Reklama

Miłujący Eucharystię osjakowski Patron

Pośród bogactw królewskich miłował ubóstwo, wśród książęcych skarbów nad życie cenił czystość serca, gardził blaskiem korony polskiej, ku Najświętszej Maryi pałał gorącym nabożeństwem - pogromca pokus ciała, świata i szatana, serdeczny czciciel Boga utajonego w Przenajświętszym Sakramencie, ojciec ubogich, przewodnik do niebieskiej ojczyzny. Św. Kazimierz - patron osjakowskiej parafii, którego liturgiczne wspomnienie Kościół obchodzi 4 marca.

Niedziela częstochowska 9/2005

Archiwum parafii

Misterium Męki Pańskiej - przedstawienie z Osjakowa

Misterium Męki Pańskiej - przedstawienie z Osjakowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Osjaków

Osjaków posiada bogate tradycje historyczne. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XIII wieku. Prawa miejskie otrzymał w XIV wieku. Już wówczas, za abp. Jarosława Bogorii Skotnickiego (1342-74), istniała tam parafia. W 1563 r. powstała pierwsza kuźnica, co jest dowodem, że w okolicach Osjakowa wydobywano rudy żelaza. Swoje istotne znaczenie miasto zawdzięcza położeniu u zbiegu dwóch ważnych szlaków: traktu warszawskiego i drogi częstochowsko-kaliskiej. W 1750 r. miejscowość została doszczętnie spalona, a - jak podają źródła historyczne - w 1763 r. żyło w niej zaledwie 173 mieszkańców. Spowodowało to utratę praw miejskich. Z rozległej terenowo parafii utworzone zostały kolejne: w Konopnicy (1673 r.), Radoszewicach (1927 r.), Szynkielowie (1937 r.), Drobnicach (1977 r.), Czernicach (1981 r.), Chorzynie-Dąbrówkach (1989 r.).

Świątynia i stróże jej piękna

Przemierzając trasę Warszawa - Wrocław, nie sposób nie zauważyć strzelistej wieży osjakowskiej świątyni. Na wysokiej skarpie pradoliny Warty wznosi się neogotycki kościół pw. św. Jadwigi, będący świątynią parafii w Osjakowie. Patronem tej parafii jest św. Kazimierz Królewicz.
Obecny murowany kościół, którego konsekracji dokonał w 1919 r. bp Władysław Krynicki, zbudowany został w latach 1909-14 staraniem ks. Bolesława Michnikowskiego. W czasie okupacji hitlerowskiej zamknięty i ograbiony z paramentów liturgicznych, służył jako więzienie dla Żydów, kwatera dla robotników kopiących okopy, a następnie jako magazyn zboża. Zniszczoną świątynię oraz budynki przykościelne remontowali kolejni proboszczowie: ks. Władysław Gawron (1945-70), ks. Władysław Maciąg (1970-75), ks. Edward Sowula (1975-82), ks. Stanisław Okamfer (1982-85), ks. Jan Marczewski (1985-89). Staraniem obecnego proboszcza ks. Stanisława Mrówki wybudowano m.in. plebanię i kaplicę Matki Bożej Fatimskiej (jako wotum roku 2000), a także przeprowadzono remont organów i głównej wieży kościelnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Postać św. Kazimierza

Św. Kazimierz był drugim z sześciu synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się 3 października 1458 r. na krakowskim Wawelu. Do 9. roku życia pozostawał pod troskliwą opieką matki - Elżbiety. Następnie był kształcony przez krakowskiego kanonika Jana Długosza - wybitnego historyka Polski i dziejopisarza. Powszechnie znana jest opinia, którą wydał o swym uczniu: „Był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu”. Król Kazimierz - ojciec św. Kazimierza pragnął, aby jego synowie otrzymali wszechstronne wykształcenie, stąd kilka lat później uczył ich także Kallimach (Filip Buonacorsi) - znany humanista oraz św. Jan Kanty.
Kazimierz był prawą ręką ojca i gdy ten udał się na Litwę, przez 2 lata sprawował rządy w Królestwie Polskim. Już w 1483 r., kiedy jechał do Wilna na wezwanie ojca, męczyła go gruźlica. Św. Kazimierz zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie. Jego ciało pochowane zostało w katedrze wileńskiej, w kaplicy Najświętszej Maryi Panny. W 1518 r. król Zygmunt I Stary, brat św. Kazimierza, wysłał do Rzymu prośbę o kanonizację, która odbyła się w 1604 r. w katedrze wileńskiej. Kiedy z tej okazji otwarto grób świętego Królewicza (118 lat po śmierci), znaleziono jego nienaruszone ciało. Przy głowie umieszczony był pergamin z jego ulubionym hymnem ku czci Matki Bożej: Dnia każdego sław Maryję.

Święty naśladowca Chrystusa

Kiedy jako namiestnik rządził Królestwem Polskim, oprócz troski o bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne kraju, odznaczał się sprawiedliwością i wyjątkową troską o ubogich. Także na Litwie zyskał sobie wśród ludzi wdzięczność i popularność za dbałość o potrzeby mieszkańców, zwłaszcza biednych i pokrzywdzonych. Miłość bliźniego pojmował w duchu św. Franciszka - jako ofiarną służbę, powtarzając, że „królewicz nie może nic przystojniejszego czynić, jak w ubogich służyć samemu Chrystusowi”. Wielu wiedziało również o prowadzonym przez niego surowym trybie życia: częsta kontemplacja męki i śmierci Jezusa Chrystusa oraz szczególne nabożeństwo do Matki Bożej. Specyfiką jego pobożności był przede wszystkim kult eucharystyczny - Msza św. i adoracja. Stąd też w ikonografii najczęściej przedstawiany jest w postawie klęczącej przed drzwiami katedry, co przypomina o jego gorącym nabożeństwie do Najświętszego Sakramentu. Innym atrybutem Świętego jest strój książęcy i biała lilia w ręku, które mówią o jego pochodzeniu i wyjątkowej dbałości o czystość serca (często wspomina się o prawdopodobnym ślubie dozgonnej czystości i odrzuceniu zaszczytnego małżeństwa z córką cesarza niemieckiego Fryderyka III). Naśladowanie Chrystusa uznawał za najważniejszą sprawę swojego życia. Jest patronem Polski i Litwy, Zakonu Kawalerów Maltańskich i sprawujących władzę. Jako wzór skromności i czystości jest przykładem dla młodzieży.

Parafia i jej pobożność

Zbliżająca się setna rocznica rozpoczęcia budowy obecnej świątyni skłania do refleksji nad religijną stroną życia mieszkańców parafii Osjaków, nad wartościami przekazywanymi młodemu pokoleniu.
Odnowiona w ostatnim czasie kaplica Matki Bożej Łaskawej stała się miejscem szczególnego kultu. Ta atmosfera duchowości przenosi się nie tylko na typowe uroczystości sakralne, ale obejmuje także formacje działające przy parafii: KSM, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Parafialny Oddział Caritas, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Chór parafialny i grupę ministrantów.
Pielgrzymowanie na Jasną Górę grup czuwających u stóp Matki Bożej Częstochowskiej, Msze św. na poświęcenie pól, majowe modły wokół przydrożnych krzyży i kapliczek to tylko niektóre z intensywnych praktyk religijnych.
Jak mówi Halina Bator, dyrektor Publicznego Gimnazjium w Osjakowie „serdeczność, życzliwość i otwartość naszych duszpasterzy, a zwłaszcza proboszcza ks. Stanisława Mrówki, pracującego tutaj od 4 stycznia 1990 r., sprzyjają pozytywnym relacjom między parafią a środowiskiem”. Ksiądz Proboszcz zawsze żywo interesował się sprawami parafian, ich problemami i kłopotami. Poznanie ludzi i ich spraw było łatwiejsze m.in. dzięki współpracy ze szkołami. Nie jest to tylko formalna piecza nad katechezą, ale szeroko rozumiany proces wychowania dzieci i młodzieży. Realizacji tego programu służą: obchody świąt narodowych, uroczysta majówka związana z rocznicą urodzin Ojca Świętego, przyjmowanie przez młodzież sakramentu bierzmowania oraz szkolne uroczystości wigilijne czy Misterium Męki Pańskiej. Współpraca parafii i szkół nie ogranicza się do imprez o charakterze religijno-kulturalnym. Obejmuje także troskę o prawidłowy rozwój fizyczny młodzieży, czego wyrazem jest organizowany przez 8 kolejnych lat Archidiecezjalny Turniej Tenisa Stołowego. Zarówno nauczyciele jak i księża mają świadomość, że najważniejsze jest wychowanie młodego pokolenia na prawych i mądrych obywateli. Wspólna troska o edukację moralną pozwala zjednoczyć siły i tak pracować dla dobra młodego pokolenia.
Ku radości wiernych, którzy czują się zjednoczeni ze swoimi pasterzami, abp Stanisław Nowak oraz bp Jan Wątroba i bp Antoni Długosz są obecni na uroczystościach religijnych i szkolnych.
Jak mówi ks. Grzegorz Szatkowski, wikariusz parafii, „młodzi z naszego gimnazjum, naśladując swojego Patrona w trosce o najbiedniejszych, regularnie odwiedzają Dom Pomocy Społecznej w Skrzynnie, gdzie przedstawiają jasełka, Misterium Męki Pańskiej, a także programy ewangelizacyjne i rekreacyjne z okazji Dnia Chorego czy Dnia Sportu”. Chętnie przyjeżdżają też na rekolekcje powołaniowe do Częstochowy, modlitewne spotkania młodych w uroczystość Chrystusa Króla i niedzielę Męki Pańskiej. Uczestniczą także w procesjach maryjnych, Festiwalu „Stajenka” oraz w czuwaniach jasnogórskich. Ministranci przeżywają na Mszę św. Krzyżma w Wielki Czwartek w archikatedrze częstochowskiej.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę zmieniać siebie i świat!

2024-06-13 11:17

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

BP KEP

Człowiek nadziei króluje razem ze swoim Mistrzem. Nosi w sobie, już teraz, małe nasienie zwycięstwa. W takim człowieku wszystko zorientowane jest na przyszłość i wszystko zmierza ku zmartwychwstaniu.

Ewangelia (Mk 4, 26-34)

CZYTAJ DALEJ

Święta Ludgarda. Prekursorka nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

patron dnia

Autorstwa Francisco Goya - Domena publiczna/pl.wikipedia.org

Święta Ludgarda

Święta Ludgarda

Ludgarda ur. się w Tonges na terenie Belgii w 1182 r. Gdy miała 12 lat, rodzice oddali ją na wychowanie do klasztoru sióstr benedyktynek św. Katarzyny w okolicach Limburga.

Dziewczyna nie chciała być zakonnicą. Dopiero objawienie się Chrystusa skłoniło ją do pozostania w klasztorze. W wieku 18 lat złożyła śluby zakonne. Po pięciu latach została przeoryszą.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

- To dziękczynienie Panu Bogu, za dar Kościoła, a w tym Kościele, także za wspólnotę Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, która każdego dnia odpowiadając na zaproszenie Matki Najświętszej, bierze do swoich dłoni różaniec i odmawia go z dziecięcą wiarą i ufnością - powiedział o. Piotr Dettlaff, opiekun różańcowych wspólnot

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję