Jednym z elementów Roku Papieskiego - pogłębiającym formację i wiedzę mieszkańców miasta - są wykłady ks. prof. dr. hab. Andrzeja Zwolińskiego.
Ks. Zwoliński jest bardzo dobrze znany w Jaworznie, przez kilka lat był bowiem wikariuszem w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie osiedlu Stałym. Ksiądz Profesor wygłosi cykl wykładów na tematy związane z pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II. Prelekcje będą się odbywać w środy po Mszy św. i nowennie o godzinie 18.30 w sanktuarium na osiedlu Stałym. Oto propozycje tematów spotkań: 8 lutego - Czy własność jest święta?; 8 marca - Miłość podstawą rodziny; 19 kwietnia - Elektroniczny wychowawca; 10 maja - Patriotyzm dzisiaj; 14 czerwca - Kultura dzisiaj.
20 stycznia w Miejskim Centrum Kultury i Sportu odbył się wieczór poetycki Zatrzymany w sercu wiersza... poświęcony Janowi Pawłowi II. Podczas spotkania zaprezentowała się młodzież MCKiS: Magda Oroń, Maciej Pierzchała oraz Dominik Socha - instruktor artystyczny. Opracowaniem muzycznym zajął się Roman Jońca.
Obchodom Roku Jana Pawła II w Jaworznie towarzyszą także dzieła miłosierdzia. Najważniejszym i najbardziej kosztownym jest budowa hospicjum stacjonarnego. Na sesji Rady Miejskiej w Jaworznie w sierpniu ub.r. została podjęta uchwała w sprawie nabycia w formie darowizny udziału w nieruchomości stanowiącej własność Hospicjum Homo Homini przy ul. Grunwaldzkiej 30. W październiku podpisany został akt notarialny przejęcia nieruchomości, który ostatecznie umożliwi gminie poniesienie wydatków inwestycyjnych w budynku hospicjum. Po zakończeniu remontu gmina odda swój udział w użyczenie na rzecz Hospicjum Homo Homini na 20 lat. Miasto kontynuuje również rozmowy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w zakresie utworzenia w obecnym budynku stowarzyszenia hostelu z myślą o osobach samotnych i upośledzonych umysłowo. W ramach Roku Jana Pawła II została powołana grupa zajmująca się koncepcją budowy muzeum Jana Pawła II, które będzie gromadzić pamiątki związane z Ojcem Świętym, a także będzie pełnić funkcje centrum edukacyjno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży. Muzeum posiada już koncepcję projektową przygotowaną przez architekta Tomasza Göttla. Fundusz społeczny to kolejny pomysł utworzenia zaplecza pomocowego z myślą o dożywianiu oraz kształceniu dzieci i młodzieży z terenu Jaworzna. Temat realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu