Reklama

Kościół

Sylwester 2019 – katolickie propozycje

Eucharystia, zabawa bez alkoholu, wieczór uwielbienia, wolontariat, wyjazd na Taizé do Wrocławia – to propozycje spędzenia ostatniej nocy w roku w duchu chrześcijańskim. 31 grudnia liczne wspólnoty, parafie i domy rekolekcyjne organizują bale sylwestrowe z myślą o katolikach.

[ TEMATY ]

sylwester

Krzysztof Świderski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy Rok można przywitać w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W Domu Pielgrzyma Arka zaplanowano bezalkoholowy bal sylwestrowy. - Taniec, muzyka i wszechogarniający nastrój szampańskiej zabawy panuje do białego rana. A wszystko dzieje się bez kropli alkoholu. I tak jest od 10 lat, gdyż tradycja bezalkoholowych balów sylwestrowych trwa od 2002 roku. O godz. 24:00 zabawa jest przerywana. Goście udają się do bazyliki, aby powitać Nowy Rok uczestnictwem w Mszy św. z uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki dziękując za minione i prosząc o łaski na nadchodzące 12 miesięcy. Po liturgii wracają do „Arki”, by kontynuować zabawę, która trwa do białego rana. Nadejście Nowego Roku obwieści także dźwięk największego dzwonu w Polsce – Maryi Bogurodzicy – czytamy na stronie internetowej sanktuarium.

Reklama

Propozycję spędzenia sylwestra w chrześcijańskim duchu zapewnia również Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo. Świętowanie rozpocznie się Mszą Św. o godzinie 19:00 w kościele pw. Bogurodzicy Maryi przy ul. Powstańców Śląskich 67A. Następnie o godzinie 20:00 rozpocznie się zabawa w sali, która znajduje się tuż przy kościele. - Zapewniamy szampańską zabawę do białego rana, niesamowitą muzykę oraz doborowe towarzystwo! Wszystko to sprawi, że tegoroczna impreza będzie niezapomniana – zachęcają pomysłodawcy. Sylwester ma charakter bezalkoholowy (oprócz szampana o północy). Obowiązują stroje wieczorowe. Impreza jest kierowana do osób w wieku do 30 roku życia włącznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej zaprasza na bezalkoholowy Bal Sylwestrowy RAM 2019/2020. Jak podkreślają organizatorzy, Sylwester RAM to okazja do świetnej zabawy wśród wspaniałych ludzi, przy dobrej muzyce, wyśmienitym jedzeniu oraz w fantastycznej atmosferze.

Podziel się cytatem

Bal Sylwestrowy Ruchu Apostolstwa Młodzieży jest największą bezalkoholową imprezą młodzieżową tego typu na Podkarpaciu. Zabawa odbędzie się w Parafii Przemyśl Kazanów – ul. Opalińskiego 7, 31 grudnia w godzinach 19:00-6:00. Nie trzeba być członkiem wspólnoty aby w niej uczestniczyć. Po północy o godz. 0:30 wszyscy goście wezmą udział we Mszy świętej.

Reklama

Na sylwestrową zabawę zapraszają również Chrześcijańscy Single. Impreza odbędzie się w centrum Warszawy, w historycznym miejscu na ul. Chłodnej 2/18, dokładnie po drugiej stronie bloku gdzie mieszkał ks. Jerzy Popiełuszko i zaraz obok jednego z najstarszych kościołów stolicy – parafii św. Andrzeja Apostoła. Organizatorzy gwarantują „porywającą muzykę, wartościowych ludzi i zabawę do rana”.

Podziel się cytatem

Bezalkoholowy Bal Sylwestrowy Retro, zorganizowany przez fundację „ Światło-Życie”, odbędzie się w Ośrodku Profilaktyczno-Szkoleniowym im. Ks. F. Blachnickiego w Katowicach. Imprezę poprowadzi wodzirej Agnieszka Gwóźdź. Uczestnicy mogą wziąć udział w Mszy św. ok. godz. 00.15 w kościele przy Ośrodku. Obowiązkowe stroje w stylu lat 70., pin-up, itp.

W Opolu po raz kolejny odbędzie się Wielki Bal Sylwestrowy bez alkoholu. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Opolskiej. Bal zacznie o godz. 19.30 w sali DA Xaverianum przy ul. Czaplaka 1a.

We Wrocławiu wspólnoty przy parafii św. Franciszka z Asyżu zapraszają na Charytatywny Bal Sylwestrowy. Imprezę poprowadzi wodzirej Andrzej Kuś w Ośrodku Kultury Katolickiej Rotunda Św. Franciszka przy ul. Borowskiej 174. Pieniądze z biletów pokryją koszty imprezy oraz zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

„Sylwester z Bogiem” odbędzie się w Domu Misyjny Swarzewie. W programie m.in. modlitwa na rozpoczęcie, zabawy, tańce, podziękowanie za mijający rok, Msza św. o północy, koncert życzeń, a na zakończenie rozesłanie i błogosławieństwo relikwiarzem św. Kaspra del Bufalo.

Reklama

W Lublinie kolejny raz odbędzie się Noc Chwały. Ta chrześcijańska impreza sylwestrowa co roku przyciąga setki rodzin z Polski i zagranicy. Wydarzenie patronatem honorowym objął abp Stanisław Budzik. Podczas Nocy Chwały nie zabraknie Eucharystii, wykładów oraz czasu na uwielbienie.

Reklama

Wciąż jeszcze można zgłosić swój udział w Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé, (28 grudnia 2019 r. - 1 stycznia 2020 r.) we Wrocławiu. 31 grudnia o 14.45 w Hali Stulecia, odbędzie się spotkanie dla wszystkich Polaków wraz z uroczystą Eucharystią, a o 19.00 – modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta. Tego dnia zaplanowano również modlitwę o pokój w goszczących parafiach (godz. 23.00), a następnie radosne „Święto Narodów”, podczas którego różne grupy gości przedstawiają swoje kraje i kultury.

Podziel się cytatem

Klerycy z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego od ponad 20 lat organizują Sylwestra dla bezdomnych. Od kilku lat, dzięki połączonym siłom katowickich seminarzystów, świeckich wolontariuszy oraz hojnych darczyńców, przybiera nową formę - Sylwestra z ubogimi. Impreza odbędzie się w auli przy parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Zaplanowano obecność ok. 200 gości. Organizatorzy pragną zwrócić uwagę społeczeństwa (zwłaszcza ludzi młodych) na problem ubóstwa i bezdomności. Co roku w inicjatywie bierze udział ok. 150 wolontariuszy - w każdym wieku, z całego Śląska i nie tylko.

Sylwester z ubogimi odbędzie się również w Krakowie. Akcję można wesprzeć modlitwą, datkiem, darem materialnym, a także przygotowując posiłek. - Pragniemy, by każdy imiennie zaproszony gość poczuł, że to wszystko jest przygotowane właśnie z myślą o nim. Nie chcemy nikogo zmieniać, ulepszać na siłę. Chcemy jedynie dać drugiemu człowiekowi zrozumieć, że jest dla kogoś ważny. Porozmawiać, pośpiewać, pomodlić się – spędzić wspólnie ten wyjątkowy, ostatni wieczór w roku – podkreślają organizatorzy.

2019-12-28 18:24

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tańce i fajerwerki w sylwestra

Niedziela Ogólnopolska 1/2011, str. 26

[ TEMATY ]

sylwester

Dominic's-pics-Foter.com--CC-BY

W ostatni dzień grudnia, jak każdego roku od ponad tysiąca już lat, obchodzimy hucznie zakończenie kolejnego roku. Wśród organizowanych wówczas bali, zabaw i rozświetlających niebo fajerwerków, przy niemalże obowiązkowej o północy lampce szampana, otoczeni ciepłem i serdecznością składanych sobie życzeń, nie zastanawiamy się nawet, skąd wzięło się to tradycyjne, coroczne sylwestrowe szaleństwo. A pytanie, dlaczego właśnie ta noc jest tak szczególna i w tak wyjątkowy sposób przez nas świętowana, najczęściej pozostaje zawieszone w próżni. Dzień 31 grudnia, będący wigilią Nowego Roku, nazywany popularnie sylwestrem, jest jednocześnie wspomnieniem liturgicznym św. papieża Sylwestra I, który zmarł właśnie w ostatni dzień 335 r. A tak uroczyste i huczne zakończenie mijającego roku tłumaczy zapomniana już dzisiaj legenda, związana z niezwykle popularnym w średniowiecznej Europie proroctwem Sybilli, według którego w 1000 r., za sprawą latającego potwora - ognistego smoka Lewiatana - miał nastąpić koniec świata. Legenda ta głosiła, że ów smok, pokonany w 317 r. przez papieża Sylwestra I, został obezwładniony, zakneblowany papieską pieczęcią i uwięziony w lochach Lateranu (ówczesna siedziba papieży). W ostatnią noc 999/1000 r. miał się obudzić, skruszyć Pieczęć Rybaka i ziejąc ogniem, zabić wszystkich ludzi, niszcząc jednocześnie cały ówczesny świat. Miał to być zarazem kres istniejącej cywilizacji. Już sama magia liczby 1000 kazała spodziewać się nadzwyczajnych wydarzeń. W obliczu tak tragicznych perspektyw wśród ludności Rzymu i całej ówczesnej Europy przeważały nastroje dekadenckie: wszechobecny lęk i niepokój, obawa, strach i zniechęcenie. Przerażony tą nieuchronną wizją lud rzymski począł skwapliwie szukać wszelkich możliwych piwnic i kryjówek, w których bezpiecznie można by spędzić tę ostatnią, tragiczną w skutkach noc 999 r. Kiedy jednak obawy związane z nadejściem końca świata okazały się bezpodstawne, a na Moście św. Anioła nie pojawił się złowieszczy Lewiatan, już chwilę po północy ludzi ogarnął wprost nieopisany szał radości. Tańcom i wiwatom nie było końca. Wszyscy gremialnie wylegli na ulice i place Rzymu, śmiejąc się, radując i tańcząc. Temu ogólnemu zrywowi radości i szczęścia uległ również papież Sylwester II, który po raz pierwszy w historii udzielił swojego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Tak oto szczęśliwie, wśród tańców, śmiechów i wszechobecnych radosnych uniesień rozpoczęto nowy, 1000 r. Od tamtej pory każdego ostatniego dnia mijającego roku podobnie rozpoczynamy celebrowanie tego jakby zwycięstwa nad Lewiatanem. A tradycja ta z czasem zakorzeniła się nie tylko w Rzymie, lecz rozprzestrzeniła się na inne państwa europejskie i na dobre zagościła na wszystkich kontynentach. Dlatego dziś, nie pomnąc już na średniowieczne proroctwo Sybilli i groźnego smoka Lewiatana, kto może, wybiera się po prostu na sylwestra.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

2024-12-31 22:05

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Bobrowice

Materiały kurialne

śp. ks. Dariusz Tuszyński

śp. ks. Dariusz Tuszyński

Wieczorem 31 grudnia 2024 roku, w wieku 37 lat, odszedł do wieczności ks. Dariusz Tuszyński, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach.

Urodził się 2 października 1986 roku w Głogowie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu. Pochodził z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie. Święcenia diakonatu otrzymał 14 maja 2011 w konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 2012 w katedrze Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. Od sierpnia 2024 posługiwał w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach.
CZYTAJ DALEJ

Orszaki nawiążą do koronacji Chrobrego

2024-12-31 17:57

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Bolesław Chrobry

tysiąclecie koronacji

archiwum parafii

Orszak Trzech Króli - Dobromierz 2024

Orszak Trzech Króli - Dobromierz 2024

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podziękowali organizatorom w 2025 r. orszaków trzech królów za nawiązanie do jubileuszu tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Zaznaczyli, że koronacja miała doniosłe znaczenie dla młodego państwa.

W Kościele katolickim 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego nazywana także Epifanią lub świętem Trzech Króli. W wielu miastach uroczystość świętowana jest w formie orszaku trzech królów – barwnego pochodu, w czasie którego przedstawiane są sceny biblijne. Tym razem wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło "Kłaniajcie się królowie!".
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję