Powstał Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego. Głównym jego zadaniem będzie promocja, organizacja i wspieranie obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego na terenie całego kraju. Wśród członków komitetu są m.in. Jarosław Kaczyński, prof. Selim Chazbijewicz, Antoni Krauze oraz biskupi: Antoni Pacyfik Dydycz i Edward Frankowski.
W deklaracji komitetu czytamy m.in. że powstanie styczniowe było wydarzeniem szczególnym, jeśli chodzi o historię Polaków i historię Polski. - Jest to moment, który może być porównany do - chociażby - Konstytucji 3 Maja, zwłaszcza w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego. O ile Konstytucja dopuszczała do grona obywateli mieszczan, o tyle powstanie styczniowe sprawiło, że do obywateli zaczęto zaliczać włościan, czyli chłopów. To jest moment przełomowy: naród staje się narodem pełnym, całkowitym; to właśnie w tym momencie jest początek budowania idei i zasady solidaryzmu społecznego - czytamy w deklaracji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Powstanie styczniowe to również budowanie instytucji, budowanie struktur państwa. To bez tej struktury, bez tych instytucji, które powstały w okresie 1863-1864 niemożliwym by było zbudowanie instytucji państwa w roku 1918. Powstanie styczniowe to nawiązanie do tradycji I Rzeczypospolitej, to nawiązanie do tradycji Unii Lubelskiej. Logo, które będzie skojarzone z funkcjonowaniem Komitetu Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego zawiera w sobie trzy ważne symbole: Litwa, Korona i Ruś. To są tereny, na których toczyły się walki powstańcze, to są tereny, na których była budowana tożsamość narodowa - czytamy dalej.
Komitet ma charakter otwarty. Osoby zainteresowane wstąpieniem do niego mogą dowiedzieć się więcej na utworzonym na Facebooku profilu Społecznego Komitetu Obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego oraz zgłosić się drogą elektroniczną na adres: powstaniestyczniowe150lat@wp.pl
Powstanie styczniowe było zbrojnym wystąpieniem przeciwko Rosji i największym polskim powstaniem narodowym. Przyczyną wybuchu był nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków. Zakończyło się klęską. W powstaniu zginęło około 20 tys. Polaków, kolejne kilkadziesiąt tysięcy zostało zesłanych na Sybir.