Sportowiec zamieścił tam następujący wpis: „Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego” (1 Kor 6, 9-10), dodając od siebie: „Piekło czeka. Nawróćcie się. Tylko Jezus może zbawić”. Za te słowa Folau stracił 4-letni kontrakt z Rugby Australia (ogólnokrajowy związek sportowy) i 4 mln dolarów australijskich.
Władze związku postanowiły go w ten sposób ukarać za, jak stwierdzono, „złamanie naszych norm postępowania”. Tymczasem decyzja ta – jak się potem okazało – mająca na celu usatysfakcjonowanie czołowego sponsora-homoseksualisty, wywołała ogólnokrajową debatę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jej zasadność podważył m.in. Ramesh Thakur, profesor Narodowego Uniwersytetu Australii, pochodzący zresztą z rodziny hinduistycznej. Zwrócił on uwagę, że „Folau jedynie przekazywał to, co stanowi istotę teologii chrześcijańskiej, opierającej się na świętym Pawle: kto popełni grzech, musi za niego żałować, w przeciwnym bowiem wypadku czekają go wieczne konsekwencje”. (Sportowiec) „nie wzywał do nałożenia jakichkolwiek kar na grzesznika w kategoriach tego świata ani nie wyrzekał się grania w jednym zespole razem z nienawróconymi grzesznikami” – podkreślił naukowiec.
Reklama
Przeciwko ukaraniu czołowego rugbysty, który nie popełnił dotychczas żadnych przestępstw, wypowiedziała się też większość Australijczyków. W elektronicznym głosowaniu, przeprowadzonym przez dziennik „The Australian” 89 proc. spośród 21700 ankietowanych uważa, że zawodnika ukarano niesłusznie i nie powinno się go pozbawiać kontraktu. Sam zainteresowany odwołał się już do sądu.
Israel Folau urodził się w 1989 w rodzinie Polinezyjczyków na przedmieściach Sydney. W swojej karierze rugbysty trzykrotnie (w latach 2014, 2015 i 2017) otrzymał Medal Johna Ealesa, przyznawany dla najwybitniejszego sportowca w tej dyscyplinie sportu.
Reprezentacja Australii w rugby, zwana potocznie „Wallabies” (Kangurki), należy do czołówki światowej tego sportu. Między innymi uczestniczyła dotychczas we wszystkich 8 edycjach Pucharu Świata w Rugby (Rugby World Cups), dwukrotnie wygrywając te rozgrywki: w latach 1991 i 1999.