Akademicki rachunek sumienia
Reklama
Po raz kolejny studenci i pracownicy nauki archidiecezji lubelskiej zjednoczyli się na wspólnej modlitwie, zanoszonej do Boga przez ręce Maryi. Do nich odnoszą się słowa, które wypowiedział Jan Paweł II, przekazując Ikonę: „Waszą drogę zawierzam Maryi, Stolicy Mądrości, której wizerunek przekazuję wam dzisiaj, abyście Ją przyjęli jako pielgrzymującą Nauczycielkę w miastach uniwersyteckich świata. Niech Ta, która swoją modlitwą wspierała Apostołów na początku ewangelizacji, pomaga także wam przenikać środowisko uniwersyteckie duchem chrześcijańskim”. Do nich także zwrócił się w liście pasterskim abp Józef Życiński, podkreślając, że ikona, namalowana przez jezuitę Marko Rupnika, pielgrzymuje po ośrodkach akademickich różnych kontynentów, symbolizując otwarcie chrześcijaństwa na intelektualne Areopagi świata w poszukiwaniu sensu i prawdy, gromadzący się wokół niej ludzie dają wyraz duchowej jedności przekraczającej różnice etniczne i kulturowe. Wizyta Sedes Sapientiae w naszej archidiecezji stworzyła przestrzeń do akademickiego rachunku sumienia: „na ile potrafimy naśladować Maryję w Jej mądrości serca? Czy potrafimy, jak Ona, traktować Chrystusa jako najwyższą wartość nadającą sens naszej nauce i wszystkim życiowym planom? Czy w Jej stylu potrafimy rozważać Słowo Boże w naszych sercach i wprowadzać je w życie? Czy codzienny Nazaret naszych akademików i sal wykładowych umiemy dopełnić duchem modlitwy? Czy atmosferze zgiełku i wrzawy zdołamy przeciwstawić strefę duchowego wyciszenia napełnionego Bogiem? Jak często odwiedzamy ośrodek duszpasterstwa akademickiego, by tutaj szukać dodatkowej siły ducha?”. Przed Ikoną Stolicy Mądrości modlili się studenci, profesorowie i duszpasterze z wszystkich akademickich ośrodków Lublina, a także środowisko Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, zgromadzone w kościele Ducha Świętego i młodzież Chełma. Szczególne chwile spędzono przed wizerunkiem Sedes Sapientiae w archikatedrze lubelskiej w wigilię Zesłania Ducha Świętego w ramach trwającego w tym czasie Kongresu Ruchów oraz w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Łaska i zobowiązanie
Do wierności służbie człowiekowi poprzez prawdę zobowiązali się pracownicy nauki, administracji i studenci KUL-u, zgromadzeni w obecności Matki Bożej Stolicy Mądrości w kościele akademickim. „Z miłością i oddaniem witamy Cię na katolickiej uczelni, w której Jan Paweł II wypowiedział te znamienne i zobowiązujące słowa: Uniwersytecie, służ prawdzie, jeśli służysz prawdzie, służysz życiu, a służąc życiu, służysz Chrystusowi” - mówił ks. prof. Stanisław Wilk, rektor KUL-u. O potrzebie ciągłego stawiania pytań i poszukiwania prawdy jako misji uniwersytetu i powołaniu każdego człowieka mówił ks. prof. Sławomir Nowosad: „Pytania, które nam towarzyszą w salach uniwersyteckich, pytania o prawdę, o dobro, o piękno, chyba najważniejsze, chcemy zadać i szukać odpowiedzi, stając wobec Tej, którą czcimy jako Stolicę Mądrości”. Przywołując słowa Jana Pawła II o tym, że nie można człowieka zrozumieć bez Chrystusa, stwierdził, że „ten wizerunek Matki Bożej bardzo mocno w te słowa papieskie się wpisuje. Przedstawia Maryję, która daje nam Pana Jezusa. Jeśli chcę odpowiedzieć na pytanie o sens, to muszę stanąć wobec Chrystusa”. Ksiądz Profesor zaznaczył, że nawiedzenie wizerunku Stolicy Mądrości to dla uniwersytetu szczególne zadanie. „On będzie krótko, ale to szukanie prawdy, szukanie odpowiedzi na najważniejsze pytania, pozostaje z nami na zawsze. I trzeba szukać. Bo można chodzić po tych korytarzach uniwersytetu i nie rozpoznać. Można stawać przy ołtarzu i sprawować Najświętszą Ofiarę i właściwie nie rozumieć, co się robi” - mówił. „Trzeba to czytać jako łaskę, która jest także zobowiązaniem, bo każdy dar odsłania jakąś powinność, domaga się medytacji”.
Oby owocem tego nawiedzenia było spełnienie słów Metropolity Lubelskiego: „niech pielgrzymująca Nauczycielka Mądrości nauczy nas zarówno bezgranicznego zaufania Bogu, jak i codziennej wrażliwości na piękno życia inspirowanego Ewangelią”.
Ikona Sedes Sapientiae w kaplicy Państwowego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie przebywała w dniach 21 i 22 maja. Były to jednocześnie dwa ostanie dni peregrynacji Ikony po archidiecezji lubelskiej.
21 maja wieczorem ks. Antoni Poletij, kapelan PSK 4 wraz z ks. Andrzejem Gromadą odprawili Mszę św. Ksiądz Andrzej wygłosił homilię, w której apelował o uczczenie pamięci Jana Pawła II poprzez studiowanie i wprowadzanie w życie jego nauki. Po Eucharystii rozpoczęło się czuwanie przygotowane i prowadzone przez młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego Akademii Medycznej. Następnego dnia o godz. 18.00 odprawiona została uroczysta Msza św. na zakończenie nawiedzenia Ikony w Akademii Medycznej. Głównym celebransem był ks. prof. Tadeusz Styczeń. Wraz z nim Mszę św. odprawili księża związani z duszpasterstwem środowiska medycznego z ks. Markiem Saprygą, duszpasterzem akademickim Akademii Medycznej. Ks. prof. Tadeusz Styczeń we wprowadzeniu do liturgii, jak i w homilii mówił o Ojcu Świętym Janie Pawle II, wracając do wspomnień z czasu wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i do jego nauki o małżeństwie i o poszanowaniu życia. Mówił też o znaczeniu Matki Bożej w życiu i posługiwaniu Papieża Polaka, a także o obecności Matki Bożej w tajemnicy Trójcy Świętej. Wiele uwagi poświęcił scenie z ogrodu Getsemani, gdy Jezus prosił jedyny raz Apostołów o pomoc i Jego prośba nie została wysłuchana. Wiele działań ludzkich wynika właśnie z prób wypełnienia tej prośby. „Dlatego dla nas modlitwa w Getsemani wciąż trwa. Wstańmy, by stanąć wraz z Nią [Maryją], która pod krzyżem stała. Właśnie z Nią. Z Tą, która jest Stolicą Mądrości” - zakończył homilię ks. prof. Tadeusz Styczeń. Pod koniec uroczystości został odczytany Akt zawierzenia środowiska akademickiego Matce Bożej Stolicy Mądrości. Ks. Marek Sabryga złożył Matce Bożej podziękowanie za nawiedzenie i prosił o łaski potrzebne wszystkim do podążania ścieżką życia. Dziękował także uczestnikom uroczystości - Księdzu Profesorowi za Słowo Boże, przedstawicielom uczelni, pacjentom szpitala, księżom, a w szczególności diakonii muzycznej i młodzieży akademickiej, która przygotowała czuwania, adoracje i oprawę muzyczną. Było to już drugie nawiedzenie środowiska medycznego w Lublinie przez Maryję. Pierwsze nawiedzenie Matki Bożej w kopii Wizerunku Jasnogórskiego odbyło się 21 września 2004 r. w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 4. W maju kolejny raz chorzy przebywający w szpitalu oraz pracownicy i studenci mieli okazję do adoracji Matki Jezusa.
Ewa i Tomasz Kamińscy
Pomóż w rozwoju naszego portalu