Reklama

Niedziela Wrocławska

W trosce o seniorów

Seniorzy to grupa najbardziej narażona na niebezpieczeństwo w czasie epidemii. To z myślą o nich powstało kilka inicjatyw pomocowych we Wrocławiu i w okolicach.

[ TEMATY ]

pomoc

seniorzy

Barabas Attila/Fotolia.com

Duszpasterstwo Akademickie „Wawrzyny” i Radio Rodzina wspólnymi siłami organizują akcję „Zakupy dla seniora!”. – Dla osób starszych ten wirus jest bardziej niebezpieczny niż dla nas. Dlatego pomóżmy osobom starszym. Wyjdźmy za nich do sklepu na zakupy, do apteki po leki – apelują studenci z duszpasterstwa. W ramach akcji każdy potrzebujący senior z Wrocławia może zgłosić listę niezbędnych produktów, a pracownicy ze studentami zatroszczą się o to, by zakupy zostały zrealizowane i dostarczone pod wskazany adres. – Jako duszpasterstwo akademickie „Wawrzyny” zapraszamy do współpracy wszystkie inne duszpasterstwa rozsiane po Wrocławiu i całej archidiecezji wrocławskiej. Sami nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich, ale dzięki waszej pomocy uda nam się to zrobić – apelują duszpasterze.
Jeżeli chcesz włączyć się w akcję, lub sam potrzebujesz pomocy w zrobieniu zakupów, zgłoś się pod numer 71 322 20 22 w godz. 8-18.

W parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku kilka młodych osób uczestniczących w życiu parafii zadeklarowało pomoc w zrobieniu zakupów lub w inny sposób. Potrzebę pomocy należy zgłaszać do księdza proboszcza pod numer telefonu: 668 307 855.

Parafia św. Józefa w Żórawinie zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli o włączenie się w wolontariat, aby ofiarować seniorom swój czas i pomoc w załatwieniu pilnych spraw urzędowych, wykupieniu lekarstw, zrobieniu zakupów w sklepach spożywczych, aby w sytuacji zagrożenia nie musieli wychodzić z domów. Zgłoszenia dla wolontariuszy pod adresem email: zorawina@archidiecezja.wroc.pl lub tel. 794-459-039. Tą samą drogą mogą się zgłaszać osoby starsze i schorowane, które potrzebują pomocy.

Centrum Wolontariatu „Miłosierni” przy Stowarzyszeniu „Apostołowie Miłosierdzia” realizuje pomoc w zrobieniu niezbędnych zakupów i wykupienia leków. Potrzebujący mogą się zgłosić pod numer telefonu: 450 077 799 w godz. 19-20 każdego dnia. W tych godzinach można poprosić o pomoc w kolejnym dniu.
Centrum zwraca się też o pomoc do pełnoletnich wolontariuszy z całej archidiecezji wrocławskiej: kontakt@apostolowie-milosierdzia.pl .

Reklama

Otwarto punkt pomocy dla ludzi starszych w parafii pw. św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie. Potrzebujący mogą się zgłaszać każdego dnia w godz. 19-21, w celu ustalenia listy zakupów, pod numer telefonu 603 163 637.

16 marca zostanie otwarty punkt pomocy dla ludzi starszych, którzy pozostają w domu, przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Długołęce. Dyżur telefoniczny trwał będzie w godz. 8-18 pod numerem telefonu parafii 71 315 21 95. Wolontariusze będą robić zakupy. Parafia prosi, aby ludzie starsi, chcący skorzystać z pomocy, mieli przygotowaną listę zakupów oraz pieniądze. Każdy wolontariusz po przyjeździe do domu okaże pismo potwierdzające jego tożsamość. Zabierze listę zakupów, pieniądze, a po powrocie okaże paragon i rozliczy się z gotówki. Pomoc ta będzie działać 6 dni w tygodniu.

Pomoc sąsiedzka dla seniorów

Wrocławscy seniorzy mogą też liczyć na pomoc sąsiadów. Akcje wsparcia dla osób starszych zainicjowały m.in. Rady Osiedla Oporów i Księże, pomagają także wolontariusze. Wolontariusze zrobią zakupy, wyprowadzą psa, pomogą załatwić sprawę urzędową.

Rada Osiedla Oporów: tel. 500 408 001, mail: oporow@osiedla.wroclaw.pl

Rada Osiedla Księże: tel. 502 369 767, mail: radaksieze@wp.pl

telefon seniora

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego rozpoczęło systematyczne monitorowanie seniorów w wieku 90+ oraz kombatantów Armii Krajowej. Uruchomiono także telefony seniora - 71 344 44 44 (poniedziałek-piątek, w godz. 9-15) oraz 888 999 335 (7/7, w godz. 9-18), pod którymi udzielane są bieżące informacje dotyczące zaleceń Ministra Zdrowia, NFZ, GIS i urzędu.

Z troski o seniorów odwołano wszystkie wydarzenia, które były im poświęcone. Zamknięto Wrocławskie Centrum Seniora oraz Punkty Informacyjne WCS.

2020-03-15 19:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezpieczny senior

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Dziś, w okresie epidemii koronawirusa, jak nigdy dotąd, los wszystkich, a w szczególności seniorów, zależy od nas samych. W ramach solidarności międzypokoleniowej wszyscy zobowiązani jesteśmy zapewnić naszym nestorom realne bezpieczeństwo.

W tym celu stworzone zostały przez rząd specjalne procedury m.in. takie jak obowiązkowe zasłanianie nosa i usta w miejscach publicznych czy konieczność zachowania dystansu społecznego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kaplica jest sercem tego domu

2023-02-07 16:58

[ TEMATY ]

młodzież

rekolekcje powołaniowe

rekolekcje młodzieżowe

Rokitno sanktuarium

ks. Damian Drop

Dom Młodych w Rokitnie

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Jakiś czas temu pisaliśmy o Domu Młodych powstającym przy sanktuarium w Rokitnie. Dziś prawie cały budynek jest już gotowy. Pozostało jeszcze to, co najważniejsze – kaplica.

- Kaplica to tak naprawdę serce tego domu – mówi ks. Damian Drop. – Dlatego nie chcemy się spieszyć, ale staramy się, by wyszło najpiękniej jak się da. Mamy dużo fajnych pomysłów na tę kaplicę, wciąż też pojawiają się nowe. Więc myślę, że to będzie naprawdę piękne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła słuchać Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję