Reklama

Poznajemy PWT

Z jednej strony nurt Odry, z drugiej prawie średniowieczna atmosfera placu Katedralnego. Pomiędzy gmach Papieskiego Wydziału Teologicznego.
Czym jest teologia? Co muszą wiedzieć katecheci? Jak czytać Pismo Święte i rozumieć tekst biblijny? Czym jest katolickie dziennikarstwo? To tu, w tym gmachu, odpowiedzi na pytania szukają studenci i słuchacze teologicznych studiów magisterskich i aż pięciu kierunków studiów podyplomowych w systemie zaocznym. Początek roku akademickiego to dobry pretekst, aby im się przyjrzeć.
- Dziś na PWT studiuje prawie 1600 osób. Jednak od kilku lat, jeśli chodzi o liczbę studentów, obserwujemy wyraźną tendencję spadkową. Myślę, że ma na to wpływ przede wszystkim niż demograficzny. Jednak osiągnięcia studentów są duże. Niektórzy z nich wyjeżdżają, kontynuują zaczęte u nas studia za granicą, bo wszystkie nasze dokumenty i stopnie są tam respektowane - to przynosi radość i dumę - mówi ks. prof. Józef Pater, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym jest PWT?

Papieski Wydział Teologiczny jest uczelnią jednowydziałową. Posiada prawo nadawania stopni magistra teologii, doktora nauk teologicznych i doktora habilitowanego nauk teologicznych. Kształci studentów w dwóch sekcjach: A i B. „A” to sekcja kapłańska, czyli ten tryb studiów, gdzie teologiczną wiedzę zdobywają alumni seminariów. Sekcja „B” dotyczy osób świeckich, studiujących zarówno w systemie dziennym, jak i zaocznym. Sekcja „B” to 5-letnie dzienne studia filozoficzno-teologiczne. Ich podstawowym celem jest przygotowanie przyszłych teologów świeckich do pracy katechetycznej w szkole, ale też do pełnienia pastoralnych zadań w parafiach i w specjalistycznych poradniach. Absolwenci, po przedstawieniu pracy oraz po złożeniu egzaminu ex universa theologia i egzaminu magisterskiego, otrzymują stopień magistra teologii.

Studium Doktoranckie

Dla tych, którzy posiadają już dyplom magistra teologii i wykazują chęć dalszych studiów, propozycją są studia doktoranckie. Obejmują dwa etapy: pierwszy - to trzyletnie studia podyplomowe i zdobycie kanonicznego stopnia licencjata z teologii, drugi etap stanowi dwuletnie studium doktoranckie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podyplomowe Studia z Teologii dla nie-teologów

Dla kogo? Dla absolwentów innych kierunków studiów wyższych magisterskich, którzy chcieliby posiąść chociaż podstawy wiedzy teologicznej. Nabór na ten kierunek odbywa się co dwa lata.

Podyplomowe Studia Nauk o Rodzinie

Dwuletnie studia, które przygotowują specjalistów (nauczycieli, katechetów, personel psychologiczny i medyczny) do pracy w poradniach rodzinnych, powiatowych centrach pomocy rodzinie oraz do prowadzenia zajęć w szkołach z dziećmi, młodzieżą i rodzicami z zakresu wychowania prorodzinnego. Zajęcia mają charakter wykładów, konwersatoriów, ćwiczeń oraz warsztatów i seminariów i odbywają się dwa razy w miesiącu, w II i IV sobotę miesiąca. Bardzo często podejmują te studia małżonkowie, którzy szukają odpowiedzi na pytanie, jak widzi rodzinę sam Bóg i czego od niej oczekuje.

Podyplomowe Studia Dziennikarskie

To również studia dwuletnie, przeznaczone dla absolwentów wyższych uczelni lub studentów, którzy ukończyli co najmniej trzy lata innych studiów. Program składa się z trzech podstawowych bloków tematycznych: dziennikarskiego, w ramach którego odbywają się praktyki dziennikarskie („Niedziela” również służy taką pomocą), komunikacji społecznej i teologicznego. Nabór również odbywa się co dwa lata.

Reklama

Podyplomowe Studium Teologii Życia Konsekrowanego

Dwuletnie studia, których celem jest dalsza formacja intelektualna osób konsekrowanych w zakresie teologii życia konsekrowanego. W ramach studium przybliża się podstawowe zagadnienia dotyczące teologii duchowości, teologii powołania, konsekracji, misji, teologii ślubów, charyzmatu, wspólnoty i prawa zakonnego. Adresatami formacji intelektualnej Podyplomowego Studium Teologii Życia Konsekrowanego (PSTŻK) są wszystkie osoby konsekrowane (świeckie i zakonne) pragnące pogłębić swoją osobistą refleksję naukową nad teologią życia konsekrowanego.
Zajęcia trwają 2 lata. Wykładowcami są pracownicy naukowi PWT, Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu w Olsztynie. W ramach studium powstaje seria wydawnicza „Biblioteka Teologii Życia Konsekrowanego”.

Nowe inicjatywy PWT

Podyplomowe Studium Biblijne

Podstawowym celem studiów jest formacja biblijna osób świeckich, które ukończyły już studia wyższe. Podyplomowe Studia nie tylko prowadzą do pogłębienia wiedzy na temat Pisma Świętego, archeologii, geografii i historii biblijnej oraz języków biblijnych, ale także przygotowują do prowadzenia grup i kręgów biblijnych w różnych ośrodkach formacyjnych.
- Ks. dr hab. Mariusz Rosik, dyrektor Studium: Studium Biblijne rozpoczyna działalność 7 października tego roku. Studia trwają dwa lata, czyli cztery semestry, tak aby wykładami objąć 350 godzin. Zajęcia będą odbywać się dwa razy w miesiącu, w soboty. Ciekawe jest to, że tymi, którzy zachęcali, aby takie studia powstały, byli nie wykładowcy, ale właśnie ludzie, którzy są animatorami grup biblijnych w parafiach, to oni odkryli potrzebę pogłębienia wiedzy w tym zakresie. Osobą, która roznieciła te pragnienia, był bez wątpienia Ksiądz Arcybiskup - z zamiłowania i wykształcenia biblista. Zresztą, już w czasie swego ingresu do katedry wrocławskiej Arcybiskup zapewnił, że będzie chciał ożywić duszpasterstwo biblijne. Wydział Teologiczny podjął to zadanie i będzie je realizował, ufam, że z dobrym skutkiem. Studenci wywodzą się z różnych środowisk - nie są to tylko osoby, które już ukończyły teologię. Wykładowcy natomiast wywodzą się w większości z PWT, choć nie tylko. Będą służyć swoją wiedzą wykładowcy z Uniwersytetu Opolskiego, z Legnicy i z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nowe inicjatywy PWT

Podyplomowe Studia Zarządzania w Oświacie

Do kogo są skierowane? Do osób starających się o stanowiska kierownicze w Oświacie. Adresatami studiów są absolwenci szkół wyższych - kandydaci na stanowiska dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz takich placówek, jak domy wczasów dziecięcych, ogniska wychowawcze, świetlice i kluby środowiskowe, w tym świetlice i kluby profilaktyczno-wychowawcze oraz świetlice i kluby terapeutyczne. Specyfiką studium jest fakt, że przygotowuje ono do zarządzania placówkami służącymi dobru wspólnemu. Stąd pomysłodawcy studium dużo uwagi poświęcili etyce biznesu. Słuchacz Studiów Zarządzania uzyskuje podyplomowe wykształcenie specjalistyczne, które z założenia ma sprzyjać ubieganiu się o stanowiska kierownicze. Zajęcia w postaci gier, seminariów i warsztatów prowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy z Papieskiego Wydziału Teologicznego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej. Studia trwają dwa semestry. Zajęcia będą się odbywać w piątki i soboty dwa razy w miesiącu.

Papieski Wydział Teologiczny
50-329 Wrocław, pl. Katedralny 14
tel./fax (0-71) 322-99-70,
pft@pft.wroc.pl;
www.pft.wroc.pl

Władze Papieskiego Wydziału Teologicznego:

Wielki Kanclerz - prof. dr hab. Marian Gołębiewski,
Rektor - ks. prof. PWT dr hab. Józef Pater,
Prorektorzy:
ks. dr hab. Włodzmierz Wołyniec (ds. studenckich),
ks. prof. PWT dr hab. Wiesław Wenz (ds. naukowo-dydaktycznych),
Sekretarz generalny - ks. dr Andrzej Tomko.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup sosnowiecki: pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego

2024-05-16 14:34

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

bp Artur Ważny

Pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego, słabej relacji z Panem Bogiem i ludźmi - powiedział w czwartek w Radiu eM nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny. W diecezji w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych.

"To wpływa na naszą tożsamość, a kiedy znamy naszą tożsamość, to wiemy, co mamy robić. Jeśli ludzie nie wiedzieli, kim są, to robili różne dziwne rzeczy. Trzeba ten proces odwrócić, trzeba wrócić do źródła" – wyjaśnił gość Radia eM.

CZYTAJ DALEJ

Dni poświęcone rodzinom

2024-05-17 10:47

[ TEMATY ]

Radomszczańskie Dni Rodziny

Maciej Orman/Niedziela

„Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin” - pod takim hasłem w Radomsku odbędą się w dniach od 26 maja do 9 czerwca XXIII Radomszczańskie Dni Rodziny.

W programie m.in. pikniki i festyny rodzinne, konkursy i wystawy oraz liczne wykłady i spotkania z ludźmi obdarzonymi autorytetem, ekspertami w wielu dziedzinach, debaty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję