Obce osoby, bolesne zabiegi, operacje. Można sobie wyobrazić, co przeżywają dzieci, które muszą się z tym wszystkim zmierzyć. Takie dzieci, uczące się w Szkole Podstawowej nr 9 w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu od pięciu już lat odwiedzają członkowie Grupy Ratowników Polskiego Czerwonego Krzyża działającej przy Zarządzie Rejonowym oraz strażak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w tym mieście.
11 lutego br. dla uczczenia XIII Światowego Dnia Chorego Sabina Łaba, studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, Agnieszka Kopacz i Grzegorz Chrapek, oboje z przemyskiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 oraz rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu asp. sztab. Zdzisław Wójcik odwiedzili chore dzieci, leczone na oddziałach pediatrycznym i chirurgicznym. Czerwonokrzyscy przyjaciele dzieci opowiadali m.in. o młodzieżowej grupie ratowniczej, podejmowanych przez nią działaniach i ciekawszych akcjach. Spotkanie m.in. przybliżyło zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, umiliło czas przymusowego pobytu w szpitalu, odwróciło myśli o chorobie. Przy okazji kilku chłopców „zapaliło” się do wstąpienia w szeregi ratowników PCK, a później PSP. Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniu otrzymały pluszowe maskotki, pamiątkowe drobiazgi oraz informator o zapobieganiu wypadkom. Do pozostałych pacjentów przebywających na oddziałach, a „przykutych” do swoich łóżek, goście również dotarli i pocieszyli, jak tylko potrafili najlepiej.
W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego młodzi pacjenci uczestniczyli w zorganizowanym przez nauczycieli spotkaniu z kapelanem szpitala ks. Piotrem Rymarowiczem i w pogadance z lekarzami oddziału dziecięcego nt. Jak dbać o swoje zdrowie? oraz w spotkaniu z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, którzy wspólnym śpiewem, zabawą, konkursami i nagrodami sprawili wszystkim wiele radości.
Warto wspomnieć, że dzieci przebywają w szpitalu praktycznie przez cały rok. Pod opieką nauczycieli: Lidii Wiglusz, Elżbiety Bukalskiej, Elżbiety Piejko i Agaty Łamasz dzieci przygotowują m.in. andrzejki, mikołajki, wspólną wigilię, walentynki, powitanie wiosny i inne. Szczególnie uroczyście obchodzone są Dni Matki i Ojca oraz Dzień Dziecka. „Rolą tej szkoły, oprócz nauczania, jest stworzenie takiej atmosfery, by dzieci w możliwie największym stopniu zapomniały o tym, gdzie są i co im dolega” - dodaje pani Lidia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu