Reklama

Kościół

Inicjatywy Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

Pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce jako Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Z tej okazji w diecezjach i zakonach podejmowane są różnorakie inicjatywy modlitewne.

[ TEMATY ]

dzień pokuty

Marcin Żegliński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy spis inicjatyw Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich (28 lutego 2020 r.), przekazane do Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży do 25 lutego br.:

ARCHIDIECEZJA BIAŁOSTOCKA W każdej parafii Archidiecezji Białostockiej w piątek 28 lutego 2020 r. będzie odprawiona Droga Krzyżowa w intencji przebłagalnej za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Metropolita Białostocki abp Tadeusz Wojda będzie przewodniczył w tym dniu nabożeństwu Drogi Krzyżowej w Katedrze Białostockiej o godz. 17.15.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA We wszystkich kościołach Diecezji Bielsko-Żywieckiej w najbliższy piątek zorganizowane zostaną nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji przebłagania za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich popełnione przez duchownych. Ponadto w niektórych parafiach wierni będą uczestniczyli w nabożeństwach różańcowych sprawowanych w tej samej intencji.

DIECEZJA EŁCKA W Diecezji Ełckiej we wszystkich parafiach odbędą się Drogi Krzyżowe i modlitwy przebłagalne za grzech wykorzystania małoletnich. Dodatkowo w parafiach miejskich będą adoracje Najświętszego Sakramentu z modlitwą przebłagalną.

DIECEZJA GLIWICKA Podobnie jak w roku ubiegłym w Diecezji Gliwickiej, w piątek 28 lutego w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła o g. 17.30 zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem Delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Wszyscy zaś proboszczowie zostali poproszeni o włączenie tej intencji do modlitwy. Stosowny komunikat ukazał się na stronie diecezji.

ARCHIDIECEZJA GNIEŹNIEŃSKA W Archidiecezji Gnieźnieńskiej do każdej parafii zostały przekazane materiały duszpasterskie "Modlitwa zranionego Kościoła", według których mają być odprawione nabożeństwa pokutne. W piątek 28 lutego Ks. Prymas Wojciech Polak, Arcybiskup Gnieźnieński, będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej w katedrze gnieźnieńskiej, a po niej odprawi Eucharystię i wygłosi homilię. W modlitwach weźmie udział seminarium duchowne, kapłani miasta Gniezna oraz wierni.

Reklama

ARCHIDIECEZJA KATOWICKA W każdej parafii Archidiecezji Katowickiej zostanie odprawiona Droga Krzyżowa za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. W archikatedrze katowickiej Droga Krzyżowa o godz. 17.15 będzie celebrowana pod przewodnictwem abpa Wiktora Skworca z udziałem wszystkich pracowników Kurii Metropolitalnej i instytucji przyległych.

DIECEZJA KIELECKA Biskup Kielecki Jan Piotrowski wydał list-komunikat (dostępny na stronie diecezji) z prośbą o podjęcie wielkopostnych wyzwań duszpasterskich, wyrażając „wielkopostną prośbę” o modlitwę w dniu 28 lutego w intencji świętości kapłanów, a także o zaangażowanie pokutne wszystkich diecezjan. Wezwanie do modlitwy o nawrócenie i świętość kapłanów stanowi główną inicjatywę na ten wielkopostny czas ze wskazaniem pierwszego piątku Wielkiego Postu.

DIECEZJA KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKA W piątek 28 lutego w Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich i bezradnych we wszystkich parafiach Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej odbędą się Drogi Krzyżowe w tej intencji.

ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA - Kraków: Sanktuarium św. Jana Pawła II: Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zostanie odprawione 28.02 o godz. 19.00 w intencji osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym małoletnich w Kościele. - Trzebinia Siersza: Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w dniu 28.02 o godz. 17.00 w ramach dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich włączy się do wspólnej modlitwy przez Drogę Krzyżową i adorację połączoną z Koronką do Miłosierdzia Bożego. - Chrzanów: Parafia św. Mikołaja: Droga Krzyżowa 28.02, o godz. 8:30 w intencji skrzywdzonych w Kościele. Do parafii Archidiecezji Krakowskiej zostały wysłane materiały przygotowane na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, do wykorzystania przez księży proboszczów. Materiały są również dostępne na stronie archidiecezji: https://diecezja.pl/ochrona-dzieci-i-mlodziezy/

Reklama

DIECEZJA LEGNICKA W Dzień modlitwy pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, 28 lutego, w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy o godz. 11.30 Drodze Krzyżowej będzie przewodniczył ks. Piotr Kot, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży. O godz. 12.00 będzie sprawowana Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, biskupa legnickiego. Ponadto: - Krzeszów, Bazylika Wniebowzięcia NMP 16.30 – Droga Krzyżowa (przewodniczy: Ks. Prał. Marian Kopko, kustosz bazyliki) 17.15 – Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Prał. Józefa Lisowskiego, kanclerza LKB - Bolesławiec, Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP 17.00 – Droga Krzyżowa (przewodniczy: Ks. Prał. Andrzej Jarosiewicz, kustosz bazyliki) 18.00 – Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Bpa Marka Mendyka, biskupa pomocniczego - Jelenia Góra, Bazylika św. Erazma i Pankracego 17.15 – Droga Krzyżowa (przewodniczy: Ks. Dziekan Bogdan Żygadło, kustosz bazyliki) 18.00 – Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Bpa Stefana Cichego, biskupa seniora

DIECEZJA ŁOMŻYŃSKA W Diecezji Łomżyńskiej do wszystkich parafii została rozesłana „Modlitwa zranionego Kościoła”. Książa posługujący w parafii otrzymali zatem bardzo konkretną pomoc, z której mogą skorzystać planując modlitwy z pierwszy piątek Wielkiego Postu. Dodatkowo w katedrze łomżyńskiej tego dnia zostanie odprawiona Msza Święta przebłagalna za grzech wykorzystania małoletnich.

DIECEZJA OPOLSKA W pierwszy piątek Wielkiego Postu bp Andrzej Czaja zaprosił wszystkich księży do uczestnictwa w nabożeństwie pokutnym w kościele seminaryjno-akademickim Śś. Jadwigi i Stanisława Bpa w Opolu. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 13:00.

Reklama

ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA W Archidiecezji Poznańskiej do każdej parafii zostały przekazane materiały duszpasterskie "Modlitwa zranionego Kościoła", według których zostaną odprawione nabożeństwa pokutne. Prośbę do proboszczów w tej sprawie skierował ks. bp Szymon Stułkowski, wikariusz generalny.

ARCHIDIECEZJA PRZEMYSKA W Archidiecezji Przemyskiej w każdej parafii w piątek 28 lutego ma być odprawiona Droga Krzyżowa w intencji wszystkich pokrzywdzonych przez księży. Ma być dodatkowo adoracja eucharystyczna z suplikacją za krzywdy. Ksiądz Abp Adam Szal i Księża Biskupi będą brali udział w Drodze Krzyżowej w parafiach, które w tym dniu wizytują.

DIECEZJA RADOMSKA W czasie obchodzonego już tradycyjnie od lat w Diecezji Radomskiej dnia pokutnego kapłanów24 lutego, zostały wykorzystane „Materiały zranionego Kościoła”. W czasie nabożeństwa przebłagalnego księża przepraszali również za grzechy duchownych wobec małoletnich wraz ze wszystkimi innymi formami wykroczeń i uchybień.

DIECEZJA SANDOMIERSKA W Sandomierzu odprawiona będzie wynagradzająca Droga Krzyżowa o godz. 21.00 w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła z udziałem Biskupa Sandomierskiego, przełożonych i kleryków, sióstr zakonnych oraz wiernych.

ARCHIDIECEZJA SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA Podobnie jak w roku ubiegłym, w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej we wszystkich kościołach parafialnych na zakończenie Drogi Krzyżowej z udziałem dorosłych, w dniu 28 lutego br., zostaną odprawione modlitwy przebłagania Boga za grzechy ludzi Kościoła. Ponadto w dniach 28 i 29 lutego 2020 r. będzie miał miejsce Wielkopostny Dzień Skupienia dla kapłanów diecezjalnych, w którego trakcie przewidziane jest również nabożeństwo pokutne.

DIECEZJA ŚWIDNICKA W Diecezji Świdnickiej odprawiona będzie Droga Krzyżowa o godz. 17.30 w katedrze świdnickiej z udziałem Biskupa Świdnickiego, przełożonych i kleryków WSD Diecezji Świdnickiej oraz wiernych, a po niej o 18.00 Biskup Świdnicki odprawi Mszę św. w intencji ofiar.

Reklama

DIECEZJA TARNOWSKA W Diecezji Tarnowskiej, podobnie jak w ubiegłym roku, wszystkie parafie zostały zachęcone do podejmowania inicjatyw pokutnych i modlitewnych wynagradzających za grzech wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. Biskup Tarnowski w sposób szczególny zobowiązał proboszczów bazylik mniejszych do odprawienie w nich Drogi Krzyżowej: - Bochnia, św. Mikołaj – godz. 8.30 - Grybów, św. Katarzyny Aleksandryjskiej – godz. 8.00 - Limanowa, MB Bolesnej – godz. 17.00 - Mielec, św. Mateusza Ap. i Ew. – godz. 17.30 - Nowy Sącz, św. Małgorzaty – godz. 19.30 - Szczepanów, św. Marii Magdaleny – godz. 17.30 - Tarnów, Narodzenia NMP, katedra – godz. 17.30 - Tuchów, Nawiedzenia NMP i św. Stanisława BM – godz. 17.45

DIECEZJA TORUŃSKA 28 lutego o godz. 18.30 w katedrze pw. Św.Św. Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela w Toruniu, będzie sprawowane nabożeństwo Drogi Krzyżowej wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, któremu przewodniczyć będzie Ks. Bp Wiesław Śmigiel - Biskup Toruński, a proboszczowie proszeni są o wspomnienie tej intencji modlitewnej podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej w parafiach Diecezji.

ARCHIDIECEZJA WARMIŃSKA W Archidiecezji Warmińskiej zostanie odprawiona Droga Krzyżowa w Kaplicy Jerozolimskiej w Olsztynie o godz. 20.00, którą poprowadzi abp Józef Górzyński, Metropolita Warmiński. Do parafii zostały dostarczone materiały na dzień pokuty.

ARCHIDIECEZJA WARSZAWSKA W piątek 28 lutego w Arch. Warszawskiej w Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, we wszystkich parafiach będzie poprowadzona Droga Krzyżowa za osoby wykorzystane seksualnie.

Reklama

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA W Diecezji Włocławskiej delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej w katedrze włocławskiej o godz. 17.30, w tych intencjach modląc się także na Mszy Świętej o godz. 18.00. Wszyscy księża w diecezji zostali poproszeni, aby piątkowe nabożeństwa uwzględniały charakter modlitw i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

DIECEZJA ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKA W Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej 28 lutego w Świebodzinie w sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godz. 18.30 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bpa Pawła Sochy. Wcześniej, o godz. 18.00 Drogę Krzyżową poprowadzą diakoni. Na liturgię zostali zaproszeni wierni duchowni i świeccy z całej diecezji. W każdej parafii będą celebrowane nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a podczas Mszy św. znajdą się wezwania w modlitwie powszechnej w związku z dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

ORDYNARIAT POLOWY W katedrze polowej Wojska Polskiego, 28 lutego o godz. 17.15 zostanie odprawiona Droga krzyżowa w intencji zadośćuczynienia za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich jakie w przeszłości były udziałem księży kapelanów. O godz. 18.00 Mszę św. przebłagalną odprawi Biskup Polowy Wojska Polskiego. Odbędzie się także nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Biskup Polowy Józef Guzdek w Liście do księży kapelanów Ordynariatu Polowego z okazji Wielkiego Postu Roku Pańskiego 2020 r. zwrócił się z następującym apelem: „W Wielkim Poście mamy kolejną szansę, by jeszcze bardziej przylgnąć do Chrystusa, zaufać Mu i zawierzyć całe swoje życie. W tym celu konieczne jest nasze osobiste nawrócenie. Powtarzajmy więc za Psalmistą: „Zmiłuj się, Panie, bo jesteśmy grzeszni”. W sposób szczególny przepraszajmy za grzech nadużyć wobec małoletnich (28 lutego br.), podejmijmy dzieła pokutne i z jeszcze większym oddaniem zaangażujmy się w duszpasterską posługę.” W parafiach wojskowych księża kapelani 28 lutego odprawią pokutną Drogą krzyżową. Księża kapelani podejmują też inne dzieła pokutne: - w parafii wojskowej w Inowrocławiu dodatkowo odbędzie się nabożeństwo 40-godzinne: adoracja Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo różańcowej od 28 lutego do 1 marca; - w parafii wojskowej pw. św. Floriana w Świętoszowie 28 lutego odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu zaś księża pracujący w parafii podejmą ścisły post.

Reklama

AUGUSTIANIE W Zakonie Augustiańskim 28 lutego o godz. 18.30 w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych oraz o nawrócenie dla sprawców.

BRACIA SERCA JEZUSOWEGO W odpowiedzi na prośbę Papieża Franciszka dotyczącą podjęcia modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele, w Domu Generalnym i Nowicjackim Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego w Puszczykowie: - Jutrznia i Nieszpory będą odmawiane w intencji wynagradzającej; - o godz. 7.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji wynagradzającej ze specjalnie ułożoną Modlitwą Powszechną w intencji osób pokrzywdzonych, a bezpośrednio po Eucharystii będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja wynagradzająca, na którą będą się składały: a) modlitwa zranionych przez wykorzystanie seksualne, b) Psalm 57, c) dwie modlitwy Kościoła, d) modlitwa Św. Faustyny za kapłanów, e) modlitwa zranionego Kościoła; - o godz. 15.00 wraz z wiernymi Bracia Serca Jezusowego odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji wynagradzającej; - o godz. 17.00 zostanie odprawiona Droga Krzyżowa z tekstem rozważań ułożonym przez osobę zranioną seksualnie w dzieciństwie; - bezpośrednio po Drodze Krzyżowej zostanie odmówiony różaniec w intencji przebłagalnej i wynagradzającej z tekstami rozważań poleconymi przez KEP.

Reklama

CYSTERSI W Opactwie Mogilskim OO.Cystersów w Krakowie /w bazylice/ dnia 28 lutego br. zostanie celebrowana Eucharystia w intencji o przebłaganie za grzech wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne lub zakonne. Następnie w tej intencji zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Również OO. Cystersi z Krakowa-Nowej Huty /parafia NMP Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy/ dnia 28 lutego b.r. odprawią Eucharystię i po niej nabożeństwo Drogi Krzyżowej w podanej intencji.

FRANCISZKANIE OFM W Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych (OFM, Katowice Panewniki) bracia w ramach ekspiacji podejmą w parafiach i kościołach, przy których posługują duszpastersko: - nabożeństwa różańcowe, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Apel Jasnogórski, adoracja Najświętszego Sakramentu w ramach Nabożeństwa 40-godzinnego, a w szczególności Droga Krzyżowa w intencji osób pokrzywdzonych i za sprawców, a także o nawrócenie i wrażliwość w trosce o osoby pokrzywdzone i mądrość wobec sprawców; - Msza Święte sprawowane w intencjach wynagradzających, a także w intencji: „o nawrócenie i o ducha pokuty dla sprawców; o łaskę pokoju serca i zadośćuczynienia skrzywdzonym w dzieciństwie”; - liturgie i nabożeństwa będą sprawowane z użyciem zaproponowanych tekstów w zależności od decyzji lokalnych duszpasterzy (szczególnie Modlitwa wiernych oraz rozważania Drogi Krzyżowej). Dodatkowo w wybranych wspólnotach zakonnicy podejmą post ścisły. Inne podjęte inicjatywy modlitewne i pokutne: - ofiara materialna na utrzymanie jednego z domów dziecka i na obiady dla dzieci w jednej z szkół; - Msze św. konwenckie w intencjach j.w. i nabożeństwa: różaniec, Droga Krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu; - udział w ogólnodiecezjalnej modlitwie ekspiacyjnej; - Liturgia Godzin sprawowana w intencjach osób pokrzywdzonych i za sprawców, a także o umocnienie wiary Kościoła w doświadczeniach.

Reklama

FRANCISZKANIE OFM (REFORMACI) W Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych OFM, bracia i ojcowie w piątek odprawią Drogę Krzyżową w intencji poszkodowanych osób oraz zostanie odprawiona Msza św. za ofiary wykorzystania przez duchownych.

FRANCISZKANIE OFMConv W Zakonie Franciszkanów 28 lutego o godz. 17:40 w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie nabożeństwo Gorzkich Żali będzie sprawowane w intencji wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich.

KAMILIANIE We wspólnocie zakonnej OO. Kamilianów jak i w Kamiliańskim Centrum Opiekuńczo-Leczniczym w Hutkach kapelan wraz z podopiecznymi podejmie modlitwę podczas nabożeństwa różańcowego i Drogi Krzyżowej w intencji wynagrodzenia Bogu za grzechy przestępstw seksualnych na nieletnich przez osoby duchowne.

KARMELICI W Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych do każdego domu zakonnego zostały przekazane materiały duszpasterskie "Modlitwa zranionego Kościoła", które zostaną wykorzystane przy celebracji nabożeństwa pokutnego.

KLARETYNI W piątek 28 lutego w każdej polskiej wspólnocie Polskiej Prowincji Misjonarzy Klaretynów zostanie odprawiona Droga Krzyżowa oraz podjęty post w intencji wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

PALLOTYNI Dzień pierwszego piątku Wielkiego Postu (28 lutego br.) we wszystkich pallotyńskich wspólnotach - w łączności z całym Kościołem w Polsce – będzie przeżywany jako dzień postu ścisłego, pokuty i wynagrodzenia. Wszystkie pallotyńskie wspólnoty zostały zobowiązane w najbliższy piątek do wspólnotowej Mszy wynagradzającej i do odprawienia wspólnotowej wynagradzającej Drogi Krzyżowej. Przez cały okres Wielkiego Postu w czasie cotygodniowej wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu (przewidzianej wewnętrznym prawem) będą śpiewane Gorzkie Żale i Suplikacje jako przebłaganie i wynagrodzenie za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. Przełożony Prowincjalny Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni), ks. dr Zenon Hanas SAC skierował specjalne odrębne pismo z tą informacją do wszystkich współbraci. Zawarł tamże apel do pallotyńskich placówek prowadzących parafie, aby w przeżywaniu dnia pokuty i wynagrodzenia w świątyniach parafialnych, kierowali się w pierwszym rzędzie wskazaniami władzy diecezjalnej. Do wspólnot i dzieł, które nie są zaangażowane wprost w posługę parafialną, Prowincjał przekazał w wersji elektronicznej materiały duszpasterskie na dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Polecił przełożonym wspólnot miejscowych, aby wespół ze swoimi radami, przygotowali szczegółowy program przeżywania tego dnia pokuty w swoich wspólnotach.

Reklama

PASJONIŚCI W Polskiej Prowincji Pasjonistów do każdej wspólnoty zakonnej i prowadzonych przez Zgromadzenie parafii zostały przekazane materiały duszpasterskie "Modlitwa zranionego Kościoła", według których zostaną odprawione nabożeństwa pokutne. Prośbę i zobowiązanie do przełożonych domów i proboszczów w tej sprawie skierował o. Łukasz Andrzejewski, przełożony prowincjalny.

PAULINI 28 lutego, w dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego, w łączności z Kościołem powszechnym, we wszystkich parafiach i palcówkach, w których posługują Ojcowie i Bracia z Zakonu Paulinów będzie sprawowana Droga Krzyżowa w intencji osób pokrzywdzonych.

PIJARZY Nasz sekretarz Prowincji wysłał do każdego przełożonego materiały przysłane przez KEP i w każdym naszym kościele ma być droga krzyżowa wynagradzająca za grzechy nadużycia i krzywdy wobec małoletnich.

SALETYNI Odpowiadając na wezwanie do modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów będą odprawione w piątek 28 lutego nabożeństwa Drogi krzyżowej: - w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu - godz. 17.15, - w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie - godz. 18.00, - w Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance - godz. 7.30 i 17.30, - w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku - Sobieszewo - godz. 18.40, - w parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Olsztynie - godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa, - w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie - godz. 17.15 - Droga krzyżowa, godz. 19.00 - Nabożeństwo przebłagalne za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

Reklama

SZENSZTACCY OJCOWIE We Wspólnocie Ojców Szensztackich 28 lutego zostanie odprawiona Eucharystia w intencji o przebłagalne za grzech wykorzystania małoletnich. W tej intencji zostanie również ofiarowany piątkowy post.

WERBIŚCI W Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego (Księża Werbiści - SVD), w naszym seminarium w Pieniężnie, 28 lutego br. w intencji wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych zostanie odprawiona Droga Krzyżowa. Ponadto delegat Prowincjała odprawi Mszę św. w intencji ofiar.

ZMARTWYCHWSTAŃCY Zmartwychwstańcy podejmują modlitwę i pokutę za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele zgodnie z nadesłanymi materiałami. Dodatkowo – podczas najbliższych dni formacyjnych dla przełożonych, proboszczów i innych współbraci odpowiedzialnych za różne dzieła Zgromadzenia (2-5.03.2020) – podejmą pogłębioną refleksję i modlitwę nad stanem bezpieczeństwa nieletnich i niesamodzielnych w domach zakonnych, apostolatach, dziełach i akcjach podejmowanych przez zmartwychwstańców i ich współpracowników.

2020-02-26 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wspólnota ze zranionymi” – 19 lutego Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

[ TEMATY ]

modlitwa

dzień pokuty

przestępstwa seksualne

Konferencja Episkopatu Polski

Ulrica (@Ullie) / Foter.com / CC BY-SA

Pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”, będzie przeżywany tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Jest on obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu, który w tym roku przypada 19 lutego.

– Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję