W dzień św. Pawła I Pustelnika ojcowie i bracia z paulińskich wspólnot odnawiają śluby zakonne.
W tym roku będzie to miało miejsce na Mszy św. 15 stycznia o godz. 7.30.
Poprzedzająca go nowenna - Pawełki - jest przepięknym w formie nabożeństwem, podczas którego śpiewane są hymny opowiadające o życiu św. Pawła, połączone z modlitwą. Ostatnim zaś akordem wieńczącym paulińskie uroczystości jest święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników (16 stycznia), kiedy paulini odnawiają swoje przymierze z Matką Bożą.
Św. Paweł z Teb jest czczony także jako patron dzieci oraz matek spodziewających się potomstwa. Na tradycyjne nabożeństwo ze specjalnym błogosławieństwem dla dzieci oraz przyszłych mam Ojcowie Paulini zapraszają 15 stycznia o godz. 12.00.
Św. Paweł żył na przełomie III i IV w. w Tebach (Egipt). W bardzo młodym wieku został chrześcijaninem. W tym czasie rozpoczęło się prześladowanie wyznawców Chrystusa. W obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa młody Paweł ratował się ucieczką na pustynię, gdzie już pozostał do końca życia, służąc Bogu przez modlitwę i pokutę.
Zakon Paulinów, w którym od początku było wielu pustelników, obrał św. Pawła z Teb na swojego patriarchę, wzór i przewodnika w życiu, którego charakter obrazują słowa solus cum Deo solo (sam na sam z Bogiem). Dzisiaj pustynia ma charakter symboliczny. Oznacza odejście od zgiełku codzienności, zatrzymanie się w absorbującym pędzie życia, aby wsłuchać się w głos swojego serca. To nierzadko doświadczenie swojej niemocy i słabości, ale właśnie dlatego może być okazją do autentycznego spotkania z Bogiem i doświadczenia potęgi Jego miłości.
LS
Pomóż w rozwoju naszego portalu