Warszawa to jedyne miasto w Polsce, które od 25 marca 1992 r. podzielone jest na dwie diecezje.
Podział dokonał się mocą bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus”. Chodziło o umożliwienie częstszych kontaktów wiernych z biskupem i zdynamizowanie duszpasterstwa. I to się udało, ale nie brakuje również negatywnych stron tego podziału. - Bo każda diecezja ma odrębne przepisy szczegółowe, odrębne programy duszpasterskie przygotowujące do poszczególnych sakramentów, a to wszystko tworzy nieraz zamęt wśród wiernych - mówi ks. prał. Jan Sikorski, do niedawna proboszcz parafii św. Józefa na Kole.
Diecezję warszawsko-praską wydzielono z części terytorium archidiecezji warszawskiej i diecezji płockiej. Obejmuje prawobrzeżną Warszawę i tereny w widłach Wisły i Bugu. Ordynariuszem nowej diecezji został bp Kazimierz Romaniuk, a jego biskupami pomocniczymi bp Zbigniew Kraszewski i bp Stanisław Kędziora. Wszyscy dotychczas byli biskupami pomocniczymi archidiecezji warszawskiej. Na katedrę wyznaczono kościół św. Floriana na Pradze, konkatedrą została świątynia Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Matka Boża Zwycięska została patronką diecezji warszawsko-praskiej.
Szybko zaczęły powstawać instytucje diecezjalne: Kuria, Caritas, a w 2000 r. Wyższe Seminarium Duchowne w Tarchominie. Jego erygowanie zbiegło się z zamknięciem prac I Synodu Diecezjalnego. Od 2004 r. ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej jest abp Sławoj Leszek Głódź.
Najważniejszym wydarzeniem w 15-letniej historii diecezji była wizyta Papieża Jana Pawła II, który 13 czerwca 1999 r. modlił się na cmentarzu w Radzyminie i przed katedrą św. Floriana.
Uroczyste obchody 15-lecia powstania diecezji warszawsko-praskiej i łowickiej odbędą się 25 marca w Warszawie i Łowiczu.
W katedrze św. Floriana na Pradze uroczystej Mszy św. dziękczynnej 25 marca o godz. 12.30 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. - Będziemy dziękować Bogu za bogactwo Jego błogosławieństwa, dzięki któremu została zbudowana od początku kompletna struktura nowego Kościoła lokalnego - zapowiada ks. Dariusz Szczepaniuk, rzecznik diecezji warszawsko-praskiej.
W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu przy Starym Rynku Mszy św. jubileuszowej 25 marca o godz. 18 przewodniczyć będzie biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Homilię wygłosi biskup pomocniczy Józef Zawitkowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu