Reklama

Z wizytą w parafii

U św. Stanisława Kostki

Każde polskie dziecko uczęszczające na katechezę wielokrotnie słyszy podczas lekcji tę nazwę. Rostkowo - miejsce urodzenia patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława Kostki - jest dziś prężnym ośrodkiem duszpasterskim i diecezjalnym sanktuarium św. Stanisława. 29 września tę niewielką, choć bardzo znaną parafię odwiedził bp Stanisław Wielgus.

Niedziela płocka 44/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Rostkowie

Patron parafii: św. Stanisław Kostka
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki
Dekanat: przasnyski
Miejscowości: Górki, Nałęcze, Obrębiec, Rostkowo, Skierki, Szczepanki, Toki, Turowo, Załogi
Administrator: ks. Adam Chmielewski
Katechetka: Wanda Kordek
Organista: Juliusz Jakóbiak
W parafii działają: lektorzy, ministranci, koła Żywego Różańca (5), parafialna rada duszpasterska, parafialna rada gospodarcza, koło misyjne dzieci, parafialny zespół Caritas, asysta procesyjna
Współpracują z parafią: szkoła, OSP w Rostkowie, władze samorządowe
Msze św. w niedziele: 9.00, 11.00

Charakterystyka parafii

Mimo że od setek lat słynne swoim najznamienitszym obywatelem Rostkowo późno doczekało się powstania tu parafii. „Stało się to dopiero 20 sierpnia 1967 r., podczas obchodów 400-lecia śmierci św. Stanisława Kostki. W zorgnizowanych wówczas uroczystościach uczestniczyło 35 biskupów, w tym kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła” - przypomniał w sprawozdaniu kierujący wspólnotą ks. Adam Chmielewski.
Duszpasterz przypomniał, że postać św. Stanisława przez całe wieki wywierała i nadal wywiera piętno na mieszkańcach Rostkowa i okolic. „Jest to więc miejsce szczególne i parafianie mają tego świadomość” - podkreślił. Potwierdzeniem tych słów stał się udzielony w trakcie wizytacji sakrament bierzmowania. Okazało się, że niemal wszyscy przyjmujący go młodzieńcy wybrali imię... Stanisław.
Parafię zamieszkuje 1035 osób. Wszyscy mieszkańcy przyznają się do wiary w Boga, wszyscy też są katolikami. W niedzielnej Eucharystii uczestniczy ponad 30% wiernych. W codziennej - kilkanaście osób, co w warunkach wiejskich jest dość rzadką praktyką. Ks. Chmielewski podkreślił też fakt dobrej współpracy parafii ze szkołą, Ochotniczą Strażą Pożarną i władzami samorządowymi. „Instytucje i tworzący je ludzie są bardzo zaangażowani w życie wspólnoty, pomocni i życzliwi” - powiedział Duszpasterz parafii.

Duszpasterstwo

Działalność duszpasterska obejmuje kilka płaszczyzn. Pierwsza z nich to duszpasterstwo liturgiczno-sakramentalne. Należą do niego obok Mszy św. także rekolekcje adwentowe i wielkopostne, w trakcie których ponad 500 osób przystępuje do Komunii św. Odkąd parafią administruje ks. Adam Chmielewski, do tradycyjnych nabożeństw zostały dodane także nowe: środowa Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, prowadzona przez członkinie Żywego Różańca adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwsze czwartki miesiąca, nabożeństwo ku czci św. Stanisława Kostki odprawiane 18. dnia każdego miesiąca.
Drugi nurt w duszpasterstwie parafialnym wiąże się z ustanowieniem w 2000 r. kościoła parafialnego sanktuarium diecezjalnym. Z tej racji w ciągu roku przybywa ok. 50 pielgrzymek grupowych, a także wielu pątników, indywidualnie pielgrzymujących do tej świątyni. Grupy pielgrzymkowe zapoznają się tu z życiem św. Stanisława Kostki, uczestniczą też w modlitwach ku jego czci.
Szczególny wymiar ma w Rostkowie duszpasterstwo dzieci i młodzieży. Na terenie parafii znajduje się Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki, której uczniowie nie tylko biorą udział w katechezie, ale też czynnie włączają się w życie religijne wspólnoty.
W parafii jest 7 grup parafialnych. Relacjami ze swej działalności ich przedstawiciele dzielili się z Księdzem Biskupem podczas osobnego spotkania.
Dzieci i młodzież tej wspólnoty parafialnej angażują się w sprawy misji i służbę przy ołtarzu. Najmłodsi, skupieni w kole misyjnym, wspierają dzieło ewangelizacji w wymiarze duchowym i materialnym. Czynią to przede wszystkim poprzez modlitwę za księży i siostry zakonne pracujące w odległych krajach. Zbierają też pieniądze, które przekazują konkretnym misjonarzom. Natomiast w służbie ołtarza pozostaje tu 35 chłopców, z których czterech pełni funkcję lektora, a sześciu ma status kandydata na ministranta. W ich formacji duchowej oraz pogłębianiu wiedzy o liturgii pomagają regularne spotkania. Do Mszy św. ministranci służą nie tylko w niedziele i święta, ale także w dni powszednie.
Grupą, do której należą już starsi parafianie, jest 10-osobowa rada duszpasterska. „Staramy się pracować nad pogłębianiem religijnej świadomości wśród parafian - opowiadali o swej działalności w sprawozdaniu. - Na spotkaniach omawiamy propozycje różnych, nowych form duszpasterskich, które mogą być realizowane w naszej wspólnocie parafialnej. Bierzemy czynny udział w niedzielnej i świątecznej liturgii, czytając Słowo Boże”. Członkowie rady podkreślili, że czują się odpowiedzialni za parafię jako wspólnotę.
W sprawach materialnych Księdza Proboszcza wspiera rada gospodarcza, która liczy 15 osób. Spotykają się dwa razy do roku, aby podejmować decyzje dotyczące kolejnych prac remontowo-budowlanych, opiniować ich celowość i możliwość realizacji. Rada pomaga także w pozyskiwaniu środków finansowych oraz informuje parafian o potrzebach inwestycyjnych parafii.
Charyzmat modlitwy różańcowej pielęgnuje w parafii 5 kół Żywego Różańca. W każdą pierwszą sobotę miesiąca uczestniczą w nabożeństwie odprawianym w ich intencji, w każdy zaś pierwszy czwartek miesiąca prowadzą przed wieczorową Mszą św. adorację Najświętszego Sakramentu.
Liczną grupą, bo składającą się z 50 osób, jest asysta procesyjna. Uświetnia ona procesje towarzyszące uroczystościom odpustowym, świętom i Mszom św. w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Asysta jest grupą zróżnicowaną wiekowo; należą do niej zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież.
Działalność charytatywną prowadzi w tej parafii zespół Caritas. „Swoją działalnością wspomagamy rodziny najuboższe i potrzebujące pomocy - zapewniali w sprawozdaniu jego członkowie. - Staramy się pozyskać jak najwięcej środków na zakup przyborów szkolnych dla ubogiej młodzieży. Pomagamy w rozprowadzaniu produktów przekazanych przez płocką Caritas. W okresie Adwentu rozprowadzamy świecie wigilijne, a w okresie Wielkanocy - chleb miłości”. Kolejne prace omawiają i planują na kwartalnych spotkaniach. Uczestniczą także w szkoleniach organizowanych przez diecezjalną Caritas.
Podczas spotkania Ksiądz Biskup dziękował wszystkim grupom, kierując do każdej pasterskie słowo, a także pobłogosławił im na dalsze lata pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W swoim sprawozdaniu Duszpasterz parafii przypomniał dzieła materialne podjęte od momentu rozpoczęcia przez niego posługi w Rostkowie. Do najważniejszych należy odnowienie frontowych i bocznych drzwi kościoła oraz bramy głównej prowadzącej do świątyni, a także dalsza budowa chodników z kostki brukowej na cmentarzu grzebalnym. Została wykonana dalsza część ogrodzenia wokół posesji parafialnej, odmalowano też wnętrze plebanii i wymieniono podłogi. W ostatnim czasie została ustawiona tablica z informacjami nt. sanktuarium. „Wszystko to - jak zaznaczył Ksiądz Adam - zostało wykonane dzięki wsparciu i pomocy parafian. Cieszy fakt, że parafianie tak chętnie włączają się w rozwój duchowy i materialny parafii” - zaznaczył.
Z dziennikarskiego obowiązku odnotujemy także prace dokonane od ostatniej wizytacji kanonicznej w czasie, gdy proboszczem wspólnoty parafialnej był ks. kan. Stanisław Mariański. Wykonano w tym czasie: stację drogi krzyżowej na placu, nowe nagłośnienie w kościele, instalację alarmową i monitoring świątyni, zabezpieczenia antywłamaniowe i nową instalację centralnego ogrzewania w plebanii (zakupiono 2 nowe piece). Wybudowano parking przed cmentarzem i chodnik na głównej alei prowadzącej do kaplicy cmentarnej, zbudowano część ogrodzenia posesji parafialnej, położono także kostkę brukową na przejściu na plac sanktuaryjny, pogłębiono i wyczyszczono staw na posesji parafialnej oraz odmalowano wewnątrz dom pielgrzyma. Na placu zbudowano także pomnik - popiersie ks. Jerzego Popiełuszki.

Przebieg wizytacji

Wizytacja pasterska Biskupa Stanisława w parafii w Rostkowie rozpoczęła się spotkaniem z dyrektorami szkół i przedstawicielami władz gminy o godz. 13.00. Godzinę później Ksiądz Biskup udał się do kościoła, w którym zgromadzili się przedstawiciele wspomnianych grup parafialnych. W programie wizytacji znalazło się także nawiedzenie cmentarza. Tam Biskup Stanisław poprowadził wspólną modlitwę za zmarłych członków tej wspólnoty i kapłanów pracujących w tej parafii. Na krótką osobistą modlitwę zatrzymał się przy grobie niedawno zmarłego młodego parafianina.
O godz. 16.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. ingresowa, w trakcie której z rąk Księdza Biskupa otrzymało sakrament bierzmowania 36 gimnazjalistów. Zwracając się do nich w swojej homilii, Pasterz diecezji powiedział: „Bierzmowanie ma dać wam wewnętrzną siłę do przezwyciężania zła. Dlatego bądźcie zawsze z Chrystusem. Nie może być tak, że dziś jesteście w kościele, a potem dopiero za kilka miesięcy. To byłoby nieporozumienie. Chrześcijaninem być, przyjąć sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, to znaczy ponosić odpowiedzialność za swoją wiarę i wiarę innych ludzi. Od dziś jesteście dorosłymi dziećmi Kościoła. I to zobowiązuje. Ojciec Święty mówił do młodzieży: »choćby nikt od was nie wymagał, wy sami od siebie wymagajcie«. Tak musicie postępować”.
Odnosząc się do wszystkich wizytacyjnych spotkań i sprawozdań, Biskup Stanisław stwierdził: „Jestem bardzo rad, że wasza wspólnota parafialna żyje głębokim życiem religijnym, że wszyscy tutaj są wierzący, że zdecydowana większość z was przyjmuje sakramenty św., uczęszcza na Mszę św. niedzielną, bierze udział w rekolekcjach. To jest bardzo piękne i pocieszające”.

2005-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

[ TEMATY ]

okno życia

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić swoje nowonarodzone dziecko. Zlokalizowane jest zawsze w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu, otwartym przez całą dobę. Jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie doszło do zrzeczenia się praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji drogą prawną. Z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt, a z drugiej, być nieustannym głosem za życiem oraz alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

We wspomnienie świętego Józefa, rzemieślnika prawie 300 wiernych wyruszyło na pielgrzymi szlak z Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny do Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

Tradycja tej pielgrzymki wywodzi się od śp. ks. Orzechowskiego, który w czasach trudnych, komunistycznych zabierał studentów i innych chętnych na Ślężę, aby nie szli na pochody pierwszomajowe – tłumaczy ks. Tomasz Płukarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję