Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm - Dni Kultury Chrześcijańskiej

Kultura na wysokim poziomie

[ TEMATY ]

dni kultury chrześcijańskiej

Tadeusz Boniecki

Spotkanie z Krzysztofem Ziemcem

Spotkanie z Krzysztofem Ziemcem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzysztof Zanussi, Cezary Pazura, Rafał Cieszyński, Jerzy Rogalski, Jan Pospieszalski, Magdalena Ogórek - to tylko niektórzy goście tegorocznych, 16. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie

Wydarzenie na stałe jest obecne wśród dorocznych imprez kulturalnych w Chełmie. Wielu mieszkańców miasta i okolic nie wyobraża sobie maja właśnie bez duchowej uczty, jaką dają Dni Kultury Chrześcijańskiej. Są to spotkania z Bogiem i człowiekiem. Już od 16 lat wszyscy miłośnicy doznań kulturalnych mogą bezpłatnie uczestniczyć w spotkaniach, koncertach, wystawach, prezentacjach filmowych. Przez lata chełmskie Dni Kultury Chrześcijańskiej odwiedziło wielu znakomitych gości, choćby Janina Ochojska, Krzysztof Kolberger, Anna Seniuk, Cezary Żak, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Maja Komorowska, Artur Barciś, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Malajkat. Byli też dyplomaci (m.in. ambasador Argentyny i ambasador Gruzji) oraz znani dziennikarze, podróżnicy, publicyści…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Początki były naprawdę skromne i trudne. W pierwszym roku Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej była to jedna wystawa, kilku gości m.in. Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi oraz twórcza i aktywna grupa młodych wolontariuszy z chełmskich szkół, którzy dzisiaj już pokończyli studia, wyjechali z Chełma i realizują swoje pasje w różnych zawodach - wspomina Tadeusz Boniecki, wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Chełmie. - Wówczas wszystkich nas łączyło spojrzenie na wnętrze człowieka, jego duchowość i wrażliwość prowadzące do Boga. To zostało przez lata. Zmieniali się ludzie pomagający przy organizacji tej imprezy, jej uczestnicy, ale idea imprezy pozostała taka sama. Cieszymy się że od kilku lat w organizację DKCh włącza się również Młodzieżowa Rada Miasta Chełm. Ta impreza edukuje, wskazuje, daje szansę na znalezienie swojej drogi życiowej, integruje i łączy wiele różnych środowisk wokół kultury. Takiej kultury, która pobudza ducha do wzrastania, szukania wzorców, a nie działa rujnująco propagując wyłącznie konsumpcyjny styl życia. Kultura to takie lustro naszej duszy - dodaje Boniecki.

Reklama

Dni Kultury Chrześcijańskiej to również prezentacje twórczości znakomitych polskich aktorów i reżyserów. Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie mieszkający w Lublinie wybitny aktor Jerzy Rogalski. Kilka filmów z jego znakomitymi rolami będzie można obejrzeć w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Na zakończenie prezentacji aktor spotka się z mieszkańcami miasta. Po raz kolejny na spotkanie przyjedzie wybitny reżyser Krzysztof Zanussi, który po projekcji najnowszego filmu pt. „Eter” spotka się z miłośnikami kina.

Dni Kultury Chrześcijańskiej to także wystawy. W Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów mamy okazję obejrzeć wystawę pt. „Prowincja sakralnie”, przygotowaną przez artystów ze Stowarzyszenia Twórczego Prowincja z Siedliszcza. DKCh to także słowo pisane, dlatego w Chełmskiej Bibliotece Publicznej z mieszkańcami spotka się znana publicystka TVP Magdalena Ogórek, która będzie promowała książkę pt. „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”. Ciekawym punktem programu będą spotkania z Cezarym Pazurą w jednej ze szkół pt. „Aktorstwo i Pan Bóg”. Znany aktor spotka się także z wszystkimi chętnymi w Chełmskiej Bibliotece Publicznej; spotkanie będzie połączone z promocją książki C. Pazury pt. „Byłbym zapomniał”. Po raz pierwszy w Chełmie będzie gościł Rafał Cieszyński, aktor grający rolę policjanta Gibalskiego w serialu „Ojciec Mateusz”. Wyjątkowym gościem będzie Jan Pospieszalski, dziennikarz, publicysta i muzyk, który w II LO poprowadzi rozmowę o wartościach. Podczas DKCh nie zabraknie też spotkań z podróżnikami i badaczami. O swoich pasjach opowie m. in. Grzegorz Gawlik, badający wulkany oraz Kasia Biernacka, badacz jaskiń, fotograf i animator w Centrum Nauki Kopernik. Będą też koncerty. Po raz pierwszy w Chełmie wystąpi Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Lublinenses pod dyrekcją ks. Attila Honti.

Reklama

- Patrząc na duchowe bogactwo proponowanych imprez, trzeba obowiązkowo przyjść i uczestniczyć w DKCh, aby choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i przeżyć niezwykłe chwile. Pokażmy, że Chełm kulturą żyje na co dzień - zachęca T. Boniecki. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!  

Patronat nad 16. edycją DKCh objęli: Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik, prezydent miasta Chełm Jakub Banaszek, poseł na Sejm RP Grzegorz Raniewicz, Starosta Powiatu Chełmskiego Piotr Deniszczuk. Jako organizatorzy bardzo sobie cenimy niezwykle owocną współpracę z placówkami kultury, oświaty oraz instytucjami współorganizującymi naszą imprezę. Są to: Urząd Miasta Chełm, Starostwo Powiatowe Chełm, Młodzieżowa Rada Miasta Chełm, Chełmska Biblioteka Publiczna, Parafia Rozesłania Św. Apostołów, Sanktuarium św. Antoniego - Ojcowie Franciszkanie, Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, II LO, ZSEiM w Chełmie, ZSGiH w Chełmie, IV LO, SP nr 1, SP nr 2, SP nr 8, Przedszkole Miejskie nr 13, Studio Filmowe „Tor”, Akademia Odkrywców im. Tony Halika oraz GOK Pawłów. Patronat medialny: Radio Plus Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio „Bon Ton”, „Dziennik Wschodni”, „Kurier Lubelski”, „Super Tydzień Chełmski”, „Nowy Tydzień” oraz Tygodnik Katolicki Niedziela.


Program wydarzeń

Sobota, 11 maja, godz. 17.00

„Prowincja sakralnie” - otwarcie wystawy prac artystów Stowarzyszenia Twórczego Prowincja z Siedliszcza; hol przed salą widowiskową Chełmskiej Biblioteki Publicznej; wystawa czynna do końca maja.

Niedziela, 12 maja, godz. 16.00

Msza św. inaugurująca DKCh z udziałem Archidiecezjalnego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Lublinenses; sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej

Reklama

Poniedziałek, 13 maja

godz. 11.30 Aktorstwo i Pan Bóg - spotkanie z aktorem Cezarym Pazurą (ZSEiM)

godz. 16.30 Byłbym zapomniał - spotkanie z aktorem Cezarym Pazurą sala widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej

Czwartek, 16 maja

godz. 10.30 Polak na wulkanach - spotkanie z Grzegorzem Gawlikiem podróżnikiem, alpinistą, zdobywcą wulkanów (SP nr 8)

godz. 12.00 Polak na wulkanach (SP nr 1)

Piątek, 17 maja

godz. 11.30 Wiara, nadzieja, miłość - rozmowy o wartościach; spotkanie z Janem Pospieszalskim (II LO)

Poniedziałek, 20 maja

godz. 10.00 „Eter ” reż. Krzysztof Zanussi - projekcja filmu w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej i spotkanie z reżyserem

Wtorek, 21 maja

godz. 9.00 Akademia Odkrywcy „Co się kryje we wnętrzu gór?” Warsztaty speleologiczne dla dzieci - Kasia Biernacka (Przedszkole Miejskie nr 13)

godz. 11.00 Akademia Odkrywcy (SP nr 8)

Przegląd Twórczości Filmowej Jerzego Rogalskiego

godz. 10.00 „Wiosna Panie Sierżancie” projekcja w bibliotece publicznej

godz. 16.00 „Wołyń”

Środa, 22 maja

Przegląd Twórczości Filmowej Jerzego Rogalskiego

godz. 12.00 „Lalka” (odcinek 7 i 8) projekcja w bibliotece publicznej

Czwartek, 23 maja

godz. 11.30 Aktorstwo i wiara - spotkanie z aktorem Rafałem Cieszyńskim (IV LO)

godz. 16.00 promocja tomiku poetyckiego pt. „Ipilimubab” - spotkanie z autorem ks. Rafałem Pastwą (Chełmska Biblioteka Publiczna)

Piątek, 24 maja

godz. 10.30 Rowerem na Gibraltar dla chorej Zuzi - spotkanie z ks. Witoldem Bednarzem (IV LO)

Poniedziałek, 27 maja

Dzień Misyjny - Madagaskar

godz. 11.00 Dzieci Madagaskaru - spotkanie z Danielem Kasprowiczem, świeckim misjonarzem na Madagaskarze (ZSGiH)

Reklama

Przegląd Twórczości Filmowej Jerzego Rogalskiego

godz. 10.00 serial „07 zgłoś się” (odcinek 19) projekcja w bibliotece publicznej

Wtorek, 28 maja

Przegląd Twórczości Filmowej Jerzego Rogalskiego

godz. 10.00 serial „Plebania” (odcinki 212, 213,214, 215) - projekcja w bibliotece publicznej

Dzień Misyjny- Madagaskar

godz. 11.30 Dzieci Madagaskaru - spotkanie z D. Kasprowiczem (SP nr 2)

Czwartek,30 maja

Przegląd Twórczości Filmowej Jerzego Rogalskiego

godz. 16.30 „Kabaret Loża 44” - projekcja w bibliotece publicznej

godz. 18.00 Spotkanie z Jerzym Rogalskim

Czwartek, 6 czerwca

godz. 17.00 Spotkanie z Magdaleną Ogórek - sala widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej

2019-05-13 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Dni Kultury Chrześcijańskiej

[ TEMATY ]

dni kultury chrześcijańskiej

Ks. Wojciech Kania

W Ostrowcu Świętokrzyskim Mszą św. w kolegiacie św. Michała Archanioła rozpoczęły się Dni Kultury Chrześcijańskiej. Potrwają one do 13 października.

Uroczystej Mszy św. inaugurującej tygodniowe spotkania z kulturą w Ostrowcu Świętokrzyskim przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Na wspólnej modlitwie obecni byli kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy oraz wierni z całego miasta.

CZYTAJ DALEJ

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

złoty Krzyż Zasługi

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję