Ks. Boguszewski mówił o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. – Ci ludzie nie są tylko kimś, kto tam zarabia, żyje i funkcjonuje. Oni pełnią ważną misję. Żyjąc w mniejszości przez tyle lat musieli przyjąć wiele istotnych funkcji społecznych. Dziś starają się dalej funkcjonować w realiach wojny – tłumaczył duchowny.
Podsumowując pierwsze efekty wsparcia Lubelszczyzny dla Syrii powiedział, że znaczna część chrześcijańskiej społeczności wciąż czeka na pomoc. – Do dzisiaj udało się odbudować ponad 400 mieszkań, do których wróciły chrześcijańskie rodziny, ale ponad 900 rodzin wciąż czeka na nowy dom – wymieniał prelegent.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O kulisach organizacji lubelskiej pomocy dla Syrii opowiedział Bartosz Janik, doradca wojewody lubelskiego. Jak podkreślił, program wsparcia zrodził się spontanicznie . - Podczas wizyty o. Ibrahima Al-Sabbagha, proboszcza franciszkańskiej parafii w Aleppo, powstała myśl o stworzeniu funduszu wspierającego odbudowę mieszkań i ważnych budynków administracyjnych w Syrii. Wkrótce, dzięki inicjatywie lubelskich organizacji samorządowych, „Lubelszczyzna dla Syrii” zaczęła działać – powiedział Janik.
W ramach akcji „Lubelszczyzna dla Syrii” odbywają się zbiórki pieniędzy na rzecz pomocy mieszkańcom Aleppo. W przedsięwzięcie angażują się m.in. urzędy, parafie i szkoły. Od czerwca 2017 r. udało się zebrać ponad 250 tys. złotych.
Organizatorem debaty był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie we współpracy z: Korporacją Akademicką Astrea Lublinensis, Klubem Służby Niepodległej w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Civitas Christiana.