28 sierpnia bp Antoni Dydycz odprawił w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie Mszę św. w ramach Ogólnopolskich Mityngów odbywających się pod hasłem: „Anonimowi Alkoholicy podążają szlakiem wielkich spotkań”.
28 sierpnia odbyła się tradycyjna piesza pielgrzymka z Sarnak do sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej. Prowadził ją ks. Wojciech Piotrowski.
28 sierpnia ok. 150 osób z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie pielgrzymowało pieszo do sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach. Celem pielgrzymki było m.in. wyproszenie błogosławieństwa Bożego dla dzieci, młodzieży i nauczycieli na rozpoczynający się nowy roku szkolny. Pielgrzymce przewodniczył prefekt, ks. Andrzej Lubowicki.
29 sierpnia bp Antoni Dydycz przewodniczył w Kożuchówku w uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Pocieszenia. W trakcie nabożeństwa m.in. odbyło się pobłogosławienie nowej części cmentarza parafialnego oraz groty, ołtarza i figury poświęconych Jezusowi Miłosiernemu.
29 sierpnia bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej (Służek) w Sokołowie Podlaskim.
29 sierpnia bp Antoni Dydycz odwiedził w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Miedznie dzieci - uczestników regionalnego spotkania Podwórkowych Kółek Różańcowych.
29 sierpnia na stadionie sportowym w Rudce odbył się Turniej Rolnictwa Tradycyjnego Rudka 2004 pod hasłem „Tłoka”. Zmagania poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym w Rudce i Niemyjach Nowych i przemarszem na stadion z wieńcami dożynkowymi. Po powitaniu uczestników przez Wójta gminy, Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Rudka i Starostę Bielskiego odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W dalszej części imprezy miały miejsce m.in.: turniej drużynowy dla dorosłych (rywalizowały poszczególne wsie), konkursy dla dzieci (o tematyce leśnej) i dorosłych (z wiedzy rolniczej), konkurencje sportowe dla dzieci i młodzieży oraz występy akordeonistów. Uroczystości zakończyły się wręczeniem nagród i zabawą ludową.
Konferencje rejonowe - spotkania księży z bp. Antonim Dydyczem odbyły się: 30 sierpnia w Hajnówce (dekanaty: bielski, brański i hajnowski), 31 sierpnia w Drohiczynie (dekanaty: ciechanowiecki, drohiczyński, sarnacki i siemiatycki), 1 września w Łochowie (dekanaty: łochowski i węgrowski), 2 września w Sokołowie Podlaskim (dekanaty: sokołowski i sterdyński).
1 września w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie odbyła się wojewódzka (dla województwa mazowieckiego) inauguracja roku szkolnego i pobłogosławienie hali sportowej. W programie uroczystości znalazły się m.in.: Msza św. w bazylice mniejszej w intencji dzieci i młodzieży, której przewodniczył bp Antoni Dydycz, symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie hali sportowej, którego dokonał Ksiądz Biskup, przemówienia zaproszonych gości oraz część artystyczna.
2 września w kościele parafialnym w Sarnakach odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. kan. Ryszarda Iwaniuka - proboszcza parafii. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Antoni Dydycz. Następnie ciało śp. ks. Ryszarda zostało przewiezione do kościoła parafialnego w Gnojnie, gdzie odbyło się kolejne nabożeństwo żałobne. Po liturgii Mszy św. ciało zostało złożone na cmentarzu grzebalnym w rodzinnej parafii w Gnojnie. Ks. kan. mgr Ryszard Iwaniuk po długiej chorobie zmarł 30 sierpnia br. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przy ul. Wołowskiej 137 w Warszawie.
3 września w Białowieży przed budynkiem dyrekcji i muzeum Białowieskiego Parku Narodowego miała miejsce uroczystość wręczenia i poświęcenia sztandaru Białowieskiego Parku Narodowego. Sztandar ufundowało Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu „Puszcza Białowieska”. Poświęcenia sztandaru dokonali przedstawiciele Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, w obecności proboszczów parafii katolickiej i prawosławnej. Po uroczystościach przekazania sztandaru odbyło się I Białowieskie Forum Samorządowe.
3 września uczniowie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Brańsku z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbyli pieszą pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Hodyszewie w intencji wyproszenia błogosławieństwa Bożego dla dzieci, młodzieży i nauczycieli w nowym roku szkolnym. Pielgrzymce przewodniczył ks. Sławomir Wentczuk.
4 września w Czartajewie odbył się Zjazd Zarządu Diecezjalnego i Prezesów Oddziałów KSM z naszej diecezji, podczas którego zostały omówione sprawy bieżące i ustalono program pracy KSM na najbliższe pół roku.
4 września bp Antoni Dydycz odprawił Mszę św. w intencji ofiar faszyzmu i wygłosił kazanie pod pomnikiem pomordowanych Polaków na terenie byłego Karnego Obozu Pracy w Treblince.
4 września w Drohiczynie odbyło się spotkanie księży asystentów oddziałów KSM działających na terenie naszej diecezji i tych, którzy chcieliby założyć w parafii oddziały KSM.
W dniach 4-5 września na Podlasiu odbyły się uroczystości z okazji obchodów domniemanej 491. rocznicy utworzenia województwa podlaskiego. 4 września uroczystości miały miejsce w Białymstoku, zaś 5 września w Drohiczynie. W programie spotkania w Drohiczynie znalazły się m.in.: Msza św., której przewodniczył ks. inf. Eugeniusz Borowski, wystąpienia władz wojewódzkich i miasta Drohiczyna, scena poświęcona historii województwa podlaskiego, autorstwa Andrzeja Lechowskiego, w wykonaniu artystów Teatru Dramatycznego im. Al. Węgierki oraz recital Tadeusza Woźniaka. Następnie bp Antoni Dydycz - w obecności przedstawicieli władz państwowych i samorządowych - dokonał poświęcenia i oficjalnego otwarcia Muzeum Diecezji Drohiczyńskiej. Siedzibą Muzeum jest Dom św. Antoniego przy ul. Kraszewskiego 4 w Drohiczynie. Dyrektorem Muzeum został ks. inf. Eugeniusz Borowski, który od lat gromadzi i zabezpiecza eksponaty. Po uroczystym otwarciu ks. inf. E. Borowski wygłosił referat i oprowadził gości po Muzeum. Następnie odbył się koncert Drohiczyńskiej Orkiestry Dętej OSP i inscenizacja koronacji Daniela Romanowicza w wykonaniu uczniów LO Drohiczyn. Obchody 491. powstania województwa podlaskiego zakończyły się zabawą „Pod Gwiazdami” z zespołem „Dorana”.
5 września w Białej Podlaskiej 25-lecie profesji zakonnej obchodził o. Henryk Cieniuch OFM Cap. Uroczystej Mszy św., podczas której kazanie wygłosił bp Antoni Dydycz, przewodniczył sam Jubilat.
6 września w Drohiczynie odbyło się spotkanie księży odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży we wszystkich parafiach naszej diecezji. Podczas spotkania m.in. omówiono program duszpasterstwa młodzieży na najbliższy czas i spotkanie młodzieży w Serpelicach w dniu 14 września. Następnie poszczególne grupy, takie jak Ruch Światło-Życie i KSM, miały oddzielne spotkania we własnym gronie.
6 września 106-osobowa grupa młodzieży z parafii pw. św. Rocha w Miłkowicach Maćkach przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Antoniego Dydycza. Proboszczem parafii od 1993 r. jest ks. Henryk Kosz.
W dniach 6-8 września w Hajnówce na terenie naszej diecezji odbył się jesienny zjazd dyrektorów Caritas diecezjalnych. Uczestników zgromadzenia powitał ks. dr Adam Dereń - dyrektor Caritas Polska. Podczas spotkania pożegnano dotychczasowych dyrektorów Caritas Polska: ks. Wojciecha Łazewskiego i o. Huberta Matusiewicza OH. W programie Zjazdu znalazły się m. in.: Msze św., którym przewodniczyli: w pierwszym dniu bp Jacek Jezierski z Olsztyna - opiekun Caritas i w drugim dniu spotkania bp Antoni Dydycz; wybory do Prezydium i Komisji Caritas, referaty, dyskusje i wolne wnioski. Organizatorem i odpowiedzialnym za przebieg zjazdu był ks. Walenty Wojtkowski - dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
8 września w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczystość z okazji dziękczynienia Panu Bogu za plony - dożynki diecezjalne. W programie święta dziękczynienia znalazły się m. in.: otwarcie wystawy zorganizowanej przez wicemarszałka K. Tołwińskiego, prezentacja zespołów ludowych i uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Stanisława Stefanka z Łomży. Uroczystość była również dziękczynieniem Bogu za 10 lat posługi biskupiej bp. Antoniego Dydycza w diecezji drohiczyńskiej.
22 września w kościele Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie odbędzie się kolejny Dzień Skupienia Organistów i Kościelnych z naszej diecezji. Organizatorem spotkania jest ks. Jarosław Kuźmicki - diecezjalny duszpasterz organistów i kościelnych w diecezji drohiczyńskiej. Zaproszeni są wszyscy organiści i kościelni, także ci, którzy nie wzięli udziału w I turze rekolekcji w dniu 27 kwietnia br.
Pomóż w rozwoju naszego portalu