Reklama

Godzina 21.38 - godzina jutra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

... w Gimnazjum nr 2 w Stalowej Woli

Znakiem szczególnym jedności z osobą naszego Papieża określił bp Andrzej Dzięga uroczystość nadania imienia Jana Pawła II stalowowolskiemu Gimnazjum nr 2. Ordynariusz Sandomierski, który przewodniczył okolicznościowej Mszy św. w bazylice konkatedralnej, poświęcił sztandar szkoły. Dokonał także poświęcenia tablicy pamiątkowej, umieszczonej w gimnazjalnych murach.
Wygłaszając homilię, Pasterz diecezji mówił o Janie Pawle II jako postaci dziejowej, darze samego Boga na nasze czasy. Zwracając się do mieszkańców Stalowej Woli, akcentował: - Jesteście w tej szczególnej sytuacji, że przed konkatedrą stoi jego pomnik. Czas już przestać mówić „pomnik”, a zacząć mówić „figura”. Bo pomnik stawia się osobom i sprawom minionym, a figura oznacza obecność.
Bp Andrzej Dzięga nawiązał także do toczącego się procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. W tym kontekście powiedział, iż każdy z nas w swoim sercu ma prawo uważać go za świętego. Jest to kwestia naszej osobistej opinii, która już pozwala prosić Boga przez wstawiennictwo Sługi Bożego o potrzebne łaski. - Jeżelibyście otrzymywali takie łaski, mówcie o tym waszym księżom - prosił Ordynariusz Sandomierski. - Niech powoli w parafiach, gdzie są figury Jana Pawła II, gdzie toczy się modlitwa o jego beatyfikację i modlitwa prywatna za jego wstawiennictwem, pojawiają się powoli księgi łask.
W pasterskim słowie nie zabrakło wątków dotyczących młodego pokolenia i przyjęcia imienia Jana Pawła II przez Gimnazjum nr 2 w Stalowej Woli. Ksiądz Biskup powiedział, że Ojciec Święty zadziwiał go troską, z jaką zwracał się do młodzieży, nazywając ją swoją nadzieją. Dziękował Bogu za to, iż kolejna szkoła w naszej diecezji obrała sobie za patrona Jana Pawła II oraz że kolejne pokolenia wychowanków placówki, nauczycieli i rodziców będą wpatrywać się w jego oblicze.
Doniosłym momentem uroczystości było poświęcenie sztandaru szkoły. Prosząc o dokonanie owego aktu, dyrektor Gimnazjum nr 2 Ryszard Andres zapewnił, że społeczność szkolna pragnie otoczyć ten sztandar czcią i opieką. - Chcemy, żeby dumnie powiewał i przypominał nam o naszym Patronie i naszych zobowiązaniach - podkreślił.
Padły również słowa mówiące o historycznym wydarzeniu, jakim było poświęcenie kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli przez metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę. - Był tutaj, w tym domu Bożym - wspominał ks. Edward Madej, proboszcz parafii konkatedralnej. Wyraził nadzieję, że teraz, kiedy sługa Boży Jan Paweł II jest już w domu Ojca, wspomagać będzie wysiłki tutejszego środowiska, a zwłaszcza społeczności Gimnazjum nr 2. - Czy ta szkoła mogła wybrać lepszego patrona? - zapytał Duszpasterz, dodając: - Bogu niech będą dzięki.
Po Mszy św. udano się pod figurę Jana Pawła II, gdzie modlono się o jego beatyfikację i złożono kwiaty. Później uformowano pochód, który przy dźwiękach orkiestry przeszedł do szkoły. Tam nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy oraz wręczenie aktu nadania imienia. Ów dokument przekazał dyrektorowi Ryszardowi Andresowi przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Jacek Antonowicz. Głos zabrali zaproszeni goście, którzy, gratulując wyboru patrona, akcentowali przyjęcie przez Gimnazjum nr 2 zobowiązań wynikających z tego faktu. Nie zabrakło też wypowiedzi w formie artystycznej. Gimnazjaliści recytowali poezję Karola Wojtyły i przytaczali myśli Jana Pawła II.

Reklama

Piotr Jackowski

... w Przedszkolu nr 3 w Staszowie

19 października br. Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego rozpoczęły się uroczystości nadania Przedszkolu nr 3 w Staszowie imienia Papieża Jana Pawła II. We Mszy św. uczestniczyli: przedszkolaki, ich rodzice, nauczyciele i wychowawcy, uczniowie staszowskich szkół, władze miasta i powiatu, mieszkańcy Staszowa. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup ordynariusz Andrzej Dzięga. Wzruszającym momentem była wspólna modlitwa przedszkolaków i Księdza Biskupa w asyście małych gwardzistów papieskich o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II oraz śpiewy ulubionych pieśni Ojca Świętego.
Po zakończeniu Eucharystii liczne poczty sztandarowe szkół staszowskich poprowadziły orszak zaproszonych gości do budynku Przedszkola przy ul. Jana Pawła II 17. Tam miejscowy burmistrz Romuald Garczewski odsłonił, a Ksiądz Biskup poświęcił tablicę upamiętniającą związek Papieża z dziećmi oraz wymowną płaskorzeźbę przedstawiającą Ojca Świętego Jana Pawła II składającego pocałunek na główce małego dziecka. Uroczystościom towarzyszyły także wystawy tematycznie związane z Naszym Patronem oraz okolicznościowe spotkania i projekcje filmów o Papieżu Polaku.
Dzieci, przygotowując się duchowo do tej uroczystości, 10 czerwca br. uczestniczyły we Mszy św. z okazji Kongresu Rodzin Diecezji Sandomierskiej i zaprezentowały w tym dniu program artystyczny dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Ważnym etapem przygotowania uroczystości nadania imienia przedszkolu była także zorganizowana w dniach 17-19 czerwca br. pielgrzymka „Śladami Jana Pawła II”. Odwiedziliśmy sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach i na Krzeptówkach w Zakopanem, byliśmy w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestnictwo we Mszy św. każdego dnia było prośbą o błogosławieństwo Boże w zrealizowaniu tego zbożnego celu i rychłą beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II.
4 listopada, kiedy przypadają imieniny Karola, dzieci, rodzice i pracownicy przy zorganizowanym Kąciku Patrona złożyli kwiaty, zapalili znicze, pomodlili się o beatyfikację Sługi Bożego i zaprezentowali specjalny program artystyczny.

Danuta Drózd

... w Gimnazjum nr 2 w Tarnobrzegu

Ojciec Święty na zawsze pozostanie w naszych sercach. Jedyne, co mogliśmy mu ofiarować, to modlitwy w jego intencji. Nauczyciele Gimnazjum nr 2 im. Jana Słomki w Tarnobrzegu, z potrzeby serca i czując się w obowiązku, by spłacić dług wdzięczności wobec Jana Pawła II, zorganizowali literacki konkurs papieski skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych na terenie miasta. Cel, jaki przyświecał konkursowi, to przede wszystkim złożenie hołdu najwybitniejszemu Rodakowi oraz propagowanie wśród młodzieży myśli, nauk, przesłań, poetyckich utworów Papieża. Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Miasta Tarnobrzeg Jan Dziubiński. Klasy I miały zgłębić tematykę „Źródła”, o którym Jan Paweł II pisał w Tryptyku rzymskim. Drugoklasiści rozwijali myśl Czesława Miłosza, potwierdzając znaczenie postaci naszego Papieża dla ludzi i świata. Najtrudniejszy temat - dotyczący tajemnicy ludzkiej śmierci - podejmowali uczniowie klas III.
Tarnobrzeska młodzież gimnazjalna przyniosła Ojcu Świętemu, spoglądającemu na nas z okna domu Ojca, wielką radość. Okazało się, że nie tylko znają nauki Jana Pawła II, ale głęboko je rozumieją. Bardzo dojrzałe, głębokie i mądre refleksje odnajdujemy w pracach III-klasistów. Śmierć jest tematem, o którym młodzi ludzie nie rozmawiają, nie myślą. Cierpienie wszak wydaje się być znakiem starości. Tymczasem laureatka I miejsca pisze: „Jan Paweł II dawał przykład, jak godnie żyć i pięknie umierać. Dlatego właśnie żadne słowa nie są w stanie oddać bólu i rozpaczy, w których pogrążyło duszę Polaków odejście naszego ukochanego Papieża. Był dla nas światłem w ciemnościach świata, opoką, na której przez lata budowaliśmy nadzieję na lepszą przyszłość. (…) Niósł całej ludzkości przesłanie wiary, nadziei i miłości. Był uosobieniem dobra, mądrości i prawdy. Odchodząc do wieczności, osierocił nie tylko Polskę, ale i cały świat. Pozostała nam jednak świadomość szczęścia, że żyliśmy w epoce Jana Pawła II Wielkiego”.
Ogromną wrażliwość okazała autorka drugiej pracy, nagrodzonej również I nagrodą: „Śmierć jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji, zbliżamy się do niej już od chwili przyjścia na świat. Często lękamy się o niej myśleć, nie jest obecna w naszych codziennych rozmowach. Podczas życia trzeba się przygotować do śmierci. Każdego dnia trochę umieramy. (…) Jan Paweł II swym oddziaływaniem i osobowością zmienił świat. (…). Jego życie było pełne symboli, znaków. Wszystkie one świadczą o tym, że był w sposób szczególny zesłany dla nas. Powinniśmy nauczyć się czytać te znaki, wypełniać życiem jego testament. (…) Stajemy przed wielką i wyjątkową szansą - teraz możemy stać się lepsi”.
Obchody Dnia Papieskiego, jakie miały miejsce w Gimnazjum nr 2 im. Jana Słomki w Tarnobrzegu, uświetnił wzruszający program artystyczny przygotowany przez nauczycielkę katechezy Katarzynę Tarkowską, który przypomniał najwspanialsze dla młodych chwile pontyfikatu Jana Pawła II.
Laureatom wyróżnionych prac nagrody wręczył wiceprezydent Miasta Tarnobrzeg Wiktor Stasiak. Wśród klas I zwyciężył Rafał Krępa z Gimnazjum nr 2 przed Jakubem Bąkiem i Markiem Oliprą również z Gimnazjum nr 2. W kategorii klas II przyznano tylko jedną nagrodę - I miejsce Annie Pająk z Gimnazjum nr 2. W kategorii klas III przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca: Katarzynie Redzko i Karolinie Porydzaj z Gimnazjum nr 2. Drugie miejsce zajęła Sonia Warzyńska z Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu, a trzecie Hanna Halat z Gimnazjum nr 2. Komisja konkursowa postanowiła przyznać wyróżnienie Joannie Kubrak z Gimnazjum nr 2. Zaproszeni goście mieli także okazję obejrzenia ciekawej wystawy poświęconej życiu i nauczaniu Ojca Świętego.

Maria Halat

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

bp Andrzej Przybylski

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze. Konferencje poprowadził Damian Stayne ze wspólnotą Cor et Lumen Christi. Mszy świętej przewodniczył Bp Andrzej Siemieniewski z Legnicy.

materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

CZYTAJ DALEJ

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

W czasie homilii abp Szal zwrócił się do kandydatów do święceń: „jesteście drodzy bracia diakoni w ręku Pana Boga, za chwilę przyjmiecie szczególną posługę jako kapłani jak przypomniał nas Chrystus. To On nas wybrał na tę służbę. Wybrał was po to, abyście szli w Jego imieniu na cały świat – mówił metropolita przemyski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję