Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: VI zwyczajna sesja plenarna Synodu Archidiecezji Łódzkiej

W Kościele Łódzkim trwa drugi etap IV synodu Archidiecezji Łódzkiej, który jest poświęcony rodzinie. Od rana w auli Wyższego Seminarium Duchownego trwa szósta zwyczajna sesja plenarna, w czasie której poruszone zostaną dwa kolejne tematy z Instrumentum Labris, opracowane wcześniej w parafialnych grupach synodalnych.

[ TEMATY ]

synod

Łódź

Ks. Paweł Kłys

Otwierając dzisiejsze obrady metropolita łódzki wskazał na to, że - Synod jest czasem, kiedy patrzymy na swoich ojców, ale myślimy o swoich synach. Dziś mija 30 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Kościół się rodzi z krwi męczenników – w tym sensie ks. Jerzy jest dla nas wszystkich ojcem. Jesteśmy pokoleniem, które wyrasta z ojców, ale też Pan nam obiecuje takich synów, którzy będą książętami na całej ziemi. Taka obietnica pomnożenia ludu Bożego, pomnożenia jego roli na całej ziemi. – podkreślił.

Metropolita łódzki zaprezentował także książkę dziekana Roty Rzymskiej Mons. Pio Vito Pinto zatytułowaną: Małżeństwo i rodzina na synodalnej ścieżce Papieża Franciszka. – W książce znajdziemy między innymi uwagi biskupów argentyńskich do ósmego rozdziału Amoris laetitia – jest to tekst, który został uznany przez Ojca Świętego Franciszka, za najlepszą interpretację Jego nauczania. To nie jest tylko książka dotycząca nowego procesu kanonicznego, ale także mówiąca o samym rozumieniu papieskiego dokumentu Amoris laetitia i o jego wymiarach duszpasterskich. – zaznaczył.

Prelegentami dzisiejszej sesji są: ks. dr Marek Pluta – proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łodzi – który zaprezentował temat: „Miłość w małżeństwie”, oraz ks. Paweł Kutynia – dyrektor Domu Samotnej Matki w Łodzi - który pochylił się nad tematem: „Miłość, która staje się owocna”. Należy podkreślić, że rozważania prelegentów oparte są o opracowania, jakie do sekretariatu Synodu wpłynęły z grup synodalnych działających przy parafiach.

- Małżeństwo jest ikoną Trójcy świętej – to znaczy, że jest ono wspólnotą osób na wzór doskonałej wspólnoty jaką jest wspólnota Trójcy. Odwzorowanie tej wspólnotowości ma się przejawiać w zgodnym i jednomyślnym działaniu małżonków. Może się zdarzyć – co zauważyli jedni małżonkowie - że małżeństwo staje się karykaturą, a nie obrazem Trójcy. Praktyczny rozwój wspólnoty małżeńskiej uwidocznia się na zewnątrz poprzez małe drobne gesty jak wzajemne słuchanie się, poświęcanie sobie czasu, gotowość do przebaczenia, wspólna modlitwa. – podkreślił ks. Pluta.

Reklama

Prelegent zaznaczył, że przedstawiciele grup synodalnych od duszpasterzy wymagają prowadzenia ale i towarzyszenia im szczególnie w czasie kryzysów i problemów, jakie dotykają współczesne rodziny. Z ankiet, które zostały nadesłane do sekretariatu Synodu wynika, że wśród zagrożeń dla jedności małżeństwa wymieniane są najczęściej: seksualizacja współczesnego świata, łatwość zdrady, dostępność do rozwodów, lansowanie wolnych związków i popularność życia w pojedynkę oraz brak wzorców prawdziwej – ofiarnej miłości małżeńskiej. – dodał.

- Owocem miłości rodziców między sobą i miłości Bożej do nich samych jest potomstwo, które jest darem. – mówił drugi prelegent dzisiejszej sesji - ks. Paweł Kutynia. - Przyjęcie dziecka – jest przyjęciem daru, a nie tragedią, która dotknęła młodych ludzi. Prelegent wskazał na to, że stan błogosławiony kobiet jest czasem świętym nie tylko dla nich samych, ale również dla całej ich rodzin, które oczekują narodzin dziecka. Rodzice zastanawiają się nad tym czego doświadczyli, ale także nad tym, co mogą ofiarować swoim dorastającym dzieciom. Niezwykle ważnym spostrzeżeniem jest wskazanie na dziadków, którzy nie tylko towarzyszą, ale także pomagają w wychowaniu swoich wnuków. To ważne relacje, ale czasem mogą być one bardzo trudne, gdy dziadkowie chcą ingerować w życie młodych małżonków i ich dzieci. – dodał.

Zadaniem kościoła – zauważył ks. Paweł - jest to, by ukazać wielkie piękno relacji rodzin, ich bogactwo, dzięki któremu możemy wzrastać i wzajemnie się ubogacać. Do wniosków pastoralnych ks. Kutynia zaliczył pomysł na przeprowadzenie rekolekcji dla rodzin, które byłby umocnieniem więzi w rodzinach i ukazaniem piękna ich jedności. – zakończył.

2019-10-19 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: rodzina priorytetem dla Kościoła

[ TEMATY ]

papież

rodzina

synod

Franciszek

Synod o rodzinie

Grzegorz Gałązka

Jednym z wielkich tematów pontyfikatu Franciszka jest z pewnością rodzina. Celem przemyślenia całokształtu duszpasterstwa Kościoła wobec rodziny, papież zwołał na październik III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Jego temat brzmi: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”.

Fakt, że temat ten będzie kontynuowany także na następnym, zwyczajnym spotkaniu Synodu Biskupów w 2015 r., świadczy, że rodzina i odnowa duszpasterstwa rodzin jest dla Franciszka sprawą absolutnie priorytetową.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję