Reklama

Z wizytą w parafii

Tradycja i nowoczesność

W ostatnią, wrześniową niedzielę pięknie położona wśród piaszczystych wzgórz parafia w Sarnowie przeżywała wizytację biskupią, którą przeprowadził bp Roman Marcinkowski.

Niedziela płocka 47/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Józefa w Sarnowie

Patron parafii św. Józef
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: żuromiński
Proboszcz: ks. Jan Augustynowicz
Organista: Wojciech Pogorzelski
Zakrystian: Jan Obrębski
Katecheci: Katarzyna Cencelewska, Marianna Kociela i Wojciech Pogorzelski
Miejscowości: Bagienice Małe, Bagienice Duże, Bagienice Nowe, Chojnowo, Łążek, Nowa Wieś, Petrykozy, Sarnowo, Szronka, Zalesie
W parafii działają: ministranci, lektorzy, schola parafialna, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, asysta procesyjna, Koła Żywego Różańca (12), parafialna rada duszpasterska i gospodarcza, wspólnota adoracyjna, szkolne koła biblijne i misyjne, koło przyjaciół Tygodnika „Niedziela”, parafialne koła komputerowe
Odpust: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia (pierwszorzędny) i uroczystość św. Józefa - 19 marca (drugorzędny)
Współpraca: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, władze gminy Kuczbork, Szkoły Podstawowe w Chojnowie, Petrykozach, Sarnowie i Zalesiu
Msze św. w niedzielę: 9.00 (z udziałem dzieci), 11.00 i 15.00

Historia parafii

Wieś Sarnowo należy do najstarszych miejscowości na Mazowszu. W XV w. wspomina o niej wybitny kronikarz ks. Jan Długosz. Był wtedy w Sarnowie zamek z obronną warownią przeciw Krzyżakom i kościół drewniany wzniesiony w 1421 r. Historia wiele mówi o roli, jaką odegrała ta miejscowość w potopie szwedzkim.
„Razem z kościołem utworzono w Sarnowie parafię - mówił w sprawozdaniu proboszcz parafii ks. Jan Augustynowicz. - Był wtedy w Sarnowie stary kościół drewniany w kształcie krzyża, z dwiema kaplicami pw. Wniebowzięcia Matki Bożej. Obok kościoła funkcjonowała też szkoła, a za kościołem na placu był »szpital«, (dom starców). W 1860 r. spłonął drewniany kościół, a w 1878 dziekan mławski poświęcił kamień węgielny pod murowany. Bp Dołęga-Kossowski, administrator płocki, 3 maja 1881 r. konsekrował obecny kościół w Sarnowie”.

Charakterystyka parafii

Reklama

Zwracając się do Biskupa Romana, Ksiądz Augustynowicz wyraził ogromną radość z tego spotkania. „Czekaliśmy wszyscy na tę wizytę i staraliśmy się do niej przygotować - powiedział. - Nie chcemy uprawiać propagandy sukcesu, dlatego przedstawiciele poszczególnych grup i ja mówimy nie tylko o osiągnięciach, ale i o trudach, niepowodzeniach, a nawet porażkach. Takie jest bowiem prawdziwe życie. W większości parafianie są bardzo życzliwi dla Kościoła i każdego proboszcza. Niestety, zdarzają się (na szczęście nieliczni) obojętni na sprawy Kościoła, których nie ma na niedzielnej Eucharystii, którym się nic nie podoba, którzy kiedyś nie chcieli się uczyć, a dziś nie chcą pracować”.
Parafia liczy 545 rodzin, lecz liczba ta każdego roku się zmniejsza. „W ciągu mojego 3-letniego proboszczowania zmniejszyła się o prawie 90 osób - mówił Ksiądz Proboszcz. - Młodzi uciekają do miasta, szukając lepszych warunków życia i pracy. Wiele jest pogrzebów, a coraz mniej ślubów i chrztów. Wiele z naszych rodzin dotyka bieda i bezrobocie. W niektórych domach mamy do czynienia z plagą pijaństwa, co bardzo niszczy życie rodzinne. Rzadko, ale i u nas zdarzają się rozwody i separacje. Na szczęście nie doszło jeszcze do nas zjawisko narkomanii. Na ten problem uczulają rodziców nasze szkoły, policja i parafia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sprawy duszpasterskie

Centrum duszpasterskiego życia jest parafialna świątynia. W niej to w każdą niedzielę wierni mogą uczestniczyć w jednej z 3 odprawianych Mszy św. Frekwencja na nich waha się w granicach 35-40% osób zobowiązanych do udziału w Eucharystii. W ciągu roku wiele osób przystępuje do Komunii św. W świątyni obok Eucharystii odprawianych jest szereg nabożeństw dodatkowych, o których wspominali przedstawiciele grup.
W maju ub.r. zostały odnowione misje parafialne. Ksiądz Proboszcz nie omieszkał wspomnieć o tych, którzy czynnie włączają się w życie duszpasterskie parafii, a czynią to poprzez uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych i adwentowych; w I niedziele miesiąca adorowanie Najświętszego Sakramentu i udział w procesji eucharystycznej, nabożeństwach majowych, czerwcowych i październikowych, w listopadzie przez modlitwę za zmarłych, a w Wielkim Poście przez udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich żalach.

Dokonania materialne

Reklama

Szczegółowy wykaz prac budowlano-remontowych przedstawili reprezentanci rady duszpastersko-gospodarczej. Od poprzedniej wizytacji w 1998 r., za proboszczowania ks. Jerzego Sitkiewicza, ustawiono postument papieski, urządzono kaplice drogi krzyżowej wokół kościoła, wstawiono dębowe drzwi główne do kościoła, ułożono kostkę brukową wokół kościoła i plebanii, odrestaurowano obrazy św. Walentego, św. Jakuba Apostoła i św. Antoniego; zakupiono obraz Jezusa Miłosiernego, wykonano mozaikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na dzwonnicy kościoła, pozłocono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, zainstalowano dzwony elektroniczne, dom parafialny przyłączono do sieci elektrycznej oraz założono w nim centralne ogrzewanie i wodę, zmieniono oświetlenie w kościele, ułożono część mozaiki wokół kościoła, przebudowano ogrodzenie na cmentarzu i zainstalowano nowe bramy, umeblowano kaplicę Miłosierdzia Bożego i kancelarię parafialną, zrobiono cztery klęczniki i metalowy katafalk, zakupiono m.in. przenośne nagłośnienie procesyjne, krzyż, chorągiew żałobną i aspektomat.
Od sierpnia 2001 r. w kościele wymieniono nagłośnienie, odnowiono kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego, zakrystię i kruchtę. Położono tapicerkę na ławkach w kościele i kaplicy. Odnowiono część naczyń liturgicznych. Odrestaurowano część obrazów, wyzłocono dwie ramy w ołtarzu głównym i tyleż w ołtarzach bocznych, odnowiono stacje drogi krzyżowej. W kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego zawieszono 2 obrazy malowane na płótnie: św. Faustyny i bł. Matki Teresy.
Oczyszczono i pomalowano 115 przęseł ogrodzenia wokół posesji parafialnej. W domu parafialnym zrobiono elewację, przeprowadzono remont w części domu. Urządzono w nim bibliotekę parafialną i świetlicę (pisaliśmy o tym w „Niedzieli Płockiej”) - 80% bibliotecznych zbiorów to dar Księdza Proboszcza dla parafialnej wspólnoty. Świetlica stała się przede wszystkim salą spotkań dla poszczególnych grup parafialnych.
Remonty przeprowadzone zostały także na plebanii: przemalowano budynek i zlikwidowano poważne usterki w zewnętrznej elewacji oraz wyremontowano kuchnię. Na cmentarzu dokończono ogrodzenie, zlikwidowano stary śmietnik i zbudowano nowy. Usunięto też zbędne krzewy.
W ostatnich 3 latach zakupiono dla parafii m.in. profesjonalne nagłośnienie na akumulatory, 2 mikrofony bezprzewodowe, umeblowanie do biblioteki i świetlicy, ponadto kilka kompletów bielizny kielichowej, obrusy ołtarzowe, alby kapłańskie i lektorskie, 4 komże kapłańskie, kapę fioletową, chodnik dywanowy przez środek kościoła, 3 lekcjonarze oraz figurę Jezusa Miłosiernego.

Grupy i stowarzyszenia parafialne

Jako pierwsi o swej działalności opowiadali Księdzu Biskupowi ministranci, których jest tu ok. czterdziestu. Oprócz służby przy ołtarzu m.in. rozprowadzają wśród parafian prasę katolicką, w tym „Niedzielę”, która jak podkreślili, jest im bliska, bo Ksiądz Proboszcz był przez kilka lat redaktorem odpowiedzialnym „Niedzieli Płockiej”. Starają się ponadto uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych, biorą udział w turniejach sportowych i organizują ogniska. W gronie ministrantów jest także kilku lektorów.
Schola to kolejna grupa, która mówiła o swoim uczestnictwie w życiu wspólnoty parafialnej. Istniejąca od 1992 r. grupa przeszła różne koleje losu. Śpiewające w niej dzieci dojeżdżają do kościoła nierzadko z odległych wiosek i bywa tak, że zimą przybycie na próbę jest niemożliwe. Dlatego na przestrzeni lat istnienia scholi wiele osób rezygnowało. „Nie poddaliśmy się jednak - podkreśliła przedstawicielka tej grupy - i obecnie nasza schola liczy 16 osób”.
Stosunkowo młodą grupą, bo powstałą w ubiegłym roku, jest koło KSM. Jest to grupa żeńska, bo jak dotąd nie udało się zaktywizować chłopców. „Staramy się czytać prasę katolicką - mówiła przedstawicielka - korzystamy ze zbiorów biblioteki parafialnej, uczestniczymy w pielgrzymkach pieszych do Częstochowy, Żuromina i z Przasnysza do Rostkowa, kilkoro z nas było na Europejskich Spotkaniach Młodych organizowanych przez wspólnotę z Taizé”.
Bardzo liczną (bo liczącą ponad 50 osób) grupą jest asysta procesyjna. W jej szeregach spotykają się wszystkie pokolenia parafian, od dzieci, młodzież, po ludzi w średnim wieku i starszych. „Nasza asysta - powiedziano w sprawozdaniu - uczestniczy w procesjach eucharystycznych wokół kościoła z racji I niedzieli miesiąca, Rezurekcji, uroczystości i oktawy Bożego Ciała, Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Dbamy też o nasze chorągwie i feretrony. Chcemy jak najdłużej zachować te piękne, polskie i katolickie zwyczaje”.
W parafii działa także 12 kół różańcowych, które skupiają głównie kobiety starsze i w średnim wieku. Bolączką tych grup jest brak ludzi młodych. Parafianie skupieni w kołach kultywują szczególnie Różaniec październikowy, przewodniczą modlitwom różańcowym podczas adoracji w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, w maju odmawiają Litanię Loretańską przy wioskowych kapliczkach; włączają się także w różne akcje duszpasterskie na terenie parafii.
Swoistym organem doradczym dla Księdza Proboszcza jest parafialna rada duszpastersko-gospodarcza, która skupia 18 osób. Większe wioski mają w niej po dwóch przedstawicieli, mniejsze po jednym. „Staramy się angażować w życie parafialne na miarę naszych możliwości - mówili. - Wyrażamy swoje zdanie w sprawach duszpasterskich i radzimy w sprawach gospodarczych”.
O swoim uczestnictwie w życiu duszpasterskim mówili także reprezentanci najmłodszego pokolenia parafian - dzieci. Wiele z nich należy bądź to do koła misyjnego, bądź biblijnego. Dzieci wyraziły wdzięczność Księdzu Proboszczowi za wiele inicjatyw, podejmowanych z myślą o nich. Dzięki organizowanemu przez kilka miesięcy kołu komputerowemu dzieci mogły poznać zasady obsługi komputera i korzystania z Internetu. Co roku na Sylwestra ich liczne grono bierze udział w balu, organizowanym przez Proboszcza, a w tym roku zaś za gorliwe uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. dzieci pojechały na wycieczkę do Olsztyna.
Istotną płaszczyzną duszpasterską jest katechizacja. W 4 szkołach podstawowych w parafii, obok ks. Augustynowicza prowadzi ją troje katechetów świeckich. „W pracy katechetycznej wspierają nas dyrektorzy szkół, jak też inni nauczyciele, którzy z życzliwością odnoszą się do nas i naszej katechetycznej pracy” - podkreślili w sprawozdaniu sarnowscy katecheci.

Przebieg wizytacji

Spotkanie Biskupa Romana z parafialną wspólnotą rozpoczęło się od porannej Mszy św., którą poprzedziło sprawozdanie 5 z kilkunastu grup parafialnych działających na terenie parafii.
Biskup Roman w dialogowanej homilii do uczestników Eucharystii, wśród których większość stanowiły dzieci, mówił, gdzie i jak odnaleźć należy Pana Jezusa. Dzieci chętnie udzielały odpowiedzi i mimo młodego wieku słuchaczy odpowiedzi padały rezolutne i przemyślane. „Chciałbym, żebyście z dzisiejszej Ewangelii zapamiętali, że Pan Jezus jest w każdym człowieku” - mówił do dzieci Ksiądz Biskup.
Po Mszy św. zebrani udali się do znajdującej się nieopodal parafialnej biblioteki multimedialnej. Po obejrzeniu zbiorów Biskup Roman poświęcił bibliotekę i świetlicę. Kolejnym miejscem, na którym Biskup Marcinkowski spotkał się z wiernymi był cmentarz, gdzie w modlitwie polecał Bogu dusze zmarłych tej parafii.
Ostatnim punktem wizyty pasterskiej była Msza św. ingresowa. Rozpoczęła się ona od procesyjnego przejścia na czele z orkiestrą strażacką do kościoła. Po powitaniu Księdza Biskupa sprawozdania ze swej działalności złożyły pozostałe grupy parafialne. Po nich o swoim 3--letnim pobycie w sarnowskiej wspólnocie, o przeprowadzonych pracach, zamierzeniach na przyszłość, troskach i radościach opowiedział jej proboszcz ks. Jan Augustynowicz.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogromny pożar hotelu w Turcji. Tragiczny bilans ofiar

2025-01-21 14:28

[ TEMATY ]

pożar

tragedia

Turcja

PAP/EPA

Pożar hotelu w Turcji

Pożar hotelu w Turcji

Co najmniej 66 osób zginęło, a 51 zostało rannych w pożarze hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w prowincji Bolu na północnym zachodzie Turcji; do tragedii doszło we wtorek nad ranem - poinformowały tureckie władze. Według źródeł PAP w hotelu nie było obcokrajowców.

Pożar w 11-kondygnacyjnym budynku wybuchł w restauracji, po czym szybko rozprzestrzenił się na inne części hotelu - przekazał gubernator prowincji Bolu Abdulaziz Aydin. W hotelu przebywało wówczas 234 gości - podał serwis Daily Sabah. Przyczyna pojawienia się ognia nie jest jeszcze znana.
CZYTAJ DALEJ

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała się „od drzwi do drzwi”

2025-01-18 22:25

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Abp Józef Kupny jak i jego biskupi pomocniczy wyrazili swoje zdanie o formule wizyty duszpasterskiej w parafiach, czyli popularnej kolędzie. To odpowiedź na coraz popularniejszy nowy format odwiedzin wiernych w ich domach - tylko na zaproszenie. „Gdyby Pan Jezus chodził do ludzi na zaproszenie, to by nigdy z Nazaretu nie wyszedł”.

W archidiecezji wrocławskiej, ale nie tylko, widać konsekwentną zmianę w ciągu kilku lat co do charakteru kolędy. Część księży po pandemii pozostało przy formule na zaproszenie parafian, odchodząc niejako od tradycyjnego chodzenia od drzwi do drzwi. Trudno określić, jak to się rozkłada, ponieważ nikt nie prowadzi takich statystyk.
CZYTAJ DALEJ

Matka Słowa w redakcji „Niedzieli”

2025-01-21 17:29

[ TEMATY ]

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

20 stycznia, w 290. dniu peregrynacji po archidiecezji częstochowskiej, kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej przybyła do redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Bezpośrednim przygotowaniem do tej historycznej chwili było nabożeństwo oczekiwania, któremu przewodniczył ks. Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu NIEDZIELA.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję