Reklama

Duchowość

Czy jeszcze potrafimy czekać?

Współczesne czasy to czasy pędu. Wszystko musimy zrobić „na już”, „na teraz”. Nie mamy czasu na czekanie w sklepach, w korkach, u lekarza. Świat pędzi i chce nas w ten pęd wciągnąć. W jaki sposób nie popaść w ten wir szalonego pośpiechu? Jak odnaleźć czas na… czekanie?

[ TEMATY ]

duchowość

adwent

freelyphotos.com

Chrześcijaństwo ufa, że przez całą historię idzie Pan, że kiedyś zbierze wszystkie nasze oczekiwania, nasze troski, nasze czyny i wtedy wszystko znajdzie swoje wytłumaczenie i wypełnienie w Jego królestwie. Z Bogiem każda chwila jest sama w sobie wartością. Z Bogiem można się zawsze jeszcze czegoś spodziewać, bo On jest naszą ostatnią nadzieją.

Pan Bóg stale trzyma nas w niepewności. Nie pokazuje nam ani tego, co stanie się jutro ani pojutrze, ani dnia naszej śmierci. Dlatego mamy stale czuwać i pamiętać, żeby dobrze rozporządzać czasem , który jest własnością Boga. Bardzo wymowna i mądra jest sentencja, która mówi: „Cała mądrość życia to umieć czekać i mieć nadzieję”.

Adwent jest takim wyjątkowym, czterotygodniowym czasem czekania i nadziei. To nie są cztery tygodnie oczekiwania na prezenty, na smaczną kolację wigilijną przy suto zastawionym stole, ale cztery tygodnie czuwania, a czuwać znaczy więcej niż czekać.

Reklama

Adwent to czuwanie, a czuwaniem jest całe nasze życie. Adwent przypomina nam, że jesteśmy w drodze, to znaczy, że zmierzamy ku jakiemuś celowi. Tym celem jest wspólne spotkanie w domu Ojca. „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, którego dnia przyjdzie wasz Pan! (Mt 24, 42)

Podstawą do dobrze przeżytego adwentu jest zrozumienie, że aby nawiązać z Bogiem głębszą relację… musimy zwyczajnie spędzać z nim czas. Musimy w tym pędzie współczesności znaleźć czas dla Stwórcy Wszechrzeczy. Bez zatrzymania się i spędzania z Nim czasu na modlitwie, Eucharystii, lekturze Pisma Świętego nie mamy szans na pozytywne zmiany w naszym życiu.

Jedynie oderwanie się od pędu i zrozumienie, że czekanie uczy nas pokory i ufności, zdobędziemy się na odwagę zrezygnowania z mało istotnych zabiegów o sukcesy i znajdziemy czas dla Najważniejszego.

Dla Tego, który już nie może się doczekać, by narodzić się w naszych sercach.

______________________________________

Artykuł zawiera teksty z książki ks. Jarosława Grabowskiego - "O Bogu po ludzku", wyd. Edycja Świętego Pawła. Więcej o książce: Zobacz

2019-12-02 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

adwent

Adwent2021

Episkopat News

O rozpoczynającym się dziś Adwencie, radosnym czasie oczekiwania na narodzenie Chrystusa, przypominają na Jasnej Górze specjalne dekoracje i symbole. W Kaplicy Matki Bożej stanęła roratka - świeca maryjna, a w Bazylice zawisł ręcznie pleciony ogromny wieniec. Msze św. roratne odprawiane będą codziennie w dni powszednie o godz. 6.00 przed Cudownym Obrazem. Paulini zapraszają też na Jasnogórskie Adwentowe Wieczory Organowe. W niedzielne wieczory wieża jasnogórska świecić się będzie na fioletowo.

- Chcemy, by te zewnętrzne znaki przypominały nam o radości oczekiwania na Narodzenie Jezusa - podkreśla brat kapliczny Paweł Bryzek. Wyjaśnia, że duży adwentowy wieniec jest celowo podwieszony, a nie postawiony na ziemi, by zwrócić uwagę pielgrzymów i przypomnieć o tym ważnym czasie przygotowania do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: klasztor Sumela oczekuje tysięcy wiernych na maryjne święto

2022-08-12 16:17

[ TEMATY ]

święto

Turcja

klasztor Sumela

Wikipedia/Bjørn Christian Tørrissen

Klasztor Sumela w Turcji

Klasztor Sumela w Turcji

Ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I będzie mógł znowu przewodniczyć 15 sierpnia tradycyjnemu nabożeństwu maryjnemu Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy (Wniebowzięcia) obchodzonemu w klasztorze Sumela na północy Turcji. W minionych latach władze nie zezwalały na te uroczystości, bądź odwoływały je w ostatniej chwili. W tym roku zezwolenie zostało udzielone już w maju, poinformowała 11 sierpnia wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy jest ostatnim w roku liturgicznym z 12 wielkich świąt Kościoła prawosławnego. Tego dnia na nabożeństwo w położonym na półce skalnej maryjnym klasztorze przybywają rokrocznie tysiące pielgrzymów z Turcji i wielu innych krajów.

CZYTAJ DALEJ

Dopłynął do portu zbawienia

2022-08-12 21:59

[ TEMATY ]

pogrzeb

proboszcz

Sanktuarium Krzyża Świętego

Jelenia Góra

ks. Andrzej Bokiej

ks. Piotr Nowosielski

Po pożegnaniu przez rodzinę, biskupów i przedstawicieli Kościoła, kolegów z rocznika święceń oraz przedstawicieli społeczeństwa jeleniogórskiego, parafian, przedstawicieli władz i służb mundurowych, trumna z ciałem, śp. ks. prał. płk. dr Andrzeja Bokieja, kustosza sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, została złożona 12 sierpnia 2022 r. do grobu, na jeleniogórskim cmentarzu przy ul. Sudeckiej.

- Odszedł człowiek wielkiego formatu. Wrażliwy i uważny obserwator nie unikający trudnych spraw. Często wyrozumiały ponad standardy, a kiedy było potrzeba – stanowczy. Zegnamy dziś wielką postać, która przez lata swojej pracy dowodziła że posługa kapłańska może być rozmową z ludźmi, ze wszystkimi ludźmi, nie tylko wierzącymi. Żegnamy człowieka który nie uznawał podziałów z jakichkolwiek powodów, który był autorytetem w wielu dziedzinach, a szczególnie w zakresie kultury, nauki i sztuki. Żegnamy człowieka, o nieprzeciętnych zdolnościach oratorskich – takimi słowami żegnał zmarłego Janusz Łyczko wiceprezydent miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję