Reklama

Polska

Wigilia dla ponad 200 bezdomnych w centrum miasta

[ TEMATY ]

Częstochowa

wigilia

ks. Mariusz Frukacz

Wigilia dla bezdomnych w Częstochowie

Wigilia dla bezdomnych w Częstochowie

„Betlejem oznacza dom chleba. Każdy człowiek nosi w sobie pragnienie domu”- mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 22 grudnia spotkał się na Starym Rynku w Częstochowie z ponad 200 biednymi i bezdomnymi, dla których Caritas częstochowska przygotowała wigilię.

- Dom jest miejscem, za którym tęsknimy. Trzeba, żeby to pragnienie doprowadziło do wspólnoty z innymi, którzy pragną domu- mówił abp Depo.

Wigilię na Starym Rynku pomogły przygotować: PIREUS Restaurant & Cafe, Restauracja Topollino , YELLOW Catering, Restauracja Torra, Restauracja Gospodzina, Wrzosowy Dwór oraz Firma „President”. W chleb zaopatrzyły piekarnie: Jędryka, Majami, Brell.

W dniach 20 - 22 grudnia blisko tysiąc osób, bezdomnych i ubogich, mogło uczestniczyć w siedmiu wieczerzach wigilijnych, które przygotował Caritas archidiecezji częstochowskiej.

Bezdomni i ubodzy zgromadzili się na wigiliach w stołówkach przy parafiach: Miłosierdzia Bożego, św. Antoniego, św. Rodziny oraz w stołówce Caritasu Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II. Przytulisku dla bezdomnych kobiet z dziećmi OAZA, w świetlicy budynku Straży Miejskiej.

Ponadto z racji okresu zimy Urząd Miasta Częstochowy, Caritas częstochowska oraz inne organizacje pozarządowe zaapelowały do mieszkańców miasta o pomoc dla bezdomnych, by podczas mrozów zgłaszali miejsca, gdzie przebywają bezdomni - na klatkach schodowych, dworcach, altankach działkowych, węzłach ciepłowniczych.

Zostały uruchomione schroniska, noclegownie i ogrzewalnie w Częstochowie, Mariance Rędzińskiej i Lubojence prowadzone przez Caritas Archidiecezji częstochowskiej oraz Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”. W placówkach dla bezdomnych z Częstochowy i regionu pomoc i schronienie znajduje blisko 270 osób. Siedem tego typu podmiotów, a mianowicie: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Noclegownię dla Bezdomnych Mężczyzn, Przytulisko dla Kobiet „OAZA”, Noclegownię dla Kobiet „OAZA”, Przytulisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Przytulisko dla Bezdomnych Rodzin, Ogrzewalnię dla osób bezdomnych prowadzi Caritas archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Dwie placówki w Mariance Rędzińskiej i jedną w Lubojence prowadzi Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „AGAPE”. Caritas prowadzi również 7 jadłodajni.

Ponadto w Częstochowie zostały otwarte ośrodki wsparcia doraźnego dla bezdomnych, które będą wydawać żywność, odzież, środki medyczne przy oddziale rejonowym PCK, Caritas częstochowskiej, Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”, Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Fundacji św. Barnaby, Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego „Jozue” oraz przy parafiach częstochowskich: Miłosierdzia Bożego, Zesłania Ducha Świętego, św. Maksymiliana Kolbe, św. Józefa Rzemieślnika, NMP Zwycięskiej, św. Teresy, Świętej Rodziny. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej działa również Zespół ds. pomocy bezdomnym i grupom wybranym, przy ul. Nowowiejskiego 26, tel. 34 324 38 22.

Adresy, telefony placówek zapewniających schronienie, wyżywienie, odzież lub inne formy pomocy osobom bezdomnym, działające na terenie Częstochowy, prowadzone przez samorząd i organizacje pozarządowe opublikował na swojej stronie UM Częstochowy pod adresem http://www.czestochowa.pl/samorzad/wydarzenia_samorzad/pomoc-dla-bezdomnych-1 Adresy jadłodajni i punktów prowadzonych przez Cartitas archidiecezji częstochowskiej znajdują się na stronie www.caritas.czest.pl

2012-12-22 23:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrzęd Wieczerzy Wigilijnej w rodzinie

Niedziela Ogólnopolska 51/2015, str. 7

[ TEMATY ]

rodzina

wigilia

Karol Porwich/Niedziela

Boże Narodzenie to obok Wielkanocy najbardziej uroczyste święta w polskiej tradycji. Już poprzedzający je wieczór wigilijny jest dla nas, Polaków, najpiękniejszym, najbardziej rodzinnym i wzruszającym wieczorem roku. Pamiętajmy jednak, że wieczerza wigilijna przeżywana w rodzinnym gronie powinna mieć charakter religijny

Wokół odpowiednio udekorowanego i nakrytego do wieczerzy stołu gromadzi się rodzina. Na środku stołu umieszczone jest siano, a na nim uroczyście złożona Księga Pisma Świętego, obok ustawiamy udekorowaną świecę. Symbolizuje ona obecność w rodzinie Chrystusa, który przyszedł na ziemię jako Światłość świata. Wszyscy stoją, a najstarszy z rodziny zapala świecę.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję