Na rozpoczęcie Mszy św. ks. Mieczysław Dereń - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej, nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Józefa, któremu została powierzona opieka nad młodością naszego Zbawiciela, wskazał na ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. jako na znak nieustannej troski Kościoła o zbawienie świata. 40 mężczyzn z 18 parafii naszej diecezji kilka miesięcy przez formację intelektualną i duchową przygotowywało się do podjęcia posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Opiekę nad ich przygotowaniem sprawował ks. Zbigniew Kobus z Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. On też przedstawił Księdzu Biskupowi szafarzy gotowych do podjęcia tej posługi. Zanim bp Paweł Socha przyjął ich przyrzeczenia i udzielił błogosławieństwa do pełnienia funkcji szafarza w Kościele, w skierowanej do wiernych homilii pokazał postać św. Józefa, który w Piśmie Świętym określany jest jako vir iustus - mąż sprawiedliwy. „Najpierw trzeba uczyć się od św. Józefa wiary - mówił Ksiądz Biskup. - Nie można być szafarzem nadzwyczajnym Eucharystii, jeśli się nie ma oczu Maryi i oczu św. Józefa zwróconych na Jezusa Chrystusa, czyli oczu wiary”. Nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. ustanawia się, by pełnili posługę w razie konieczności, pomagając kapłanom i diakonom przy rozdzielaniu Komunii św. w kościele podczas nabożeństw i Mszy św. oraz by zanosili ją chorym, którzy częściej pragną przyjmować Chrystusa Eucharystycznego. „Potrzeba dzisiaj posługi wobec chorych - mówił Ksiądz Biskup - a także w zakładach opieki społecznej, gdzie ludzie chcą przystępować często do Komunii św., zwłaszcza w niedzielę. Jest to potrzeba Kościoła, aby ułatwić posługę liturgiczną, a także aby ułatwić przyjmowanie Komunii św. cierpiącym i chorym. Chodzi jednak o to, aby przez dzieło udzielania Komunii św. rzeczywiście dokonywała się prawdziwa jedność z Chrystusem. Zbliżenie do Jezusa Eucharystycznego powoduje rzeczywiście prawdziwą jedność z braćmi, przywraca bowiem tę jedność, utraconą na skutek grzechu”. To zadanie mają do spełnienia świeccy szafarze, gdy z Komunią św. idą do domów ludzi chorych, gdy pomagają kapłanom w rozdawaniu Komunii św. „Kiedy karmimy Jezusem Chrystusem innych, musimy uświadomić sobie, że nie wystarczy tylko mówić o zjednoczeniu z Chrystusem. Ktokolwiek przyjął Chrystusa w Eucharystii, także przyjmuje do swojego serca tego Chrystusa, który obecny jest w bliźnim” - tłumaczył bp Socha.
Ryszard Klimczuk, szafarz z Bobowicka, zauważa: „Ten rodzaj spotkania z Bogiem w Eucharystii pozwala mi odkrywać jej zadziwiające działanie. Osoby, które systematycznie karmią się Eucharystią, inaczej przeżywają swój ból, swoją starość, chorobę, własne ułomności i ograniczenia, lęki i obawy”. Podobnie uważa Roman Borowski z Żagania: „Do systematycznego odwiedzania chorych skłania mnie ich ogromna potrzeba częstego umacniania się Eucharystią, o czym zawsze mnie zapewniają, i ich wdzięczność, wyrażana każdorazowo w zapewnieniu o modlitwie za mnie”.
Na koniec Ksiądz Biskup wezwał do szczególnego dziękczynienia Bogu za dar szafarzy dla Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego, a także wyraził wdzięczność księżom proboszczom, którzy dbają o ich posługę w swoich parafiach, oraz małżonkom i rodzinom promowanych szafarzy, bez zgody których udzielenie tej promocji nie byłoby możliwe. „Jest to z jednej strony wielki zaszczyt, ale jednocześnie wielkie zobowiązanie, bo inaczej będą na Was patrzeć i więcej od Was wymagać - powiedział na koniec bp Socha. - Jest to zobowiązanie, by słowa Chrystusa: «Wy jesteście światłem świata, wy jesteście solą ziemi» wziąć sobie naprawdę do serca. Staję się światłem świata przez to, że pełniąc tę posługę, równocześnie sam będę z tego daru Komunii św. owocnie korzystał, aby oblicze Chrystusa na moim obliczu było jak najbardziej czytelne; tak by święte sprawy dokonywać w sposób święty” - zakończył.
Nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. może zostać mężczyzna, który ukończył 35 lat, cieszy się dobrą opinią, posiada odpowiednie przymioty i jest przygotowany do swych zadań poprzez odpowiednią formację. Przed otrzymaniem od biskupa diecezjalnego upoważnienia do spełniania tej funkcji, które ważne jest przez jeden rok, kandydaci są zobowiązani pomyślnie ukończyć studium formacyjne pod kierunkiem i nadzorem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Zwykle składa się ono z 6 spotkań w przeciągu 3 miesięcy. Świeccy szafarze są także zobowiązani do stałej formacji i pogłębiania życia wiary. 40 nowych szafarzy będzie posługiwać we: Wschowie, Głogowie, Żarach, Międzyrzeczu, Zielonej Górze, Bobowicku, Zbąszynku, Gorzowie Wlkp., Przytocznej, Sulęcinie, Jasieniu oraz Przytoku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu