Reklama

Parafia Stradów

U Matki Bożej Stradowskiej

Niedziela kielecka 43/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia liczy 986 wiernych. W skład wspólnoty wchodzą następujące miejscowości: Ciuslice, Miławczyce, Michałowie, Malżyce, Górki Kostrzeszyńskie, Zagaje Dębińskie, Zagaje Stradowskie, Biegów, Dębiany i Stradów.
Msze św. w niedziele: 8.00, 11.00, 16.00,
zimą: 8.00, 11.00, 15.30
W dni powszednie: 7.00, lub 18.00
zimą: 7.00 lub 16.00
Odpusty: 24 sierpnia, 31 maja (Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny).

Historia i teraźniejszość

Dzieje kościoła w Stradowie sięgają zamierzchłych czasów. Pierwsza wzmianka o kościele i parafii w Stradowie pochodzi bowiem z 1326 r. W drugiej połowie XVI w. kościół znalazł się w rękach protestantów. W 1656 r. świątynia spłonęła. Obecny drewniany kościół został wzniesiony przez Władysława Myszkowskiego, wojewodę krakowskiego. Gruntowny remont przeszedł w XIX w. Ponownie odnawiany był blisko 20 lat temu w 1982 r., dwa lata później 24 sierpnia 1985 r. biskup kielecki Stanisław Szymecki konsekrował kościół.
Świątynia słynie nie tylko z burzliwej historii, w którą wpisane są m.in. łupieskie napady kozaków, którzy zdewastowali ją i okradli. Drewniany, modrzewiowy kościółek rozsławił przede wszystkim cudowny, łaskami słynący obraz Matki Bożej Stradowskiej, pochodzący z XVII w.
Proboszczem wspólnoty parafialnej od jest 1998 r. ks. Jan Piłat. Praktycznie od razu, dzięki pomocy wiernych, rozpoczął upiększanie kościoła oraz jego otoczenia. - W parafii w ciągu ostatnich 6 lat wiele się wydarzyło, zarówno pod względem materialnym, jak i duchowym - mówi ks. Piłat. - Te dwie rzeczy muszą iść w parze, aby rozwój wspólnoty był prawidłowy - podkreśla, długo wymieniając, czego dokonał dzięki współpracy z parafianami. Wykonane zostały nowe schody prowadzące do kościoła, zmodernizowano prezbiterium oraz ołtarz Matki Bożej Stradowskiej. Świątynia zyskała nowe nagłośnienie, plebania została pomalowana i wyremontowano jej dach, a cmentarz uporządkowano. W roku jubileuszowym przed plebanią wykonano grotę Matki Bożej.
Ale upiększanie świątyni to nie wszystko, ważna jest troska o rozwój duchowy powierzonych mi wiernych - mówi Ksiądz Proboszcz. Cieszy mnie, że ludzie biorą liczny udział w rekolekcjach, niedzielnych Mszach św., oraz - co stało się już tradycją - w Apelach Jasnogórskich połączonych z adoracją Najświętszego Sakramentu, które odbywają się raz w miesiącu w niedzielny wieczór. Wiadomo, że udział w Apelu Jasnogórskim nie zastąpi uczestnictwa w Eucharystii, dlatego wierni biorący udział w Apelu wieczorem, przychodzą do kościoła w ciągu dnia, dając w ten sposób wyraz swojego przywiązania do Jezusa i Maryi - mówi ks. Jan.
Rok po objęciu parafii przez Księdza Proboszcza, odbyła się peregrynacja po domach figury Matki Bożej Fatimskiej. Wierni głęboko przeżyli to modlitewne spotkanie.
W roku jubileuszowym w parafii odbyły się misje, które prowadził karmelita o. Bogdan Megier. Na Mszach św. gromadziły się rzesze wiernych. Renowacje misji odbyły się dwa lata później, poprowadził je ten sam Ojciec Karmelita. Były to wydarzenia, które ugruntowały i pogłębiły życie duchowe w parafii.
Ksiądz Proboszcz dba o to, by każda niedzielna Msza św. miała godną oprawę, a szczególnie uroczyście wygląda Suma - zawsze rozpoczyna się procesjonalnym wejściem, z okadzeniem ołtarza. To buduje w parafianach poczucie, jak ważna jest Eucharystia. I nie tylko wśród parafian, bo do stradowskiego sanktuarium na uroczystą Sumę licznie przyjeżdżają mieszkańcy okolicznych parafii.
Przy ołtarzu zawsze są ministranci i lektorzy, których w parafii jest 30. Wierni lubią uczestniczyć w Gorzkich żalach, licznie biorą udział w nabożeństwach majowych, roratach, godzinkach. Tradycją stało się, że w każdą niedzielę, przed pierwszą Mszą św. o godzinie 7.45 śpiewane są Godzinki ku czci Najświetszej Maryi Panny. Każdego dnia o godz. 12.00 słychać głos dzwonów, wzywających na Anioł Pański, a wieczorem - na zakończenie dnia. - To także ważny element w „przypominaniu wiernym o Panu Bogu” - mówi Ksiądz Proboszcz. - Mieszkańcy parafii utrzymują się głównie z pracy na roli. Gdy pracują, słyszą głos dzwonów, które zachęcają do „westchnienia do nieba”, a o Panu Bogu musimy sobie ciągle przypominać - podkreśla ks. Piłat.

Matka Boża Stradowska

Prawdziwym skarbem wspólnoty parafialnej jest cudowny obraz Matki Bożej Stradowskiej pochodzący z XVII w. Od wieków rzesze wiernych przed obliczem Maryi wypraszały dla siebie i swoich najbliższych liczne łaski. Obok Cudownego Obrazu znajduje się tablica, na której zapisano część cudownych uzdrowień. Oto niektóre z nich: „Urodzony Bobola w ciężkiej chorobie z Dobrowody przybywszy - zdrowie odzyskał”; „1680 r. kmiotka z Maleszyc, w sześćdziesiątym roku życia będąc dotąd niepłodną i cierpiąc wiele udawszy się do cudownej Matki Bożej Stradowskiej, powiła syna”; „1687 - 15 maja Jejmość Pani Anna Kucharska z Motkowic spod Imielna, ofiarując się w ciężkiej chorobie do cudownego Obrazu Matki Bożej w Stradowie, pociechy i uzdrowienia doznała”. Takich zapisów jest więcej i świadczą one o czci, jaką wierni - nie tylko ze stradowskiej parafii - darzyli i nadal darzą Cudowny Wizerunek.
Do dzisiejszego dnia starsi mieszkańcy parafii pamiętają wydarzenia z okresu II wojny światowej, kiedy to 15 lipca 1944 r. miasto Skalbmierz zostało spalone przez Ukraińców i Niemców, a mieszkańców systematycznie mordowano. Część ludności, której udało się wydostać z miasta, ukryła się w okolicznych wioskach m.in. w Stradowie. Uciekinierzy modlili się przed cudownym obrazem Matki Bożej Stradowskiej o ocalenie życia. Partyzanci sprowadzili do Skalbmierza dwa rosyjskie czołgi z Wiślicy i wraz z ich załogą uderzyli na Ukraińców i Niemców. Okupanci, myśląc, że zbliża się front, w popłochu opuścili miasto, zabiwszy wcześniej 80 mieszkańców. W ten sposób reszta Skalbmierzan została uratowana.
Ksiądz Proboszcz marzy o tym, aby w najbliższej przyszłości odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Wszystko wskazuje na to, że niebawem to nastąpi. Mimo wielu sukcesów w pracy duszpasterskiej i pomocy parafian, a także - jak gorąco podkreślał Ksiądz Proboszcz - lokalnych władz, na czele z miejscowym wójtem oraz dyrekcją szkoły, pracy nie zabraknie. Ale z pomocą takiej Orędowniczki można mieć nadzieję, że wszystko zostanie pomyślnie ukończone.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skargi do KRRiT na materiał TVN24 uderzający w ojca Rydzyka i Radio Maryja

2024-11-17 06:22

[ TEMATY ]

Radio Maryja

O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

O. Tadeusz Rydzyk

Ponad 26,6 tys. osób złożyło skargę do KRRiT na materiał TVN24 uderzający w dobre imię o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR i Rodziny Radia Maryja – wskazał red. Rafał Stefaniuk na łamach „Naszego Dziennika”. O dokładnej ilości skarg poinformowała Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - czytamy na portalu Radia Maryja.

Jak poinformowała „Nasz Dziennik” Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, aż 26 tys. 656 osób domaga się interwencji Rady w związku z emisją reportażu TVN24 z serii „Czarno na białym” pt. „32 lata bezkarności. Fenomen ojca Rydzyka”.
CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Kolbe w serialu sławnego reżysera. Co mówi o dramacie sam autor?

2024-11-18 09:52

[ TEMATY ]

wywiad

św. Maksymilian Kolbe

święci

Martin Scorsese

David Shankbone, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Common/Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Martin Scorsese, reżyser dramatu "Święci" i Św. Maksymilian Kolbę

Martin Scorsese, reżyser dramatu Święci i Św. Maksymilian Kolbę

W związku z zaplanowaną na 17 listopada na kanale Fox Nation premierą 8-odcinkowego dramatu filmowego „Święci”, jego reżyser Martin Scorsese udzielił wywiadu m.in. amerykańskiej agencji AP. Mówiąc o powstaniu obecnego dzieła podkreślił, że po „Ostatnim Byku” z 2016 (o skomplikowanym życiu boksera Jake’a LaMotta - mistrza świata wagi średniej w 1949), „naprawdę uważałem, że będzie to mój ostatni film”. Sądził wówczas, że z uwagi na filmy, które Bertolucci, Tavianis i inni nakręcili dla włoskiej telewizji RAI, a zwłaszcza z powodu filmów historycznych Roberto Rosselliniego, że przyszłością kina jest telewizja, a dokładniej ta zmieszana z kinem.

„Chciałem zbadać takie tematy, jak co to znaczy być świętym i skąd pochodzą takie postacie” - tłumaczył dalej 82-letni twórca. Zaznaczył, że gdy projekt realizacji tego tematu z włoską stacją rozpadł się, skierował swoje duchowe zainteresowania na filmy takie, jak "Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Kundun" i "Milczenie". Teraz jednak, kilkadziesiąt lat później, serial „Święci” został wznowiony i ukończony, gdy reżyser dostał zielone światło od amerykańskiego kanału Fox Nation.
CZYTAJ DALEJ

KEP: Coraz bliżej powołania komisji badającej zjawisko wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce

2024-11-18 21:18

[ TEMATY ]

KEP

ofiary wykorzystywania seksualnego

BP KEP

Pierwszy dzień obrad 399. Zebrania Plenarnego KEP

Pierwszy dzień obrad 399. Zebrania Plenarnego KEP

Prace nad powołaniem komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce są na ukończeniu. Dziś, podczas zebrania plenarnego na Jasnej Górze, biskupi zapoznali się ze stanem prac nad przygotowaniem dokumentu ramowego, który określi zasady powołania i funkcjonowania takiego gremium - przekazał KAI ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Aktualnie dokument ten jest konsultowany z Radą Prawną KEP. To bardzo ważny etap prac. Chodzi bowiem o to, aby zasady określające powołanie i uprawnienia takiego eksperckiego gremium były zgodne z prawem kanonicznym. Kolejnym etapem będzie decyzja o przyjęciu tego ramowego dokumentu przez trzy podmioty: Konferencję Episkopatu Polski oraz dwie konferencję skupiające przełożonych zakonów - męskich i żeńskich. Dopiero po tym etapie przyjdzie czas na kwestie personalne: poszukiwanie i wybór przewodniczącego, a następnie powoływanie członków komisji - wyjaśnia ks. Studnicki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję