Reklama

Polska

Abp Depo: Imię Jezusa przeraża tych, którzy chcieliby głosić światu, że Boga nie ma

– Imię Jezusa przeraża tych, którzy chcieliby głosić światu, że Boga nie ma - mówił abp Wacław Depo podczas Mszy św. radiowej transmitowanej z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Metropolita częstochowski przewodniczył liturgii z okazji odbywających się w stolicy XIX Targów Wydawców Katolickich oraz na rozpoczęcie Tygodnia Biblijnego.

Abp Depo przypomniał, że jedynym i niezmiennym umocnieniem na drogach wiary w Jezusa Odkupiciela jest działanie Ducha Świętego. „To On doprowadza nas do całej prawdy o Jezusie, utwierdza nas w wierze i czyni jej odważnymi świadkami wobec świata” - podkreślił metropolita częstochowski.

Hierarcha zauważył, że imiona wielu osób żyjących na przestrzeni dziejów zostały zapomniane, ale jest imię, które nie daje spać ludziom, posługującym się kłamstwem, czyniącym niesprawiedliwość i walczącym z Bogiem. „Tym imieniem jest Imię Jezusa” - powiedział abp Depo.

„W imieniu Jezusa zawiera się wieść radosna o odkupieniu człowieka i o zwycięstwie Boga nad grzechem, śmiercią i szatanem. To imię dlatego przeraża tych, którzy chcieliby światu głosić, że Boga nie ma, że Bóg jest wrogiem wolności człowieka i nic dla człowieka nie uczynił. A posłanie Syna Bożego, Jezusa Chrystusa oznacza: Bóg zbawia i jest największym sprzymierzeńcem wolności i godności człowieka” - mówił abp Depo. Metropolita częstochowski dodał, że Jezus to więcej niż imię, niż historia, to Osoba Boga człowieka odkupiciela.

Przypominając, iż chrześcijaństwo nie tylko religia księgi w znaczeniu starotestamentalnym kaznodzieja zauważył, iż chrześcijaństwo to żywa osoba Jezusa Chrystusa. „W historii Jego życia, w nauczaniu, cudach, męce, śmierci i zmartwychwstaniu mamy otwartą księgę, dzięki której poznajemy historię Boga z nami, Boga pochylającego się nad ludzką biedą i podnoszącego człowieka z uwięzienia w grzechach i wszelkim cierpieniu. Boga, który uczy prawdy o życiu, tak by tego życia nie zmarnować” - wyjaśnił metropolita częstochowski. Dodał, iż Księgę tę możemy jednak czytać tylko dzięki Duchowi Świętemu, który został nam dany, został dany Kościołowi, aby nas wszystkiego nauczyć, przekonać świat o grzechu, sprawiedliwości Bożej, o sądzie, i uczynić nas świadkami Jezusa wobec świata.

Reklama

Nawiązując do kończących się w stolicy XIX Targi Wydawców Katolickich, hierarcha przypomniał o zadaniach wydawców katolickich. Jak podkreślił wydawcy książek katolickich zawsze i z niemałym trudem spełniali zadania apostolskie, głoszenia słowa Ewangelii, słowa o zbawieniu i bronili prawdy o Bogu objawionym w Jezusie Chrystusie. Jednak w ostatnich latach doszło im nowe zadanie: obrona prawdy, zmaganie o prawdę - zarówno tę o człowieku, jak i o Kościele.

Na zakończenie homilii abp Depo podkreślił, iż dzieło Chrystusa jest kontynuowane przez Ducha Świętego w Kościele, a Kościół jest "świadkiem humanizmu Boga Trójjedynego". Metropolita dodał, iż tej stałej troski Kościoła o człowieka nauczył nas Bóg przez swojego Syna w Duchu Świętym. „To On jest księgą, którą mamy czytać codziennie, by żyć Bogiem, uwielbiać Go i służyć człowiekowi, konkretnemu człowiekowi w jego potrzebach ciała i ducha” - mówił abp Depo.

2013-04-14 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: blisko 3 tys. młodzieży wyruszyło na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Warszawa

pielgrzymka 2017

Facebook.com

Pielgrzymka daje okazję zupełnie nowego doświadczenia Kościoła "w praktyce": 90 proc. naszych pielgrzymów, to ludzie młodzi: gimnazjaliści, licealiści i studenci - relacjonuje w rozmowie z KAI Piotr Filipek, ze służby medialnej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, która dziś rano wyruszyła z warszawskiego kościoła św. Anny. W 19 grupach WAPM wędruje w tym roku ok. 3 tys. osób. Tak, jak w ubiegłych latach, podążają na Jasną Górę szlakiem polskich sanktuariów maryjnych.

- Czasem sami sobie fundujemy taki pesymizm, jeśli chodzi o ocenę młodzieży. Pamiętam, w ubiegłym roku po pięknych Światowych Dniach Młodzieży wyrażaliśmy dużą wątpliwość, czy młodzież będzie chciała jeszcze pójść na pielgrzymkę do Częstochowy. Okazało się, że poszła. W tym roku jest nas jeszcze więcej. I za to chciałem wam bardzo, ale to bardzo serdecznie podziękować: że macie w sobie tego Ducha, który was porywa do takiego wyznania wiary i przeżycia tej szczególnej wspólnoty, która daje głębię! - mówił do pielgrzymów WAPM metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył porannej Mszy św. rozpoczynającej wspólną wędrówkę na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wyśpiewali dziękczynne Te Deum

2022-07-01 00:26

Maria Fortuna- Sudor

Jak podkreślano, ks. inf. Jerzy Bryła jest najstarszym kapłanem archidiecezji krakowskiej

Jak podkreślano, ks. inf. Jerzy Bryła jest najstarszym kapłanem archidiecezji krakowskiej

    W środę 29 czerwca, dokładnie w 70. rocznicę swoich święceń kapłańskich, ks. inf. Jerzy Bryła odprawił Mszę św. w krakowskim kościele pw. św. Floriana.

    Dziękczynna Eucharystię z jubilatem sprawowało wielu kapłanów, a na wspólnej modlitwie zebrali się wierni, z którymi przez lata kapłańskiej posługi był połączony jubilat, w tym głuchoniemi, przedstawiciele artystów, Bractwa kurkowego, a nawet byłych studentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję