Reklama

Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego to nie tylko święto Objawienia Pańskiego, ale również od 10 lat dzień, w którym świętują osoby konsekrowane. W bieżącym roku uroczystościom w legnickiej katedrze przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy, obecny był także biskup senior Tadeusz Rybak.

Niedziela legnicka 8/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele męskich i żeńskich zakonów obecnych na terenie diecezji legnickiej. Ich rodzaj, ilość i charakterystykę działalności przypomniał na początku Mszy św. ks. kan. Mieczysław Bętkowski, diecezjalny referent ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego (wypowiedź Księdza Referenta zamieszczamy na str. III).
W wygłoszonej homilii Biskup Legnicki przypomniał, że Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił Jan Paweł II. Papież określił też cele tego dnia: po pierwsze, chodzi w nim o osobistą potrzebę uroczystego uwielbienia Pana Boga i dziękczynienia za dar życia konsekrowanego, życia które ubogaca i raduje wspólnotę chrześcijańską przez swoje wielorakie charyzmaty i przez budujące owoce wielu istnień całkowicie oddanych dla sprawy Królestwa. Po drugie, celem jest także przyczynianie się do poznania i do szacunku dla życia konsekrowanego ze strony ludu Bożego. A po trzecie, ten dzień jest także wielkim zaproszeniem dla samych osób konsekrowanych, aby w świetle wiary odkrywali jeszcze bardziej blask Bożego piękna, objawiający się w ich sposobie życia. By nie tylko Panu Bogu dziękowali za dar życia konsekrowanego, ale również, by dokonali refleksji nad własnym powołaniem. Bp Cichy zwrócił także uwagę na słowa Ojca Świętego, przypominające obecność wielu świętych w życiu, jak i dzisiejszych osób konsekrowanych w Eucharystii.
„W niej uczestniczymy i dzisiaj - mówił Ksiądz Biskup. - Za chwilę razem z Ofiarą Chrystusa mamy wyrazić gotowość ofiarowania siebie samych, dania siebie do dyspozycji Panu Bogu. Oby ta Eucharystia, przeżywana w łączności z osobami konsekrowanymi całej diecezji, była sakramentem jedności kościelnej i wspólnoty osób konsekrowanych. Starajmy się na nowo coraz lepiej uczestniczyć w Eucharystii, realizując nasze codzienne życie. Siostry, Ojcowie, Bracia zakonni, przez realizację ślubów zakonnych, a my wszyscy przez realizację naszego chrztu, starajmy się dążyć do świętości, do której nas wzywa Chrystus. A dzisiejsze święto i poświęcone świece mają nam przypomnieć, że każdy z nas ma być przed ludźmi światłem świata, że ma świecić przed ludźmi światło naszych dobrych czynów!” - apelował Biskup Legnicki.
W przygotowanie Liturgii zaangażowani byli przedstawiciele obecnych zgromadzeń zakonnych, podejmując m.in. czytania mszalne, modlitwę wiernych, biorąc udział w procesji z darami.
Podczas trwania Mszy św. przedstawiciele zakonów odnowili też swoje śluby zakonne.
Na zakończenie Eucharystii przedstawicielki zgromadzeń zakonnych złożyły swe podziękowanie za tę uroczystość. „Wielbimy dziś Boga i składamy Mu dziękczynienie - mówiła s. Genowefa ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. - On wybrał nas przed wiekami w Jezusie Chrystusie i przeznaczył nas dla siebie z miłości… Nasze powołanie zakonne realizujemy we wspólnocie Kościoła, który z woli Chrystusa prowadzony jest przez następców Apostołów. Pragniemy Księżom Biskupom, obecnym dziś w katedrze, podziękować za sprawowanie Eucharystii i ogarnięcie nas modlitwą. Czując się powołanymi, chcemy właściwie odpowiedzieć i dobrze wypełnić misję Chrystusa, powierzoną nam w Kościele świętym, żyjąc według rad ewangelicznych”.
Biskup Legnicki w ostatnim słowie stwierdził: „Dziękuję za kwiaty, które otrzymaliśmy. Podziękowanie to składam w imieniu Biskupa Tadeusza i moim własnym. Dziękuję też za modlitwy, które zanoszą osoby konsekrowane w intencjach dzieła misyjnego całego Kościoła legnickiego. Dziękuję za wszystko, co wnoszą w życie tego Kościoła. W tym wielkim i ważnym dniu pragnę złożyć najlepsze życzenia wszelkiego dobra. A ponieważ każde dobro sprawia, że człowiek się cieszy, tak więc życzę płynącej z dobra radości, a także wierności na co dzień przyjętym zobowiązaniom. Niech zawsze towarzyszy wszystkim siostrom, ojcom i braciom prawdziwa radość ducha”.
Uroczystość zakończyło pasterskie błogosławieństwo Księży Biskupów.
Najdostojniejsi Księża Biskupi: Księże Biskupie Stefanie, biskupie legnicki, Księże Biskupie Tadeuszu!
Każdego roku 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego i w Dniu Życia Konsekrowanego, ojcowie i bracia oraz siostry zakonne pracujący na terenie diecezji legnickiej gromadzą się w katedrze, aby w czasie uroczystej Eucharystii w obecności Biskupa Legnickiego odnowić swoje śluby zakonne. Tak jest i dzisiaj, kiedy przeżywamy 10. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Bp Andrzej Dzięga, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, w jednym z Listów na Dzień Życia Konsekrowanego napisał:
„Dzień Życia Konsekrowanego (...) niech stanie się dla wszystkich nas nie tylko okazją do modlitwy w intencji osób życia konsekrowanego oraz nowych powołań do tej formy życia w Kościele. Niech stanie się także dla każdego z nas okazją do osobistej refleksji nad naszym chrześcijańskim przeżywaniem Chrystusowej rady czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Niech też będzie umocnieniem naszego szacunku dla wszystkich sióstr i braci, szczególnie dla osób konsekrowanych oraz okazją do podzielenia się darem materialnym, ofiarowanym na potrzeby klasztorów klauzurowych”.
Księże Biskupie Stefanie, Ksiądz Biskup w niedawno skierowanym Liście do moich kapłanów na uroczystość Narodzenia Pańskiego 2005 r. tak pisze:
„Sługa Boży Jan Paweł II przypominał często potrzebę nowej ewangelizacji. To dzieło potrzebuje zaangażowania księży diecezjalnych, zakonów i laikatu. Mówił o tym Ojciec Święty Benedykt XVI w przemówieniu do drugiej grupy biskupów polskich.
W diecezji mamy szereg zgromadzeń zakonnych, które włączają się w dzieło nowej ewangelizacji. Doceniajmy ich zaangażowanie i razem współpracujmy w wielkim dziele nowej ewangelizacji. Wspomagajmy zgromadzenia zakonne naszą modlitwą. Módlmy się często o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne”.
Księże Biskupie, to program działania na najbliższą przyszłość, wskazany również dla wspólnot zakonnych naszej diecezji, za który dziękujemy!

Reklama

W diecezji legnickiej jest aktualnie:

16 żeńskich zgromadzeń zakonnych:
- Siostry Adoratorki
- Siostry Benedyktynki
- Siostry Boromeuszki
- Siostry Elżbietanki
- Siostry Bożego Serca Jezusa
- Siostry Służebnice Jezusa w Eucharystii (Eucharystki)
- Siostry Jadwiżanki
- Siostry Karmelitanki
- Siostry Magdalenki
- Siostry Prezentki
- Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi
- Siostry Salezjanki
- Siostry Służebniczki Dębickie
- Siostry Służebniczki Starowiejskie
- Siostry Służebniczki Śląskie
- Siostry Służebniczki Wielkopolskie

29 żeńskich domów zakonnych; liczba sióstr w zgromadzeniach - 173; liczba sióstr w Opactwie w Krzeszowie - 33; ogółem: 206 sióstr zakonnych

7 męskich zgromadzeń zakonnych
- Ojcowie Bonifratrzy
- Ojcowie Cystersi
- Ojcowie Franciszkanie OFM
- Ojcowie Franciszkanie Konwentualni OFM Conv.
- Księża Michalici
- Ojcowie Pijarzy
- Księża Salezjanie

26 męskich domów zakonnych; ogółem: liczba ojców i braci w zakonach i zgromadzeniach - 93 osoby.

W ciągu roku siostry przełożone z poszczególnych domów zakonnych (oprócz wewnątrzzakonnych spotkań) mają organizowane dni skupienia, które odbywają się w WSD Diecezji Legnickiej. Prowadzą je księża profesorowie i ojcowie duchowni. 14 stycznia br. dzień skupienia prowadził bp Stefan Cichy, biskup legnicki, który przewodniczył Mszy św. z homilią i prowadził konferencję na temat rad ewangelicznych. Bóg Zapłać!
Przez wszystkie lata od powstania diecezji legnickiej w spotkaniach sióstr uczestniczył obecny wśród nas bp Tadeusz Rybak - pierwszy biskup legnicki. Księże Biskupie Tadeuszu, w tym miejscu, w imieniu osób konsekrowanych, dziękujemy za wszystko dobro, za dzisiejszą obecność, za nieustanną modlitwę i towarzyszenie osobom konsekrowanym!
Dziękujemy ks. inf. Władysławowi Bochnakowi za dzisiejszą obecność, za modlitwę i za stałą życzliwość dla osób konsekrowanych!
Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Biskupie Stefanie, Księże Biskupie Tadeuszu - dziękujemy za dzisiejszą Ofiarę Mszy św., za wygłoszone słowo Boże i prosimy o dar modlitwy, tak bardzo potrzebny nam wszystkim, w tym osobom konsekrowanym!.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Droga nawrócenia św. Augustyna

Benedykt XVI w jednym ze swoich rozważań przytoczył wiernym niezwykłą historię nawrócenia św. Augustyna, którego wspomnienie w Kościele obchodzimy 28 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję