą następnie skrupulatnie realizować.
3 września rozpoczęły się Europejskie Dni Dziedzictwa, które trwać będą do 2 października. To jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach europejskiej promocji kultury. Tym ważniejsze dla naszego regionu, że w tym roku w ramach Dni Dziedzictwa uwaga organizatorów i gości skierowana została na trzy miasta Mazowsza. Obok Sierpca i Czerska także na Żyrardów, który od kilku lat prowadzi coraz odważniejszą politykę promocyjną miasta, jako atrakcji turystycznej Polski. W Żyrardowie, jako jednym z nielicznych miast w Europie, zachowała się dobrze osada fabryczna. Z tego powodu 18 września Żyrardów zapełni się wolontariuszami w strojach z epoki, którzy będą oprowadzać gości po najciekawszych miejscach miasta. Koordynacją całej imprezy zajmuje się Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.
12 września odbył się XXI Półmaraton „Szlakiem walk nad Bzurą”. Organizatorem imprezy był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie. Na trasie Biegu znalazł się Kamion, Witkowice, Mistrzewice, Żuków oraz ulice Sochaczewa: Mostowa, Chodakowska, Chopina, Aleja 600-lecia, Trojanowska, Kochanowskiego, Świerkowa, Długa, Buczka i Stadion.
Pomóż w rozwoju naszego portalu