Rok Eucharystii był jednym z najważniejszych tematów dziekańskich obrad. Bp Adam Śmigielski przypomniał, że Eucharystia jest centrum życia Kościoła - „w niej Kościół ofiaruje się Ojcu za nas, czyniąc nas uczestnikami swojej własnej ofiary, daje się nam jako Chleb Życia dla naszego pielgrzymowania w świecie”. Rok Eucharystii stanowi kontynuację i pogłębienie intencji Roku Wielkiego Jubileuszu 2000. „W ciągu najbliższych miesięcy wierni, poprzez najróżniejsze inicjatywy w diecezjach i wspólnotach, powinni podkreślać Eucharystię jako centrum wiary i centrum życia chrześcijańskiego. A my, kapłani, mamy im w tym pomagać” - podkreślił Ksiądz Biskup. Oprócz tego szefowie poszczególnych duszpasterstw podsumowywali okres od ostatniej konferencji do chwili obecnej i wytyczali plany na przyszłość.
O formacji stałej kapłanów mówił ks. dr Krzysztof Bendkowski. Przypomniał, że formacja powinna mieć charakter systematyczny i jest obowiązkiem każdego kapłana. Podobnie jak w poprzednich latach, po Wielkanocy, od środy 30 marca wieczorem do 2 kwietnia w południe, odbędą się rekolekcje dla księży naszej diecezji w Ośrodku Spotkań Archidiecezji Katowickiej w Brennej. Poprowadzi je ks. Tadeusz Hajduk SJ.
S. Lucjusza, przełożona domu zakonnego Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu, podzieliła się wiadomością o peregrynacji relikwii św. Teresy z Lisieux. W Polsce rozpocznie się ona 1 maja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Zaś w naszej diecezji relikwie będą przebywać 12 i 13 czerwca. „Pragnieniem św. Teresy było i jest nadal, aby jak najwięcej dusz poznało i pokochało Jezusa. Jej przybycie do naszej diecezji jest darem i łaską. Dlatego zabiegam o przybliżenie osoby św. Teresy i jej doktryny” - powiedziała s. Lucjusza. Przygotowanie do peregrynacji może mieć formę konferencji i homilii, przedstawień, czuwań modlitewnych, ale i konkursów poetyckich czy plastycznych. Istnieje również możliwość zaproszenia Izabeli Drobotowicz-Orkisz z monodramem o św. Teresie. Aby skoordynować wszystkie działania, bp Śmigielski powołał komisję, której przewodniczącym został ks. Paweł Nowak, wikariusz biskupi ds. zakonnych.
Ks. dr Czesław Tomczyk, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, poruszył sprawy administracyjno-prawne. Przedstawił również statystykę prezbiterium Kościoła sosnowieckiego za rok 2004. Otóż, prezbiterium naszej diecezji tworzy 389 kapłanów: 148 pełni funkcję proboszczów, 170 kapłanów to wikariusze, mamy 2 prefektów, 1 rektora administrującego parafią, 1 duszpasterza akademickiego, 1 kapelana wojskowego, 1 kapłan jest na szkoleniu przed wyjazdem na misje, 7 wyłącznych pracowników Kurii Diecezjalnej, 2 wyłącznych pracowników Sądu Biskupiego, 9 księży pracujących w seminarium, 4 księży studiujących, 4 skierowanych na misje, 12 zatrudnionych za granicą - niezależne od misji, 16 emerytów i 3 księży przebywa na urlopach oraz 41 księży zakonnych pracujących na terenie diecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu