Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Wacław Depo udał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej

[ TEMATY ]

Częstochowa

pielgrzymka

abp Wacław Depo

BOŻENA SZTAJNER

Kopuła na Skale

Kopuła na Skale

Sobotnim porankiem 9 lutego spod częstochowskiej archikatedry wyruszyła pielgrzymka archidiecezjalna do Ziemi Świętej. Wśród blisko 150 pielgrzymów nie zabrakło m.in. metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo oraz dyrektora naszej rozgłośni ks. Piotra Zaborskiego. – Jadąc do Ziemi Świętej, wracamy do źródeł – mówił w ostatnich słowach przed odjazdem autokaru nasz Arcybiskup.

Autokarem wierni udali się na lotnisko w Pyrzowicach, skąd dalej drogą lotniczą przemieszczą się do Tel Awiwu. Tam czeka ich jeszcze przejazd autokarowy do Jerozolimy. – Bardzo się cieszę, że stoimy teraz przed kościołem archikatedralnym w Częstochowie i od razu tu pokazujemy kierunek naszej wyprawy. Gdyby nie było Jezusa Chrystusa jako tajemnicy Boga dla człowieka na ziemi, do której jedziemy, a właściwie lecimy, to nie byłoby tego Kościoła, nie byłoby nas. Na pewno bylibyśmy pozbawieni bardzo ważnego fundamentu, bez którego nie można dzisiaj żyć. Zwłaszcza żyć ku przyszłości, dlatego chcę tu bardzo mocno podkreślić, że zawsze jadąc do Ziemi Świętej, wracamy do źródeł, po to, aby fundamenty naszej wiary i nasza tożsamość były coraz głębsze i dojrzalsze. Tego właśnie życzę wszystkim pielgrzymom i sobie po raz kolejny, przybywając tam do Jezusa Chrystusa i Jego Matki – powiedział naszej rozgłośni abp Depo na kilka minut przed odjazdem na lotnisko.

Dla naszego Metropolity to już kolejna wyprawa do miejsca, w którym żył Jezus Chrystus. – Bogu niech będą dzięki, to już moja piąta wyprawa do Jerozolimy, jako biskup udaję się tam trzeci raz, gdyż w czasie biskupstwa na ziemi zamojsko-lubaczowskiej byłem pielgrzymem razem z moimi kapłanami i wiernymi, a wcześniej podróżowałem jeszcze jako rektor seminarium. Wszystkie miejsca święte, które odwiedzimy trzeba widzieć łącznie, to jest Tajemnica, która do tych miejsc dotarła poprzez osobę Jezusa Chrystusa, dlatego każde z tych miejsc jest wyjątkowe, szczególne dla nas i dla naszej, osobistej nawet historii – dodał abp Depo.

Reklama

Wyprawa do tak niezwykłego miejsca powodowała duże emocje wśród wiernych jeszcze przed wejściem do autokaru. – Takie było moje marzenie już od dłuższego czasu i w końcu się ziściło. Jako dla katechetki jest dla mnie niezwykłym przeżyciem być tam, przemierzać drogi, którymi wędrował Chrystus. Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się w końcu pogodzić obowiązki, finanse i wybrać do Ziemi Świętej. Pobyt w tym miejscu zapewne będzie miał też wpływ na moją pracę, zobaczę na własne oczy miejsca, gdzie Pan Jezus dokonywał cudów, cierpiał. Ponadto jesteśmy u progu Wielkiego Postu, to będą dla mnie takie wielkie rekolekcje, może teraz łatwiej będzie zrealizować pewne postanowienia. Takim najbardziej niezwykłym miejscem podczas pielgrzymki jest chyba Droga Krzyżowa, chcę zobaczyć miejsce, które przemierzał Jezus idąc odkupić nasze grzechy – powiedziała pani Elżbieta, którą na plac przed archikatedrą odprowadził mąż Józef.

Wśród pielgrzymów znalazł się również ks. Ryszard Bryłka, proboszcz parafii w Gorzkowicach. – Często mówimy o Ziemi Świętej, że to piąta Ewangelia. Ja już miałem szczęście być w Palestynie z pielgrzymką narodową czternaście lat temu, ale kiedy tylko ogłoszono w naszej Archidiecezji pielgrzymkę z okazji Roku Wiary to postanowiłem sobie powtórzyć zobaczenie tych świętych miejsc. Kiedy czyta się Ewangelię, widząc wcześniej na własne oczy te miejsca, to człowiek potem inaczej ją odbiera. We wszystkich ważnych miejscach Ziemi Świętej są kościółki, które będziemy mogli odwiedzić i pogłębić swoją wiarę. Największe emocje budzi we mnie Bazylika Grobu Pańskiego – powiedział Katolickiemu Radiu FIAT ks. Ryszard Bryłka. Ta niezwykła dla każdego chrześcijanina pielgrzymka potrwa do 16 lutego. Uczestnicy cztery noce spędzą w hotelu w Jerozolimie, a następnie przeniosą się do Jerycha. W czasie pobytu w Ziemi Świętej odwiedzą oni m.in. Jerozolimę, Betlejem, Kanę Galilejską, Jordan czy górę Tabor.

2013-02-09 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najstarsza pielgrzymka weszła na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Adrian Put

Ponad 2,4 tys. pielgrzymów 377. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 23. Diecezji Kaliskiej weszło w środę wieczorem na Jasną Górę. Do pątników dołączyło 160 rowerzystów. Kaliskich pielgrzymów witali na Jasnej Górze bp senior Teofil Wilski i bp nominat Łukasz Buzun. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”.

Pątników powitał też podprzeor o. Jan, który wyraził radość z obecności na Jasnej Górze pielgrzymów z diecezji kaliskiej. - W roku kanonizacji św. Jana Pawła II, największego z Polaków, w roku konsekracji o. Łukasza Buzuna z naszego paulińskiego zakonu na biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej tu, na Jasnej Górze pozdrawiamy i witamy wszystkich pielgrzymów diecezji kaliskiej. Jesteście wielkimi bohaterami XXI wieku. Podziwiamy Waszą odwagę. Gratulujemy Waszym rodzicom, rodzeństwu i duszpasterzom, że odważyliście się iść na Jasną Górę pokonując tyle kilometrów. Modlimy się za Was, aby ta pielgrzymka w przyszłości przynosiła błogosławione owoce – powiedział gospodarz. W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 24 grupach uczestniczyło wraz z pielgrzymami duchowymi 2570 osób. Wśród nich było: 48 księży, 10 diakonów, 27 kleryków, 11 sióstr zakonnych. Najliczniejszą grupą była oliwkowa z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku licząca 239 pielgrzymów. Najmłodszym pątnikiem był mający 1 miesiąc Kryspin z grupy międzynarodowej Argento, a najstarszym 78-letni Lucjan z grupy różowo-niebieskiej z sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Najmłodsi rowerzyści to 5-letnia Małgosia i 7-letni Jaś, a najstarszy - 77-letni Jerzy. Kierownikiem pielgrzymki po raz drugi był ks. Rafał Kopis, a ojcem duchownym – ks. Łukasz Pondel.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję