Reklama

Niedziela Częstochowska

Dziękczynienie archidiecezji częstochowskiej za pontyfikat Benedykta XVI

[ TEMATY ]

Częstochowa

Msza św.

KS. MARIUSZ FRUKACZ

„Zadaniem Roku Wiary jest nowe przylgnięcie do Chrystusa poprzez głębsze rozumienie Jego tajemnic we wspólnocie Kościoła. W tym samym duchu odbieramy decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI o rezygnacji z urzędu Następcy Świętego Piotra.”- napisał w komunikacie pasterskim abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Komunikat pasterski zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach w II niedzielę Wielkiego Postu 24 lutego br.

Metropolita częstochowski będzie przewodniczył 27 lutego w bazylice jasnogórskiej o godz. 20.00 Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI. Następnie o godz. 21.00 w Kaplicy Matki Bożej zostaną zawierzone wszystkie sprawy Kościoła przez macierzyńskie dłonie i Serce Bogarodzicy.- Zapraszam wszystkich, którzy stanowimy Kościół Częstochowski: kapłanów, osoby życia konsekrowanego i cały Lud Boży - do wspólnego dziękczynienia za wszystkie łaski, które dzięki jego apostolskiej posłudze stały się naszym udziałem.- napisał abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że pielgrzymka Benedykta XVI do Częstochowy i na Jasną Górę w maju 2006 r. „pozostaje dla nas szczególnym zobowiązaniem”.

Abp Depo zalecił również, aby 28 lutego br. we wszystkich parafiach i wspólnotach zakonnych zostały odprawione nabożeństwa dziękczynne za osobę i posługę Ojca Świętego Benedykta XVI.

Więzi kard. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI z Jasną Górą i Częstochową sięgają pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę 6 czerwca 1979 r. Kard. Ratzinger odwiedził Jasną Górą również 11 września 1980 r., kiedy przybył do Polski jako członek 16-osobowej delegacji Konferencji Episkopatu Niemiec pod przewodnictwem kard. Josepha Höffnera z Kolonii, na zaproszenie Episkopatu Polski. Podczas tej wizyty spotkał się m. in. z bp Stefanem Barełą ordynariuszem diecezji częstochowskiej.

Ponadto 26 maja 2002 r. przybył na Jasną Górę po konsekracji, której udzielił w Radomiu bp. Zygmuntowi Zimowskiemu - swojemu wieloletniemu współpracownikowi. Celebrował wówczas w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej, chociaż sam nie przypomniał tego wydarzenia. Przeor jasnogórski o. Marian Lubelski wręczył wówczas kard. Josephowi Ratzingerowi kopię wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej z życzeniami, aby wspomagała go w dalszej posłudze Kościołowi, jako współpracownika Jana Pawła II. Podczas tej wizyty kard. Ratzinger spotkał się z abp Stanisławem Nowakiem metropolitą częstochowskim i nawiedził archikatedrę Świętej Rodziny.

Reklama

Już jako Benedykt XVI pielgrzymował na Jasną Górę 26 maja 2006 r., podczas pielgrzymki do Polski, która odbyła się w dniach 25-28 maja 2006 r.

Zapraszmy do udziału w Mszy św. dziękczynnej
27 luty br., godz. 20
Bazylika Jasnogórska

2013-02-22 08:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O książce o. Mikołaja z Wilkowiecka "O mszej świętej opisanie"

[ TEMATY ]

Jasna Góra

książka

Msza św.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Okłądka książki "O mszej świętej opisanie"

Okłądka książki

Promocja książki o. Mikołaja z Wilkowiecka OSPPE (1524?-1601) 'O mszej świętej opisanie' odbędzie się w najbliższą środę, 7 października w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. Prezentacja rozpocznie się o godz. 17.00.

Podstawą niniejszego wydania jest druk Stanisława Szarfenberga z 1586 roku (e XXXIII 19/20), zachowany w unikatowym egzemplarzu w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie (sygn. 1663 i Cim).

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję