Reklama

Niedziela Łódzka

Zespół Caritas w każdej parafii

[ TEMATY ]

Caritas

Łódź

Caritas

"W każdej parafii musi powstać parafialny zespół Caritas" – uważa abp Marek Jędraszewski. Jak dotąd takie zespoły powołało jedynie 37 parafii (na ponad 200 działających na terenie archidiecezji łódzkiej).

Metropolita łódzki podkreślał, że wielką wagę do działalności charytatywnej przywiązuje papież Benedykt XVI, który odniósł się do niej w swojej pierwszej encyklice "Deus Caritas Est". "Można odnieść wrażenie, jakby ta działalność była »ósmym sakramentem Kościoła«. Mówię z pewną przesadą, ale tutaj chodzi o zrozumienie, że nie ma żywej wiary bez wyrażenia jej w miłości ofiarnej, na rzecz innych, bardziej potrzebujących od nas" – mówił abp Jędraszewski.

Pasterz Kościoła w Łodzi przyznał, że archidiecezja łódzka ma pod względem działalności charytatywnej wiele osiągnięć. "Takie jest moje spojrzenie po dwóch miesiącach pobytu tutaj" – oceniał abp Jędraszewski. "Ale na pewno wiele jest do zrobienia pod tym względem na poziomie poszczególnych parafii" - stwierdził.

Reklama

Metropolita łódzki wyraził przypuszczenie, że "zatroskanie o biednych, potrzebujących", może być "pierwszym, skutecznym krokiem nowej ewangelizacji". "Jeśli ma być ona czymś żywym, a nie pozostać pięknie nawet brzmiącym, ale niestety tylko sloganem" – zastrzegał abp Jędraszewski.

Jak dotąd na terenie archidiecezji łódzkiej działa 37 parafialnych zespołów Caritas (na 218 istniejących parafii). Najmłodszą strukturą jest zespół, który w październiku powstał w par. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach. Nad zorganizowaniem parafialnego zespołu Caritas pracuje też inna pabianicka parafii – Miłosierdzia Bożego.

Jak podkreśla Tomasz Kopytowski z Caritas, parafialne zespoły zajmują się pomocą charytatywną na terenie parafii. "Można w uproszczeniu powiedzieć, że są to nasze «jednostki terenowe»" – mówi Kopytowski. W zespoły zaangażowani są ludzie świeccy, którzy chcą pomagać innym parafianom. Zbierają odzież, żywność i pieniądze, często są partnerami w programie PEAD. Niektóre zespoły prowadzą też świetlice przyparafialne.

2012-11-21 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Maryi biegiem – sztafeta z Łodzi na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Łódź

Archidiecezja Łódzka

Mają do przebiegnięcia ponad 120 kilometrów i chcą ten dystans pokonać w zaledwie 10 godzin. Mowa o nietypowych pielgrzymach, którzy już po raz trzeci wyruszyli w biegowej sztafecie z Łodzi na Jasną Górę. Ta kilkunastoosobowa grupa biegnie po dar wiary, nadziei i miłości. Do tronu Matki Bożej zanoszą wszystkie intencje wspólnoty Mocnych w Duchu.

Narzucili sobie duże tempo. W 50 minut będą pokonywać około 10 kilometrów. Wszystko po to, by zdążyć uczestniczyć w wieczornej modlitwie apelowej.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję