Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 13/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości w Zespole Szkół w Konieczkowej

8 marca Zespół Szkół w Konieczkowej obchodził 6. rocznicę nadania placówce imienia Jana Pawłą II. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Niebylcu, podczas, której modlono się zwłaszcza o zdrowie Jana Pawła II. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowali uczniowie szkoły. Ciąg dalszy uroczystości odbył się w szkole. Zespół Szkół w Konieczkowej należy do rodziny szkół noszących imię Jana Pawła II.

„Będę matką, będę ojcem. Koncepcje wyboru”

9 marca Stowarzyszenie Miłość i Odpowiedzialność, samorząd studencki Politechniki Rzeszowskiej i duszpasterstwo akademickie „Szopka” rozpoczęły cykl spotkań na temat Będę matką, będę ojcem. Koncepcje wyboru. Podczas pierwszego spotkania wykład nt. Antykoncepcja - mity i fakty - wygłosił Dariusz Kłeczek. W cyklu spotkań przewidziano także projekcje filmów, dyskusje panelowe.
Spotkania odbywają się w budynku „P” Politechniki Rzeszowskiej, sala nr 10.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rekolekcje środowisk akademickich

Środowisko akademickie zgromadzone wokół kościoła Świętego Krzyża uczestniczyło w zamyśleniach wielkopostnych od 8 do10 marca. Konferencje głosił ks. Roman Jurczak. Łączenie wiary z racjonalnym poszukiwaniem prawdy powinno być domeną każdego człowieka, a szczególnie studentów, profesorów i pasjonatów nauki - podkreśla duszpastrz akademicki ks. Janusz Miąso.

Rekolekcje mieszkańców Schroniska pw. św. Brata Alberta

Ponad 80 mieszkańców rzeszowskiego Schroniska pw. św. Brata Alberta od 8 do 9 marca miało okazję do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które prowadził ks. Paweł Samboski wraz z Diakonią Wyzwolenia Człowieka.
Spotkania rozpoczynały się Koronką do Bożego Miłosierdzia, potem odbywała się konferencja, spotkanie w grupach, Eucharystia i na zakończenie nabożeństwa - adoracja krzyża i nabożeństwo różańcowe. Mottem rozważań wielkopostnych były słowa: Ku wolności wyswobodził nas Chrystus.

Rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym

12 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie zakończyły się rekolekcje wielkopostne. Podczas uroczystej Mszy św. kończącej ćwiczenia rekolekcyjne bp Kazimierz Górny udzielił posług alumnom poszczególnych lat. Rok trzeci przyjmuje posługę lektoratu, czwarty - posługę akolitatu, rok piąty - posługę kandydatury.
Rekolekcje wielkopostne są czasem milczenia, ciszy, skupienia. Alumni przez całe rekolekcje milczą, wsłuchując się w konferencje głoszone przez ojca rekolekcjonistę, rozważając Pismo Święte, podejmując postanowienia.
Rekolekcje w seminarium rzeszowskim głosił ks. Adam Rybicki z diec. koszalińsko-kołobrzeskiej, pracujący obecnie na KUL-u.

Reklama

Rekolekcje dla osób niepełnosprawnych

W Centrum dla Osób Niepełnosprawnych - Caritas im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej od 13 do 11 marca odbyły się rekolekcje dla osób niepełnosprawnych, ich opiekunów, rodzin i przyjaciół domu.
W związku z Rokiem Eucharystii tegorocznym rozważaniom rekolekcyjnym towarzyszyły słowa Zostań z nami, Panie. Rekolekcje rozpoczęły się Koronką do Bożego Miłosierdzia, podczas Mszy św. wygłoszono naukę rekolekcyjną, a wieczorem odbyła się Droga Krzyżowa. W drugim dniu w programie rekolekcji znalazła się Msza św. z nauką rekolekcyjną, adoracja Najświętszego Sakramentu, Anioł Pański. Trzeci dzień rekolekcji rozpoczęła modlitwa różańcowa, Msza św. z nauką rekolekcyjną. Po zakończonych rekolekcjach młodzież - uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej - przedstawiali inscenizację biblijną pt. Jonasz.
Rekolekcje prowadził diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych - ks. Ludwik Krupa i dyrektor Caritas - ks. Stanisław Słowik. W rekolekcjach wzięło udział ok. 100 osób.

„Palma wielkanocna” - konkurs

11 marca w Szkole Podstawej nr. 27 w Rzeszowie odbył się finał VIII Podkarpackiego Konkursu „Palma wielkanocna”.
W konkursie, którego celem jest pielęgnowanie polskiej tradycji ludowej, udział wzięło kilkudziesięciu uczniów z 16 szkół naszego województwa, a na pokonkursowej wystawie można było obejrzeć ich dzieła - kilkadziesiąt najpiękniejszych palm wielkanocnych.
W konkursie biorą udział dzieci od klasy „0” do ostanich klas gimnazjum. W tym roku do konkursu zgłoszono 50 palm.

Reklama

Pielgrzymka maturzystów - druga tura

Powierzmy naszą przyszłość Bożemu Miłosierdziu - te słowa towarzyszyły maturzystom z diecezji rzeszowskiej, którzy 12 marca pielgrzymowali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W drugiej turze do Łagiewnik pielgrzymowali maturzyści z dekanatów rzeszowskich oraz tyczyńskiego i sokołowskiego, łącznie 2 815 osób.
Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył bp Edward Białogłowski w asyście 28 kapłanów, brali w niej udział - oprócz uczniów - nauczyciele, wychowawcy i rodzice tegorocznych maturzystów.
Maturzyści modlili się o światło nadziei i o dobry wybór dalszej drogi życiowej.

„Ukrzyżowana miłość” - rekolekcje dla dziewcząt

Ukrzyżowana miłość - to temat rekolekcji dla dziewcząt, które odbyły się 12 marca w domu zakonnym sióstr sercanek w Rzeszowie przy ul. Dojazd Staroniwa 7. W programie była przewidziana praca w grupach, którą poprowadziły siostry sercanki. Adorując Najświętszy Sakrament i uczestnicząc we Mszy św. oraz korzystając z sakramentu pokuty, dziewczęta miały okazję do bliższego spotkania z Jezusem.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Papież przybył punktualnie o 16.00. Pozdrowiła go po drodze niewielka grupa wiernych, zgromadzonych już od godziny 15.00.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję