Z wielką pompą na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę Cienie i światła. Arcydzieła malarstwa francuskiego 1600-2000. Ten niezwykłej ekspozycji, zorganizowanej przez Ministerstwa Kultury obu krajów, patronują prezydenci Polski i Francji, zaś w ceremonii otwarcia wziął udział francuski minister kultury.
Istotnie, jest to ekspozycja wyjątkowa. Jej niezwykłość polega na tym, że zostało tu zgromadzonych 118 obrazów najwybitniejszych mistrzów malarstwa francuskiego od początku XVII w. do czasów najnowszych. Dzieła te zostały wypożyczone ze znanych muzeów francuskich, m.in. Luwru, Muzeum Picassa, Musee d’Orsay czy Państwowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Centrum Pompidou. Wiadomo, że tak prestiżowe muzea niezwykle rzadko wypożyczają eksponaty za granicę.
Wystawa jest zatem próbą prezentacji sztuki francuskiej na przestrzeni czterech wieków. Autorzy wybrali najbardziej reprezentatywne dzieła, kierując się kryteriami formalnymi, estetycznymi oraz wątkami treściowymi. Od obrazów o tematyce religijnej z przełomu XVI i XVII w. przechodzimy do epoki baroku, klasycyzmu, impresjonizmu, kubizmu i dzieł XX w. Możemy oglądać obrazy takich mistrzów, jak Georges de La Tour, Nicolas Poussin, Claude Le Lorrain, Jean-Antoine Watteau, Jacques Louis David, Eugene Delacroix, Claude Monet, August Renoir, Paul Cezanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso, Georges Braque i Balthus. Dzieła tych wielkich malarzy francuskich wyznaczały przemiany artystyczne w dziejach malarstwa europejskiego.
Wystawę można oglądać na Zamku Królewskim do 19 czerwca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu