W sobotni poranek uczęszczający trasą Lublin - Puławy - Radom - Piotrków Trybunalski - Częstochowa mogli spotkać ok. 100 autokarów, oznaczonych plakatami wykonanymi przez maturzystów, które informowały o celu podróży - pielgrzymce. Pierwsza tura młodzieży maturalnej Lubelszczyzny (kolejne odbyły się w dniach 8 i 29 października), stanęła przed obliczem Jasnogórskiej Pani, by wspólnie modlić się w przywiezionych ze sobą intencjach. Mimo błagalnego charakteru pielgrzymki, również wiele wdzięczności popłynęło w stronę Jasnogórskiej Pani. Materialnym wyrazem tej wdzięczności było chociażby srebrne serce, złożone na ręce stróżów Cudownego Obrazu przez społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie.
Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy w tym roku miała szczególny charakter, o czym przypomniał w homilii towarzyszący młodzieży bp Artur Mizński. Rok 2005 jest rokiem dwóch Papieży, Eucharystii, jubileuszu 200-lecia archidiecezji lubelskiej oraz peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Lubelszczyźnie. To też rok, w którym Jasna Góra przypomina, że 350 lat temu miała tu miejsce cudowna obrona przed najazdem Szwedów. Obecność młodych w „polskiej Kanie”, jak nazwał Jasną Górę Ksiądz Biskup, jest wyrazem nie tylko ich wiary, potrzeby modlitwy i budowania wspólnoty, ale pokazuje też ogromną wrażliwość ludzi młodych, którzy w tym kluczowym dla nich momencie życia nie boją się przychodzić do Matki i wsłuchiwać się w słowa, jakie z tego miejsca kieruje do nich Syn Boży. Do częstochowskiego sanktuarium wielokrotnie przybywał sługa Boży Jan Paweł II, zarówno jako młodzieniec, kapłan, biskup, a potem jako papież. Na Jasnej Górze wołał do uczestników VI Światowego Dnia Młodzieży: „Przyszłość należy do Was, do młodych”.
XXI Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę była okazją do ogarnięcia refleksją i modlitwą życia jej uczestników, których było blisko 5 tys. Po Mszy św. koncelebrowanej przez przeszło trzydziestu kapłanów pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, młodzi uczestniczyli w modlitwie różańcowej w Kaplicy Cudownego Obrazu, w Apelu Jasnogórskim i przeszli Drogę Krzyżową po wałach jasnogórskich. Nad przebiegiem uroczystości czuwali organizatorzy pielgrzymki - ks. prał. dr Ryszard Lis i ks. kan. dr Piotr Goliszek oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamojskiego w Lublinie wraz ze swymi katechetami, którzy zatroszczyli się o oprawę liturgii Mszy św., a także przewodniczyli modlitwie różańcowej i Drodze Krzyżowej. Gdy już dogasały świece trzymane w dłoniach uczestników Drogi Krzyżowej, był to znak, że dobiega końca czas pobytu u Matki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu