Reklama

Sanktuaria

Światowy dzień pamięci ofiar wypadków drogowych

[ TEMATY ]

śmierć

wypadek

KRZYSZTOF KUNERT

Codziennie w wypadkach drogowych na świecie ginie ok. 3 tys. osób. Rocznie urasta to do liczby ok. 1,3 mln. W Zabawie k. Tarnowa działa Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków Komunikacyjnych i Przestępstw.

Wypadki w transporcie, a zwłaszcza drogowym, uznaje się obecnie za jeden z największych problemów zdrowia publicznego w świecie, a także w Polsce. Przemawia za tym ogromna liczba ofiar oraz ponoszone przez nich koszty materialne, społeczne i psychiczne.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, iż codziennie w wypadkach drogowych na świecie ginie około 3 tys. osób. Rocznie urasta to do liczby ok. 1,3 mln osób. Prognozy WHO wskazują, iż w 2020 r. wypadki drogowe z 9 miejsca (w 1993 roku) na liście rankingowej DALY (wskaźnik skrócenia życia z powodu choroby bądź wypadku), będą zajmowały 3 pozycję. Oznacza to, że nadal będzie rosła liczba poszkodowanych osób; ofiar wypadków i ich bliskich, którzy będą potrzebowali pomocy w wychodzeniu z traumy powypadkowej. Ponadto podobnego wsparcia będą potrzebowali ratownicy, którzy po akcji potrzebują specjalistycznej pomocy psychologicznej.

Do Zabawy k. Tarnowa co roku przyjeżdża coraz więcej osób w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: Jak żyć po stracie bliskiej osoby? Powstały tu też dwie ważne inicjatywy. Pierwsza to Kaplica Męczenników XX wieku i Ofiar Przemocy, druga zaś to Pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych.

Obie inicjatywy zbudowane są na fundamencie męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny, która 18 listopada 1914 r. w pobliskim lesie została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza. Śmierć 17-letniej dziewczyny była ogromną tragedią nie tylko dla najbliższej rodziny, ale i dla całej społeczności, w której żyła.

Heroiczny czyn bohaterskiej walki w obronie godności sprawił, że jej kult szybko się rozrastał. Beatyfikowana 10 czerwca 1987 r. przez papieża Jana Pawła II, stała się symbolem męstwa i wielkiej odwagi. Stała się również patronką tych wszystkich, którzy podobnie jak ona zostali bestialsko zamordowani lub których życie zostało nagle, np. wskutek wypadków komunikacyjnych, przerwane.

Reklama

Z inicjatywy Stowarzyszenia powstał pomnik, który jest odpowiedzią na potrzebę powołania przestrzeni kontemplacji dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzin, a także jako miejsca upamiętnienia tych, którzy zginęli. Jego budowa stanowi pierwszy etap realizacji całej idei, jaką jest powstanie Centrum Terapii Leczenia Traumy Powypadkowej w Zabawie.

Miejsce to szczególnie ważne jest dla rodzin, które nieoczekiwanie i gwałtownie zostały pozbawione kogoś bliskiego. - Wydaje się, że wtedy nie ma już nic istotnego ani ważnego w życiu. Rodzina tak doświadczona przeżywa swój indywidualny koniec świata, nic nie może jej przynieść żadnej pociechy ani ulgi w tym duchowym cierpieniu - mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium.

W sanktuarium bł. Karoliny prowadzona jest też Księga Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, przy której codziennie pali się świeca. Każdego 10 i 18 dnia miesiąca trwa modlitwa za zmarłych zapisanych w księdze. W Księdze Pamięci można zamieścić Kartę Pamięci ze zdjęciami bliskich osób, która zginęły.

Od 16 do 18 listopada w Zabawie trwają warsztaty dla rodzin ofiar wypadków komunikacyjnych i przestępstw (warsztaty są bezpłatne, organizowane przez Stowarzyszenie „Przejście” i współfinansowane ze środków MPiPS w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Warsztaty prowadzi psycholog i ksiądz w grupie 15- osobowej.

Celem tej pomocy jest powrót do stanu psychicznego sprzed wypadku lub zaakceptowanie nowej sytuacji życiowej, w której poszkodowany i jego rodzina się znaleźli. Stworzenie Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa Transportu, w którym znaczącą rolę będzie odgrywać system opieki nad ofiarami wypadków, by pomóc osobie poszkodowanej i jej rodzinie w wyrównywaniu strat zarówno fizycznych, materialnych, jak i emocjonalnych.

2012-11-16 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: dwie ofiary wychłodzenia w świętokrzyskim

[ TEMATY ]

śmierć

Archiwum Straży Miejskiej

Dwa przypadki zgonu z powodu wychłodzenia organizmu – to bilans dwóch ostatnich dni w powiecie kieleckim. Ofiary mrozu to 56-letni i 32-letni mężczyźni, z Kielc i okolic Bodzentyna. Lekarze i służby apelują, aby reagować na osoby bezdomne, nietrzeźwe, leżące na ławkach, czy trawnikach.

We wtorek 27 listopada mieszkanka Kielc zadzwoniła po ratowników, gdy zauważyła w rejonach ul. Zapolskiej bezdomnego. - Zainteresowana jego losem, wyszła ze swojego mieszkania, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Mężczyzna leżał już na ziemi, więc zadzwoniła na numer alarmowy 112. Niestety, kiedy ratownicy przyjechali na miejsce, temperatura ciała 56-latka wynosiła ok. 30 stopni Celsjusza i nie było z nim żadnego kontaktu. Po reanimacji został przewieziony do szpitala, ale jego życia nie udało się uratować - informuje sierżant sztabowy Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Bielskie Wieczory Uwielbienia u salwatorianów

2023-01-30 19:12

[ TEMATY ]

salwatorianie

uwielbienie

Marcin Zieliński

Andrzej Omyliński

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

W salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski odbywają się Bielskie Wieczory Uwielbienia.

Na spotkania składa się Msza św., świadectwo zaproszonych gości i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję