Chelsea w finale Ligi Europejskiej

piłka nożna

Grzegorz Sowa

Chelsea Londyn po ciekawym meczu pokonała FC Basel 3:1 i awansowała do finału Ligi Europejskiej, który odbędzie się na stadionie ArenA w Amsterdamie. "The Blues" zmierzą się w nim z Benficą Lizbona.

Chelsea jesienią odpadła z elitarnej Champions League już w fazie grupowej - jako pierwszy w historii obrońca trofeum - a także pożegnała się z Pucharem Anglii, szybko straciła również szansę na wywalczenie mistrzostwa kraju. Liczy się jeszcze w rywalizacji o trzecie miejsce w premiership, które daje bezpośredni awans do kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Podopieczni hiszpańskiego trenera Rafaela Beniteza szansy na trofeum upatrują w Lidze Europejskiej.

W meczu na Stamford Bridge w Londynie faworyt był tylko jeden - "The Blues" po zwycięstwie w Bazylei 2:1 mieli na własnym stadionie przypieczętować awans i tak też zrobili, chociaż nie przyszło to zbyt łatwo.

Szwajcarska drużyna, która była pierwszym przedstawicielem tego malowniczego kraju w półfinale europejskich pucharów od 35 lat, od samego początku spotkania musiała skupić się na ofensywie.

I rzeczywiście, już w pierwszej minucie bliski szczęścia był Marco Streller, którego mocne uderzenie minimalnie minęło bramkę strzeżoną przez Petra Cecha.

Później jednak do głosu doszli gospodarze. W dziewiątej minucie Frank Lampard trafił w słupek, a dobitkę Nigeryjczyka Victora Mosesa obronił Yann Sommer. Kilka minut później szwajcarski golkiper popisał się wspaniałą interwencją po strzale Hiszpana Fernando Torresa.

Z czasem więcej czystych okazji stwarzali sobie goście. Tuż przed przerwą jedną z takich szans wykorzystał Egipcjanin Mohamed Salah i Bazylea niespodziewanie wyszła na prowadzenie w Londynie. Do awansu potrzebowała jednak jeszcze jednego gola.

Zawodnikom Rafy Beniteza wystarczyło jednak dziesięć minut zaraz na początku drugiej połowy, by ostatecznie rozstrzygnąć losy dwumeczu. Najpierw w 50. minucie na 1:1 wyrównał grający w ochronnej masce Fernando Torres, który dobił strzał Franka Lamparda. Nieco później do odbitej po uderzeniu Torresa futbolówki dopadł Moses i gospodarze objęli prowadzenie.

W 59. minucie pięknym uderzeniem popisał się stoper "The Blues" - David Luiz. Wyróżniający się bujną fryzurą Brazylijczyk odpalił prawdziwą petardę z ponad dwudziestu metrów. Piłka wpadła w samo okienko bramki Bazylei obok bezradnego Sommera. Tym pięknym strzałem Luiz ustalił rezultat spotkania na 3:1 dla londyńczyków. - Gdy FC Basel wyszło na prowadzenie zacząłem się obawiać jak dalej potoczą się losy tego meczu. Na szczęście wszystko zakończyło się szczęśliwie dla naszego zespołu - mówi David, na co dzień kibic Chelsea.

Finał Ligi Europejskiej odbędzie się 15 maja w Amsterdamie na stadionie ArenA. Jeśli to Chelsea zwycięży, przez ponad tydzień, do 25 maja, kiedy to odbędzie się finał Ligi Mistrzów będzie aktualnym triumfatorem zarówno Ligi Europejskiej, jak i Ligi Mistrzów. "The Blues" rok temu byli najlepsi w najważniejszych europejskich rozgrywkach klubowych. W meczu finałowym po rzutach karnych wygrali z Bayernem Monachium.

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Zwycięstwem i w dobrych humorach polscy piłkarze chcą zakończyć udane kwalifikacje do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Wieczorem (godz. 20.45) na Stadionie Narodowym podejmą Słowenię. Mecz będzie okazją do oficjalnego pożegnania z reprezentacją Łukasza Piszczka.

Od 13 października Biało-czerwoni są pewni występu w Euro 2020, a po sobotnim zwycięstwie w Jerozolimie nad Izraelem (2:1) wiadomo, że zajmą pierwsze miejsce w grupie.

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Grecja

meczet

Stambuł

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Prawosławni biskupi Grecji stwierdzili, że historyczne zabytki chrześcijańskie zostały w ten sposób przekształcone z miejsca światowego dziedzictwa w „symbol sprawowania władzy”, który oznacza separację i podział.

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Maria Labus z Katowic dyplom pielęgniarski otrzymała w 1958r. Jedną z pierwszych pielgrzymek, które zapamiętała to ta, której towarzyszył bł. ks. Jerzy. - To śmieszne co powiem, ale wydawało mi się, że to taki młody ksiądz – przyznała przytaczając jednocześnie swój obraz błogosławionego księdza kiedy siedział na stopniach ołtarza z ręką na policzku. - Cichutki, nigdy nie wiedział dlaczego się go ludzie czepiają o kwestie polityczne – opowiadała pielęgniarka dodając, że bł. ks. Popiełuszko kierował się sercem i służbą Bogu.