Reklama

Piotrków

Patrz na nas i ucz nas

„Spójrz, Matko, głęboko w nasze oczy; tak głęboko, że ujrzysz w nich nasze serca” - modlili się wierni z Piotrkowa do Maryi, nawiedzającej w kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej ich parafię. Odwiedziny Matki poprzedzone były Misjami, głoszonymi przez Paulinów z Jasnej Góry. Piotrkowska parafia Chrystusa Dobrego Pasterza nawiedzenie przeżywała w dniach 10 -11 listopada br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misje przed nawiedzeniem trwały pięć dni. Misjonarze poprzez poszczególne elementy duszpasterskiego programu przygotowywali parafian do jak najlepszego przyjęcia Maryi i Jej Syna. Wierni licznie uczestniczyli w nabożeństwach słowa i nabożeństwie pokutnym, w liturgiach światła i Apelach Jasnogórskich. Modlono się o chrześcijańskie życie rodzin, oczyszczenie pamięci, za dzieci, młodzież, dorosłych, starszych, chorych i tych, którzy już odeszli. Odnowiono przyrzeczenia chrzcielne. W peregrynacyjne uroczystości zaangażowali się wszyscy: ojcowie i matki rodzin, dziadkowie i babcie, dzieci i młodzież, strażacy, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Piotrkowie, członkowie parafialnej Rady Duszpasterskiej, Akcji Katolickiej, Legionu Maryi oraz schola. Parafianie zawierzali Matce Bożej swoje troski, bóle, radości i nadzieje. Sprawy te pozostają tajemnicą ich serc.
Proboszcz, ks. Tadeusz Walczuk, mówił w imieniu wiernych: „Dziś o Matko patrzymy w Twoje pełne zatroskania oczy, Ty wiesz, czego nam potrzeba, Ty wiesz, co nas boli, znasz nasze cierpienia, przewinienia i mocne poprawy życia. Ty wiesz, co nurtuje nasze serca, tak bardzo Cię kochające”. Dzieci z piotrkowskich szkół przygotowały akademię maryjną. Najmłodszych rodzice przynieśli do kościoła na błogosławieństwo niemowląt i dzieci przedszkolnych. Starsi i chorzy modlili się o zdrowie i łaskę spokojnego przeżywania cierpienia. W modlitwie pamiętano też o zmarłych. Młodzi podczas odwiedzin mówili do Matki: „Ty jesteś nauczycielką pięknej miłości. Jest to dla nas młodych dziś szczególnie ważne. W nas rozstrzyga się ten kształt miłości, jaką będzie miało całe nasze życie. Dzisiaj, kiedy zmagamy się o jakość naszego życia, musimy pamiętać o tym, że ono zależy od tego, jaki będzie każdy z nas. Niech serca nasze będą czyste i niewinne, niech sumienia będą prawe, abyśmy mogli ze spokojem myśleć o przyszłości i brać za nią odpowiedzialność”.
Obraz Matki Bożej parafianie z Piotrkowa przejęli od swojej macierzystej parafii w Krzczonowie. To z miejscowości należących uprzednio do tej parafii i z miejscowości znajdujących się wcześniej w parafii Bychawka 24 lata temu, decyzją bp. Bolesława Pylaka, utworzono parafię w Piotrkowie. Nawiedzenie było okazją, aby przypomnieć krótką historię wspólnoty i podziękować Bogu za inicjatorów, budowniczych i dobrodziejów kościoła parafialnego. Wspomniał ich w homilii we Mszy św. rozpoczynającej nawiedzenie bp Ryszard Karpiński: „Myślimy o kapłanach, którzy odeszli oraz o żyjących i pracujących wśród nas. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy przyczynili się do tego, że ten piękny dom Boży został wybudowany. To dzieło waszych rąk, to dzieło waszych ofiar, ale to dzieło także tych, którzy inspirowali tę pracę. Są wśród nas ci, którzy przyłożyli i umysłu, i własnych rąk i serca do tego, aby powstała ta świątynia. Dziękujemy ks. prał. Andrzejowi Tokarzewskiemu, dziękujemy ks. kan. Ryszardowi Szuranowi i dziękujemy także ks. kan. Tadeuszowi Walczukowi, waszemu proboszczowi, który tak godnie to dzieło kontynuuje i na różny sposób upiększa”.
Szczególną okazją do dziękowania Bożej Opatrzności za dar kapłaństwa, za kapłanów i ich służbę stworzyła pasterka maryjna. Podczas tej Mszy św. modlono się o powołania kapłańskie i zakonne z Piotrkowa. „Módlmy się gorąco, aby nadal Bóg siał hojną ręką ziarno powołania do kapłaństwa w naszych polskich rodzinach, aby nikt tego ziarna nie potrafił zdeptać, zagłuszyć, aby nikt w realizacji tych powołań nie przeszkadzał” - prosił Biskup. Matka Boża jest wychowawczynią powołań kapłańskich. Swoją opieką otacza tych, którzy są nauczycielami na drogach wiary, tych, którzy ustawicznie przypominają nam Jej słowa: „Czyńcie, co wam powiem mój Syn”. Wierni z Piotrkowa modlili się o kapłanów - świadków dla Kościoła lubelskiego, Kościoła w Polsce i na świecie. Zwracali się przy tym do Matki: „Cieszymy się, że w Jasnogórskiej Ikonie przybyłaś tutaj, do tego domu, do tej wspólnoty parafialnej po raz pierwszy. Patrz na nas, tak jak my patrzymy na Ciebie i ucz nas zawsze rozpoznawać wolę Twojego Syna”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Presynodalne "ostatki"

2024-04-23 00:06

ks. Łukasz Romańczuk

Spotkanie w Jelczu Laskowicach

Spotkanie w Jelczu Laskowicach

Dobiega końca etap przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Za nami ostatnie już Presynodalne Spotkania Rejonowe na których pochylono się nad Listem do Kościoła w Filadelfii.

Kończy się czas, który był ważny dla poszczególnych, pozwolił lepiej poznać zasady synodu i przede wszystkich budować wspólnotę jedności. Czy to się udało? Po owocach synodalnych poznamy.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję