W Niedzielę Palmową w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu została odprawiona uroczysta Eucharystia, która mimo dość chłodnej jeszcze pory roku zgromadziła liczne grono wiernych. Mszy św. odprawionej w kaplicy znajdującej się na terenie skansenu przewodniczył dziekan sierpecki ks. kan. Andrzej Więckowski. Ksiądz Dziekan, zwracając się do zgromadzonych, powiedział: „To dzisiejsze uczestnictwo w najświętszej Eucharystii ma przygotować nas na wielkie dni, obchody Triduum Paschalnego i świąt Wielkanocy. Palmowa niedziela jest niedzielą radości, niedzielą, kiedy oddajemy szczególny hołd Chrystusowi Królowi. Tak jak rzesze zebranych w Jerozolimie, tak i my chcemy wyśpiewać hołd dla naszego Pana Jezusa Chrystusa, w tej wierze i czci dla Boga wytrwać do końca naszych dni. Nie chcemy tak jak później tłum, który znalazł się na Golgocie, wykrzykiwać przeciw Chrystusowi. My chcemy trwać przy Nim do końca, zachowując w swych sercach wiarę, ufność, nadzieję. Dlatego módlmy się w tej Mszy św., abyśmy wszyscy wytrwali przy Bogu. W tej Mszy św. sprawowanej za wszystkich tu obecnych polecam w sposób szczególny to miejsce, w którym jesteśmy, skansen - Muzeum Wsi Mazowieckiej - dobro kultury, świadectwo tradycji. Polecam wszystkich pracowników na czele z dyrekcją, wszystkich, którzy nawiedzają to miejsce, aby umacniali się w polskości, wierze, aby czyniąc pewną refleksję dla siebie, potrafili kochać Boga, ojczyznę, drugiego człowieka” - mówił Ksiądz Dziekan.
Na zakończenie Liturgii do zgromadzonych zwrócił się również dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski. „Dzięki życzliwości, pracy i zaangażowaniu wielu osób po raz kolejny mamy możliwość uczestniczenia w uroczystości Niedzieli Palmowej zorganizowanej na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Chciałbym podziękować wszystkim przyjaciołom Muzeum, którzy swą obecnością i pomocą przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej uroczystości” - mówił Dyrektor skansenu, który również wszystkim obecnym na uroczystości życzył jak najlepszych świąt Wielkanocy. Następnie zostały poświęcone przyniesione przez wiernych palmy wielkanocne, odbyła się procesja z palmami. Po zakończonej Mszy św. został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą palmę. Wśród 21 zgłoszonych do konkursu palm (z czego 7 było wykonanych indywidualnie, zaś 14 zespołowo) pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Ostrowach, miejsce drugie przyznano Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Sierpcu, zaś na miejscu trzecim uplasowało się Kółko Plastyczne przy Gimnazjum w Sierpcu. Nagrodę specjalną Dyrektora skansenu otrzymała Monika Zakrzewska ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach. Po ogłoszeniu wyników można było zwiedzić wystawę w chałupach zatytułowaną Wielkanoc na Mazowszu.
Od wielu już lat pracownicy Muzeum opiekujący się zabytkowymi domami starają się przybliżyć nam wszystkim tradycje związane z obchodzeniem świąt w dawniejszych czasach - w czasach, kiedy do wyrobu ozdób służyły proste materiały, kiedy każda gospodyni własnoręcznie przygotowywała wszystkie wyroby mięsne, wypieki, dekoracje… Zwiedzający, których nie zabrakło na otwarciu wystawy, zachwycali się zarówno prostotą wystrojów, jak i ich pomysłowością i różnorodnością. Można było więc zobaczyć, jak robiono palmy i jakie do tego stosowano materiały, zaprezentowana była również technika malowania jajek. Pokazano ponadto przerabianie mięsa, sposób dekorowania pomieszczeń, pieczenie ciast, jak wyglądało śniadanie wielkanocne w biednej, chłopskiej rodzinie, a jak w rodzinie dworskiej. Można było również przyjrzeć się, co wkładano do koszyków do poświęcenia.
W specjalnej sali mieszczącej się w Młynie została przygotowana projekcja filmowa nt. skansenu i odbywających się w nim imprez. Można także było na specjalnie przygotowanych straganach obejrzeć, a także nabyć wyroby rękodzieła ludowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu