Reklama
Terror i jego potworne skutki stały się znakami szczególnymi początku XXI w. Jest on wszechobecny w prawie każdym zakątku świata. Legły w gruzach świętości, prawa moralne, zwyczajowe, terror sięgnął tych,
których uważano dotąd za istoty nietykalne - dzieci. Mord w Biesłanie, w Osetii w dniu rozpoczęcia roku szkolnego wstrząsnął światem.
Ojciec Święty w wystąpieniu do uczestników międzyreligijnego spotkania w Mediolanie, w dniach 5-7 września, mówił o „stanowczości i determinacji” w walce z „agentami śmierci”.
Papież apeluje, by „nie dać się osłabić lękowi, który prowadzi do zamykania się w sobie i do nasilania się egoizmu jednostek i grup”.
W mediach ciągle trwają dyskusje, mnożą się pytania - dlaczego tak się stało, kto to zrobił? Ktoś z tłumu ludzi otaczających szkołę w Biesłanie powiedział - „terrorysta to człowiek
bez narodowości”. W Rosji ewentualni zakładnicy muszą się bać nie tylko terrorystów, ale również tych, którzy spieszą im na ratunek często w sposób nieprzemyślany, chaotyczny i nieodpowiedzialny.
Chociaż Putin powiedział w rosyjskiej TV, że „zaniedbania władz są przyczyną tej tragedii”, to polityka Rosji wobec Czeczenii zamknęła wszystkie furtki do rozmów politycznych. To „klęska
rządów silnej ręki Putina” - twierdzą niektórzy politycy.
Ostatnie doniesienia mówią o 1200 zabitych i rannych oraz 200 zaginionych. Po tych wydarzeniach Rosja jest gotowa uderzyć na wszystkie znane bazy terrorystów w każdym miejscu na świecie. Obiecuje
wypłacić 300 mln rubli (10 mln dolarów) za informacje mogące doprowadzić do „neutralizacji” czeczeńskich przywódców uważanych przez nią za jedno ze źródeł terroryzmu.
* * *
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„To dobra wola szyickiej Armii Mahdiego umożliwiła ogłoszenie rozejmu i zawieszenia broni” - poinformował przedstawiciel Muktady al-Sadra. Rozejmu uzależnionego jednak od wstrzymania ataków drugiej strony tj. amerykanów. Po dniu ciężkich starć w bagdadzkiej dzielnicy biedoty - Mieście Sadra zginęło ok. 37 osób i 2 żołnierzy amerykańskich, a liczbę rannych szacuje się na więcej niż 200 osób.
* * *
Sprawa PKN Orlen przed komisją śledczą nabiera prędkości i rozmachu. Rozważa się również możliwość przesłuchania prezydenta A. Kwaśniewskiego jako świadka w sprawie zatrzymania byłego prezesa Orlenu i możliwych afer paliwowych przez prokuraturę, poinformował zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik. Prezydent twierdzi, że wobec „kłamstw i oszustw” jest gotów jak najprędzej stawić się przed komisją śledczą na posiedzeniu jawnym, w obecności mediów. Stwierdził, że czyni to „dla dobra Rzeczypospolitej”. Zainteresowanie prezydencką rodziną państwa Kwaśniewskich zatacza coraz szersze kręgi. Fundacja „Porozumienie bez barier” i jej „złoty” sponsor PKN Orlen wzbudziło duże zainteresowanie komisji śledczej. Przewodniczący komisji Józef Gruszka z PSL ma wystąpić o „udostępnienie akt przepływów finansowych” do Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej. Czyżby czarne chmury na horyzoncie?