Wystawą fotografii i kolaży pt. Światłolubni w Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie nasza redakcyjna koleżanka Grażyna Kołek zaprasza do świata swoich artystycznych poszukiwań i przemyśleń. Grażyna pracuje w Studiu Graficznym Niedzieli, w zespole, który nadaje kształt plastyczny stronom naszego tygodnika. Pod ogólnym stwierdzeniem - kształt plastyczny - kryje się żmudna, wymagająca kreatywności i profesjonalizmu praca osób, które dobierają lub same wykonują towarzyszące artykułom zdjęcia i małe formy graficzne, decydujące o kolorystyce i układzie tekstów na stronach, wielkości i kroju zastosowanych czcionek. Obserwując Grażynę przy pracy na co dzień, podziwiając jej pomysłowość i wnikliwość, z jaką potrafi odczytać myśl autora, którego tekst ilustruje, można było przypuszczać, że w pracach będą ślady codziennego obcowania z warsztatem reportera i dziennikarza. Tymczasem wystawa ukazuje widzowi zupełnie inny rodzaj artystycznej wrażliwości Autorki, inne możliwości wykorzystania tak pospolitych narzędzi, jakimi są aparat fotograficzny i nożyczki.
Pierwszym zaskoczeniem jest fakt, że wystawa składa się wyłącznie z czarno-białych prac. Dotyczy to zarówno fotografii, jak i kolaży. Sama Autorka mówi: „Czerń i biel to zestawienie szlachetne, które w kręgu moich poszukiwań twórczych zaistniało jako pierwsze. Może dlatego, że konstrukcją dla wszystkich sztuk plastycznych jest rysunek, to na jego podstawie buduje się całą kompozycję. Jest to też odpowiedź na to, co się dzieje we współczesnym świecie, w którym wszystko, co atrakcyjne musi być kolorowe. W zestawieniu czerni i bieli jest więc zarówno mój powrót do źródeł, jak i trochę przekory”.
Fotografie i kolaże ujęte jak klamrą wspólnym tytułem Światłolubni, każą zastanowić się nad jego znaczeniem, szukać zdjęcia czy pracy, która stała się inspiracją dla tej nazwy. „Bez światła nie ma życia - mówi Autorka. - Wszyscy pragniemy światła w sensie duchowym, jak i w sensie światła, które budzi nas codziennie. Dotyczy to także bohaterów moich zdjęć, ludzi fotografowanych w różnych sytuacjach i w wielu miejscach w całej Polsce i za granicą”. Dodatkowym komentarzem do tego stwierdzenia jest motto poety Krzysztofa Seweryna Wrońskiego - także naszego redakcyjnego kolegi - umieszczone w programie wystawy: „Bez światła/jesteśmy sobie/ze światłem dla siebie”.
Zapraszając do obejrzenia wystawy w Ośrodku „Gaude Mater” i dopełniając prezentacji Autorki trzeba dodać, że jest ona absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom przygotowała w pracowni malarstwa prof. Mieczysław Hermana. W swoim dorobku ma 4 indywidualne wystawy prac i udział w kilkunastu zbiorowych ekspozycjach, na których prezentowała prace malarskie, rysunki, grafiki, fotografie i ilustracje książkowe.
Wystawę można oglądać do 14 lutego, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-18.00, w Galerii OPK Gaude Mater w Częstochowie, ul. Dąbrowskiego 1.
Pomóż w rozwoju naszego portalu