Reklama

Parafia z wyobraźnią Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Osiedle Oficerskie w Krakowie znajduje się w bezpośredniej bliskości przebudowywanego obecnie Ronda Mogilskiego. W latach 1920-30 było to osiedle zbudowane dla Piłsudczyków. W Boże Narodzenie 1989 r. erygowano tam parafię Miłosierdzia Bożego. Jej początki wiążą się z posługą duszpasterską kard. Karola Wojtyły, który już w latach siedemdziesiątych podjął starania o utworzenie parafii na terenie podlegającym jeszcze wówczas parafii św. Mikołaja. W tamtych czasach jednak nie uzyskano odpowiednich pozwoleń.
W roku 1982 kard. Franciszek Macharski wystarał się u władz o pozwolenie na wybudowanie na Osiedlu Oficerskim kościoła i utworzenie parafii. Władze postawiły jednak trzy warunki: plac u zbiegu ulic Moniuszki, Brodowicza i Kona (dziś Bandurskiego) miał być przestrzenią sakralną (kościół), miał to być także plac zieleni miejskiej i jednocześnie na tym samym terenie należało prowadzić usługi handlowe. Po licznych trudnościach, na przestrzeni ok. 3400 m² stanął kościół z czerwonej cegły o bardzo nowoczesnej bryle. Jego architektami byli inżynierowie Stanisław Niemczyk i Marek Kuszewski.
- Zanim zbudowano kościół, na terenie obecnej parafii znajdował się jedynie ośrodek duszpasterski - opowiada ks. Zygmunt Kosek, proboszcz parafii. - Sala na plebanii pełniła rolę kaplicy. Tu sprawowane były Msze św. i nabożeństwa, tu było duchowe centrum parafialnej wspólnoty. Jak wiele parafii, tak i my przeżywaliśmy problemy ekonomiczne, znajdowali się wśród nasi tacy, którzy sprzeciwiali się budowie kościoła. Pomimo tego jednak udało się zebrać ok. 5 tys. podpisów pod petycją do władz o pozwolenie na budowę świątyni. Uzyskanie pozwoleń ułatwił fakt, że skwer, na którym miał powstać kościół, należał do prezydenta RP na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego, który ofiarował ten teren parafii. Budowa trwała 2 lata. Pierwszą Mszę św. w nowej świątyni odprawiono w czerwcu 1992 r., a jej konsekracja miała miejsce 5 listopada 2000 r.

Reklama

Promyk Łagiewnik

Parafia Miłosierdzia Bożego jest jedną z wielu parafii pod tym wezwaniem. Jak z uśmiechem zaznacza Ksiądz Proboszcz nie stanowi ona „konkurencji” dla Łagiewnik, ale jest promykiem, który stara się rozprzestrzeniać Miłosierdzie Boże. Realizuje się to na wiele sposobów. Przy parafii działa bowiem m.in. Parafialny Ośrodek Charytatywno-Kulturalny. W jego skład wchodzą: kuchnia dla potrzebujących, klub seniora, punkt konsultacji medycznej, pasaż handlowy, sala wielofunkcyjna oraz sale spotkań dla młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miłosierdzie to konkrety

Prawdziwym dziełem prowadzonym przy parafii można nazwać kuchnia dla potrzebujących. Jest ona dofinansowywana m.in. przez Radę Dzielnicy. Każdego dnia wydawane jest tu ok. 200 pełnych obiadów. Nie jest to jednak typowa kuchnia dla biednych. Jako że na osiedlu mieszka wiele osób samotnych i starszych, część z nich stołuje się właśnie przy parafii. Ci, których na to stać, składają ofiary na obiady, przez co współfinansują posiłki dla tych najbiedniejszych. Ta inicjatywa wyszła od samych zainteresowanych. Ok. 100 obiadów dla osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć na stołówkę, zanoszonych jest do ich domów przez wolontariuszy.
Wielu spośród wolontariuszy to emeryci i renciści. Oni także pomagają w przygotowaniu posiłków siostrom józefitkom, prowadzącym kuchnię. Ich zaangażowanie nie kończy się tylko na pracy. Osoby te dobrze wykorzystują swój wolny czas, tworzą pewną szczególną wspólnotę, która przekuwa wiarę na uczynki. - Zamiast oglądać w samotności telewizję, można się po prostu spotkać z drugim człowiekiem, porozmawiać, a także pomodlić, np. przy obieraniu ziemniaków - mówi ks. Kosek. - Te wspólnotowe więzi wzmacniają comiesięczne spotkania formacyjne dla wolontariuszy w formie konferencji duchowych. Chodzi o to - dodaje Ksiądz Proboszcz - aby dobro, które jest w człowieku było coraz większe, coraz lepsze.

Reklama

Parafia dla parafian

W kompleksie zabudowań, w którym znajduje się kościół, mieszczą się też pasaż handlowy i sala wielofunkcyjna oraz sale dla młodzieży, Klubu Seniora, gabinety lekarskie. Wszystkie zabudowania zostały wybudowane z pieniędzy parafian.
Kościół stanął na miejscu placu targowego, gdzie handlem zajmowało się kilkanaście rodzin. Rodziny te nie straciły miejsc pracy, ponieważ na byłym placu targowym powstał pasaż handlowy. Pieniądze z wynajmu pasażu przeznaczane są na kuchnię dla potrzebujących, zaś z targowiska zrobił się schludny zadaszony ryneczek, gdzie można kupić nabiał, pieczywo, świeże warzywa i owoce. Nikt na tym nie stracił.
Przy parafii istnieje także punkt konsultacji medycznej, gdzie w każdym tygodniu, w określonych godzinach dyżuruje 7 lekarzy i 3 pielęgniarki. Wszystkich porad i pomocy udzielają bezpłatnie, z dobrej woli. W punkcie tym można także składać nieprzeterminowane leki, które mogą być jeszcze przydatne dla niezamożnych osób.
Oprócz tego przy parafii ma swoją siedzibę parafialny zespół Caritas, mieści się tam także punkt wydawania żywności i odzieży. Wolontariusze pracujący w tym miejscu są bardzo ofiarni, odwiedzają chorych, rozmawiają, wspomagają.

Formacja i kultura

Parafia Miłosierdzia Bożego jest także ośrodkiem formacyjnym i kulturalnym. Działają przy niej prężnie: duszpasterstwo akademickie, prowadzone przez ks. Leszka Chmielińskiego, grupa oazowa, kręgi rodzin, służba liturgiczna, a także harcerze.
- Wszyscy bardzo angażują się w życie parafii. Można na nich polegać - mówi z dumą ks. Kosek. - Pomagają w przygotowaniu liturgii, a także wyjazdów pielgrzymkowych i tzw. wczasorekolekcji. Działa tu także schola dziecięca i chór parafialny, organizowane są kursy dla lektorów.
W parafii odbywają się również koncerty oraz przedstawienia z różnych okazji, np. na Dzień Matki czy w okresie świąt. Służy temu sala wielofunkcyjna, znajdująca się w kompleksie zabudowań parafialnych. Sala ta jest także wynajmowana na wesela bezalkoholowe oraz różnego rodzaju przyjęcia. Dochód z jej wynajmu przeznaczony jest również na kuchnię dla potrzebujących.

Modlitwa

Wszystkim przedsięwzięciom parafii Miłosierdzia Bożego towarzyszy modlitwa. W Klubie Seniora, skupiającym osoby starsze i samotne z całego Krakowa, każdego dnia o godz. 15.00 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. We wtorki można wziąć udział we wspólnej modlitwie różańcowej za Ojca Świętego, za ojczyznę, za parafię oraz za kapłanów w niej posługujących. W pierwsze soboty miesiąca celebrowane są Msze św. o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. W modlitwę włączane są także przedszkolaki, dla których raz w miesiącu odprawiana jest specjalna Msza św.
I to chyba właśnie dzięki modlitwie można uważniej rozejrzeć się wokół i więcej zrobić, łączyć przyjemne z pożytecznym, czynić dobro w prosty, zwyczajny i jednocześnie nadzwyczajny sposób. Tak dzieje się właśnie w opisanej wspólnocie parafialnej, działającej po prostu z wyobraźnią Miłosierdzia.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty papieża Franciszka

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Beda Czcigodny

Wikipedia

Św. Beda Czcigodny

Św. Beda Czcigodny

Święty Beda Czcigodny to jeden z najważniejszych doktorów Kościoła. Zawołanie papieża Franciszka: Miserando atque eligendo (Spojrzał z miłosierdziem i powołał) pochodzi właśnie z homilii tego świętego o powołaniu celnika Mateusza.

Gdy miał 7 lat, rodzice powierzyli go opatowi pobliskiego opactwa benedyktyńskiego św. Piotra w Wearmouth. Dwa lata później przeniósł się do nowo powstałego opactwa w Jarrow. Sam Beda wspomina w swoim dziele Historia ecclesiastica gentis Anglorum tamten okres: „Od tamtej pory zawsze mieszkałem w tym klasztorze, oddając się intensywnym studiom nad Pismem Świętym, a przestrzegając dyscypliny Reguły i codziennego obowiązku śpiewania w kościele, zawsze przyjemność sprawiało mi uczenie się albo nauczanie, albo pisanie” (V, 24). W 703 r., w wieku 30 lat, Beda przyjął święcenia kapłańskie. Poznał bardzo dobrze języki łaciński, grecki i hebrajski, co ułatwiało mu studia nad Pismem Świętym i dziełami Ojców Kościoła. Zostawił po sobie wiele pism. Wśród nich na pierwszym miejscu stawia się napisaną przez niego historię Anglii. Źródłem jego teologicznej refleksji było Pismo Święte. Benedykt XVI w katechezie z 18 lutego 2009 r. podkreślił: „Sława świętości i mądrości, jaką Beda cieszył się jeszcze za życia, sprawiła, że nadano mu tytuł «Czcigodnego». (...) swymi dziełami Beda przyczynił się skutecznie do budowy chrześcijańskiej Europy, w której z wymieszania różnych ludów i kultur inspirowanych wiarą chrześcijańską powstało jej jednolite oblicze”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Grzegorz VII, papież

pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny: Spotkania w dekanatach dużo mi dają, widzę w diecezjanach nadzieję

2024-05-25 17:27

[ TEMATY ]

spotkania

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

bp Artur Ważny

Te spotkania wiele mi dają, bo widzę w nich dużo nadziei ze strony diecezjan - deklaruje bp Artur Ważny, który od blisko trzech tygodni pełni posługę biskupa sosnowieckiego. Od tego czasu w kolejnych dekanatach diecezji spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby dobrze przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian.

- Spotykam się na modlitwie i rozmowie, przede wszystkim na słuchaniu, bo nie chcę przychodzić i mieć od razu jakieś recepty i rozwiązania, bo byłoby to niepoważne - zadeklarował bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN. Przyznał, że te spotkania dają mu dużo radości oraz, że widzi w nich dużo nadziei ze strony diecezjan.- Narzuciliśmy sobie duże tempo, ale jak mówi Ewangelia z dnia ogłoszenia mnie biskupem diecezjalnym - jeśli ziarno nie obumrze to nie wyda plonu - zaznaczył biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję