Reklama

Polska

Bielsko-Biała: 30 lat Katolickiego Telefonu Zaufania

„Nadzieja umiera ostatnia” – sentencja ta, według biskupa Romana Pindla, mogłaby być mottem i dewizą działalności Katolickiego Telefonu Zaufania, który 30 lat temu powstał w Bielsku-Białej. Z okazji okrągłego jubileuszu w bielskim kościele parafialnym na Leszczynach ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej odprawił Mszę św. Przy ołtarzu modlił się m.in. założyciel Fundacji Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień „Nadzieja” ks. Józef Walusiak, który był także inicjatorem najstarszego w Polsce Katolickiego Telefonu Zaufania.

[ TEMATY ]

pomoc

Pexels/pixabay.com

Podczas Eucharystii modlili się m.in. kapłani dyżurujący regularnie przy Telefonie, gotowi służyć pomocą ludziom w kryzysie. Liturgię koncelebrował także paulin z Jasnogórskiego Telefonu Zaufania o. Tomasz Leśniewski. W Eucharystii uczestniczyli także świeccy wolontariusze związani od lat z niezwykłym dziełem. Wspominali oni w modlitwach swoich nieżyjących już kolegów i koleżanki, ale także anonimowe osoby, które wykręciły numer Telefonu z powodu różnych trudności natury moralnej, społecznej lub psychologicznej, starający się pokonać własne osamotnienie, uzależnienia, depresje, poczucie rozpaczy.

W homilii biskup zauważył, że zdanie „Nadzieja umiera ostatnia”, które jest także tytułem książki ocalonej z Holokaustu Haliny Birenbaum, opisującej jej przeżycia obozowe, mogłoby być mottem i dewizą działalności Katolickiego Telefonu Zaufania.

Podziel się cytatem

„To zdanie w takim kontekście nabiera nowych znaczeń i zastosowań. A więc ‘nadzieja umiera ostatnia’ – jako zachęta dla każdego, kto jest na skraju wytrzymałości, którego nadzieja zdaje się opuszczać, jako wezwanie, by uchwycił się nawet tych resztek nadziei. Bo jeżeli ona umrze, to już nie ma nic” – zwrócił uwagę i kontynuując rozważania na temat przenośnego znaczenia znanej sentencji, podkreślił, że może ono wyrażać także adres, pod który człowiek szukający pomocy powinien się udać.

Reklama

„Taki adres wskazuje, że jest miejsce, gdzie można znaleźć wysłuchanie, wsparcie, pomoc, rozwiązanie w sytuacji, gdzie pod innymi adresami nie ma rozwiązań” – dodał. „To także motywacja i kierunek działania ludzi pracujących pod tym adresem. To oni, tak jak osoby działające w Telefonie Zaufania, mają być pierwsi w przekonaniu, że naprawdę nadzieja umiera ostatnia. Te osoby są pewne, że jest sens czekać, czuwać, tracić, poświęcać czas, bo jest nadzieja dla każdego, kto zadzwoni, opowie, zapyta, wypłacze się czy wyżali” – podkreślił i zaznaczył, że dzięki takiej postawie wielu ludzi pogrążonych w kryzysie wychodzi na prostą.

Biskup na koniec wezwał do dziękowania Bogu za dzieło najstarszego Katolickiego Telefonu Zaufania. „Chcemy dziękować za tych, którzy odeszli już, oraz za tych, którzy nadal trwają w tym czuwaniu, chcemy dziękować za wszystkie dobre słowa, które zostały wypowiedziane przez telefon, które podniosły na duchu; za dobre myśli, które Ducha Święty podpowiadał. Chcemy dziękować za wszystkich, którzy otrzymali pomoc w tym Telefonie” – dodał.

W modlitwie wiernych, odczytanej przez jedną z wolontariuszek, wspominano m.in. wszystkich rozmówców szukających wsparcia i pomocy w Katolickim Telefonie Zaufania. Inne osoby związane z Telefonem uczestniczyły w procesji z darami, wzięły też aktywnie udział w liturgii słowa.

Obecny na modlitwie ks. Walusiak podkreślił, że dyżurujący przy Telefonie Zaufania to „anonimowi Samarytanie”. Po Mszy św., podczas krojenia jubileuszowego tortu, kapłan przybliżył historię niezwykłego dzieła, zainicjowanego 30 lat temu.

Reklama

W ciągu roku w Katolickim Telefonie Zaufania dyżurujący odbierają około 1200-1400 telefonów, dziennie dzwoni od 4 do 5 osób. Początkowo byli to głównie mieszkańcy diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś z tej formy pomocy korzystają ludzie z całej Polski, ale także Polacy mieszkający za granicą.

Podziel się cytatem

Wolontariusze dyżurują przez pięć godzin dziennie – od 16.00 do 21.00. Pod numerem telefonu: 33 818 51 93.

Telefony Zaufania stanowią oparcie dla wszystkich tych, którzy dotknięci są trudnymi, osobistymi problemami i nie chcą lub nie mogą się nimi podzielić z rodziną, znajomymi czy z kimś, kto rozpoznałby ich tożsamość.

2020-03-05 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: pomoc dla kombatantów na Kresach

Pod hasłem „Paczka dla Polskiego Kombatanta na Kresach – Boże Narodzenie 2013” ruszyła zbiórka żywności dla kombatantów pozostających za wschodnią granicą naszego kraju. Pomoc została rozszerzona o rodziny wielodzietne oraz osoby wskazane przez Związki Polaków na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii. Potrzebne są: kawa rozpuszczalna i mielona, herbata, kakao, olej, makaron, cukier, mąka, ryż, kasza, owoce i warzywa w puszce, konserwy mięsne lub rybne, ciastka, bakalie, czekolada oraz najważniejszy element paczki: kartka świąteczna z życzeniami.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - japońscy piłkarze przeprosili kibiców

2022-12-06 12:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/Neil Hall

Japońscy piłkarze przeprosili kibiców, że nie udało im się po raz pierwszy awansować do ćwierćfinału mistrzostw świata. "Mam nadzieję, że kiedyś się uda" - przyznał kapitan Maya Yoshida po porażce w rzutach karnych z Chorwacją w 1/8 finału turnieju w Katarze.

"Przepraszam, że nie awansowaliśmy do ćwierćfinału, co byłoby historycznym osiągnięciem i czymś nowym dla naszych fanów" - powiedział skrzydłowy Junya Ito.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję