Reklama

Zadbajmy o nasze serca

Niedziela częstochowska 6/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: - Aktywnie działające w Częstochowie Stowarzyszenie „Twoje Serce” zgłosiło akces do Polskiego Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. Co zaważyło na tej decyzji?

Lek. med. Zbigniew Łebek: - Większość kardiologów zajmuje się na co dzień leczeniem skutków. Zgłaszają się do nas pacjenci z zaawansowaną chorobą wieńcową, z zawałem serca czy też w stanie przedzawałowym. Są to bardzo często konsekwencje wieloletnich zaniedbań ze strony chorego. Coraz bardziej oczywista jest potrzeba zakrojonych na szeroką skalę działań profilaktycznych. W wielu krajach takie kampanie są prowadzone od dawna, natomiast w Polsce nie było dotąd skoordynowanych działań o charakterze prewencyjnym. Dlatego bardzo ważna jest inicjatywa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dzięki której w marcu 2005 r. w Krakowie powołano Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. W jego skład weszły: Towarzystwo Internistów Polskich, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą, Polskie Towarzystwo Neurologiczne oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Ponieważ nasze Stowarzyszenie prowadzi także działalność profilaktyczną, mamy nadzieję, że zostanie zaakceptowane jako partner Forum, dzięki czemu w przyszłych latach będziemy mogli się włączać w bardziej skoordynowane i jeszcze skuteczniejsze działania. Powstanie Forum, grupującego tak poważne autorytety medyczne, umacnia nas w przekonaniu, że nasza działalność jest potrzebna i zauważana, zatem powinna być kontynuowana zwłaszcza, że statystyki budzą ogromny niepokój. Wynika z nich, że w Polsce ok. 40% mężczyzn i 30% kobiet w średnim wieku pali papierosy, 60% osób ma hipercholesterolemię, a 12 mln nadciśnienie tętnicze, z kolei nadciśnienie jest skutecznie leczone zaledwie u 13% osób.

- Te liczby działają na wyobraźnię. Czy mamy równie przekonujące dowody, że chorobom serca można skutecznie zapobiegać?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Bardzo wymowny przykład na to, że intensywne działania zapobiegawcze przynoszą znakomite rezultaty pochodzi z Karelii w północnej Finlandii. Przed laty notowano tam bardzo wysoką umieralność z powodu zawałów serca. Zdecydowano, że trzeba wprowadzić intensywną edukację mieszkańców, nakłaniając ich do zmiany diety, a także działania prewencyjne w placówkach służby zdrowia, rozpoczynające się już od lekarza rodzinnego. W ciągu kilkunastu lat zachorowalność i śmiertelność z powodu choroby wieńcowej zmniejszyła się w widoczny sposób.
Równie interesującą informację na ten temat znalazłem w gazecie wydawanej przez krakowskie Forum. Podano tam, iż „wykazano, że w krajach rozwiniętych zmniejszenie umieralności z powodu choroby niedokrwiennej serca można w ok. 70% wyjaśnić spadkiem zachorowalności”. Skomentować można to w ten sposób, że niższa śmiertelność w tych krajach nie jest wynikiem bardziej nowoczesnych i skutecznych metod leczenia, ponieważ poziom leczenia w polskich oddziałach kardiologicznych jest już zbliżony do zachodnich, ale wynika głównie z tego, że w efekcie profilaktyki, spada liczba zachorowań.

- Nawet niewielka grupa mocno zaangażowanych osób może wiele zrobić w sferze profilaktyki zdrowotnej, dowodem na to jest działalność Waszego Stowarzyszenia. Proszę o podsumowanie dotychczasowej pracy?

- Działamy szósty rok. W tym czasie wykonaliśmy badania profilaktyczne ponad 7 tys. uczniów klas maturalnych, z których część skierowaliśmy do specjalistów. Równie ważne jest, że wśród młodzieży zostało zasiane ziarno zainteresowania zdrowym trybem życia oraz elementarna wiedza na ten temat. Uczestnicy tych akcji dowiedzieli się, jak ważna jest zdrowa dieta i aktywny tryb życia, że należy co jakiś czas kontrolować ciśnienie, poziom cholesterolu, cukru, nie mówiąc już o wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu. Sądzę, że te informacje będą owocować w późniejszym okresie. Nasza działalność to także organizowane w Światowym Dniu Serca festyny pod nazwą „Zadbaj o swoje serce”. Podczas dotychczasowych trzech festynów przebadaliśmy blisko 1,5 tys. mieszkańców Częstochowy, udzieliliśmy bezpłatnych porad kardiologicznych, diabetologicznych, rozdaliśmy setki ulotek informacyjnych. Ponieważ najbardziej zapadają w pamięć przykłady, w ubiegłym roku rozpoczęliśmy prelekcje w szkołach połączone z przykładowym zdrowym posiłkiem. Jest to akcja, którą ze względu na konieczność sporych nakładów finansowych, realizujemy na razie w sposób pilotażowy. Staramy się również zainteresować tematyką oświatową media. W redakcjach spotykamy się z przychylnością i otwarciem, chociaż trzeba podkreślić, że najaktywniej włącza się w tę działalność redakcja Niedzieli.

Reklama

- Czy jest szansa, że tak pożyteczna działalność będzie rozwijana?

- Jesteśmy organizacją społeczną, otrzymujemy niewielką dotację z Urzędu Miasta w Częstochowie. Całą działalność profilaktyczną: badania, festyny, zakupy drobnego sprzętu medycznego dla Oddziału Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego możemy prowadzić dzięki ofiarodawcom. W grudniu ub.r. zostaliśmy organizacją pożytku publicznego, to sprawia, że wpłaty na nasze cele statutowe mogą być odliczone od podatku. Dlatego w imieniu Stowarzyszenia „Twoje Serce” chciałbym zaapelować do wszystkich, którym bliskie są problemy nie tylko kardiologiczne, ale w ogóle problemy zdrowotne, aby rozważyły możliwość wsparcia naszej działalności w ramach przewidzianej przepisami jednoprocentowej wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego. Warunkiem rozszerzania naszej działalności profilaktycznej jest pozyskanie funduszy na zakup tzw. pasków do badania poziomu cukru i cholesterolu, na wydawanie broszurek, ulotek itd.
Ta pomoc zostanie dobrze wykorzystana, z pewnością pomoże uratować czyjeś zdrowie, a może i życie.

- Dziękuję za rozmowę.

Przekaż 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Pomocy w Zapobieganiu i Leczeniu Chorób Serca „Twoje Serce”, organizację pożytku publicznego, która prowadzi systematyczną działalność profilaktyczną wśród młodzieży oraz organizuje co roku Światowy Dzień Serca dla mieszkańców regionu częstochowskiego. Zebrane środki zostaną przeznaczone na badania profilaktyczne oraz zakup drobnego sprzętu medycznego dla jedynego w Częstochowie Oddziału Kardiologii publicznej Służby Zdrowia. Nr konta: 8510501142 1000 0022 54485481.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57

[ TEMATY ]

aborcja

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

W piątek w Łomży zakończy się trzydniowe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej(COMECE). W czasie trzech sesji biskupi dyskutują o procesie integracji Unii Europejskiej, o jej postrzeganiu z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej i o przyszłych kierunkach jej rozwoju w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Przerażający projekt w Belgii: eutanazja dla „ludzi zmęczonych życiem”

2024-04-17 09:46

[ TEMATY ]

eutanazja

Belgia

Adobe.Stock.pl

W Belgii mamy do czynienia z kolejną przerażającą odsłoną kultury śmierci. Luc Van Gorp, stojący na czele jednego z funduszy ubezpieczeń, których celem jest zapewnienie każdemu godnej opieki zdrowotnej, wyszedł z propozycją eutanazji dla „ludzi zmęczonych życiem”. W odpowiedzi belgijscy biskupi przypomnieli, że „ludzkie społeczeństwo zawsze opowiada się za życiem”.

Debatę na temat wspomaganego samobójstwa ludzi starszych Luc Van Gorp rozpoczął w minionym tygodniu na łamach flamandzkiej prasy. Powołał się przy tym w szczególności na presję finansową na system opieki zdrowotnej, jaką niesie ze sobą opieka nad ludźmi starszymi i często chorymi. W dwóch dziennikach zaproponował on radykalne rozwiązanie „kwestii starzenia się społeczeństwa”. Podkreślił, że „ci, którzy są zmęczeni życiem, powinni mieć możliwość spełnienia swojego pragnienia o końcu życia”. Wskazał, że „nie można przedłużać życia tych, którzy sami już tego nie chcą, bo chodzi o budżet i kosztuje to rząd duże pieniądze”. Zauważył, że w starzejących się społeczeństwach Europy jest to ogromny problem, brakuje też niezbędnego personelu do opieki.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję